Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

' Avukat Tutmak' Balık Tutmak Gibi Bir Şey Mi?

Yanıt
Old 11-06-2008, 10:41   #31
Av.H.Sancar KARACA

“Avukat tutma” lâfını avukat olduğumdan bu yana sevmedim, sevemedim. Bu deyimi bana sevdiren bir müvekkilim de olmadı. İtiraf forumunda Sn. Av. Uygar’ın bu deyime muhalefetini görünce de balıklama atladım ve birkaç cümle ile destek verdim. Lâkin, Sn. Av. Suat ERGİN’in (fazla yer kaplamasın diye) her zamanki cimriliği(!) ile verdiği linki takip edip bu forumda yazılanları okuyunca , başka pencereler açıldı zihnimde. Ve “avukat tutma” ya biraz ısındım. “Tutulma “ işi beni bunca zamandır boşuna rahatsız etmiş. Şimdi, konuya biraz farklı (!) açıdan bakıyorum. “Avukat tutma “nın; vatandaşın (hastalıklardan korunma gibi değil de, tehlikelerden) korunma isteğinden kaynaklandığı sonucuna vardım. Eskiden kırsal kesimde ziraat ve hayvancılıkla uğraşanlar çoban tutarlardı, mahalli idareler kır bekçisi tutarlardı, çoban hayvanlara, kır bekçisi de araziye ekilenlere sahip olsun diye. Sonra; işletmeler ve ticaret erbabı muhasebeci tuttu, defteri yanlış tutmayayım da mal müdürlüğünün, vergi dairesinin gazabından (!) korunayım diye. Bu arada, hukuksuzluklardan korunmak için de önce “dava vekili” tutuldu. Nihayet, avukatlar da “tutulan” meslekler arasına girmiş oldu.. Temelde “korunma” saiki var yani. Vatandaş avukata vekalet verirken korunmak istemiyor mu? Evet. O halde “Avukat tutma” kötü bir şey değil ve bana boşuna sevimsiz gelmiş.
Oh be! Rahatladım şimdi. Artık müvekkillere gönül rahatlığı ile "tutulabilirim."
Selam ve saygılarımla.
Old 11-06-2008, 11:03   #32
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Uygar
O tartışma benim güzümden kaçmış; yoksa o zaman sonuca ulaşılabilineceğini i.e.

Sayın Av.Uygar,

"Avukat tutmak" deyiminin karşısında olduğunu yine, yeniden öğrenmiş olduk. Yerine önerdiğin deyimi yazmayı unutmuşsun. O zaman belki sonuca ulaşabilirdik.

Saygılarımla
Old 11-06-2008, 11:07   #33
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Bu terim belki (benim gibi) bağlı çalışan avukatların

İzin ver "bağını" çözelim serbest ol abi.
Old 11-06-2008, 11:11   #34
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Saim

Alın bir tartışma konusu daha..."bağlı çalışmak" ne demek? Avukatın bir yere iple bağlanmasını anımsatmaktadır. Yoksa "avukat tutularsa", o halde bağlanabilir demek mi istenmektedir.

Sevgili Uygar, önce şu "bağ" işini çözmelisin.
Old 11-06-2008, 11:12   #35
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Alıntı:
Av. S:Karaca Demiş:
Vatandaş avukata vekalet verirken korunmak istemiyor mu? Evet. O halde “Avukat tutma” kötü bir şey değil ve bana boşuna sevimsiz gelmiş.

Aslında "Tutma" değil de belki "Tutunma" olsaydı daha doğru olurdu.

Vatandaşımızın hiç birisi artık "Tutunacak dalım mı var?" diye türkü de söylemezdi.

Avukat, hakikaten "Tutunacak" bir kişidir. Selvi boyludur, bazan al yazmalıdır.

İyi ki Tutunduruyoruz.

Ne Mutlu "Tutundum" diyene!
Old 11-06-2008, 11:14   #36
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Alın bir tartışma konusu daha..."bağlı çalışmak" ne demek? Avukatın bir yere iple bağlanmasını anımsatmaktadır. Yoksa "avukat tutularsa", o halde bağlanabilir demek mi istenmektedir.

Teessüf mü etsem destek mi versem... Bilemedim.

Ben atımı bağlarım...
Hazin hazin (ya da ortama ve keyfe göre Tıngır tıngır) çalar bağlamam,

Çok keyifliyim bu gün ya... Allah bozmasın.
Old 11-06-2008, 12:41   #37
aturantorun

Hukuki yardım talebinde bulunun veya daha somut ifadeyle bir avukat size yardımcı olacaktır denebilinir.
Old 11-06-2008, 13:50   #38
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

Saın Ergin;

Biz bu konuyu daha evvel tartışmıştık.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=9787
Old 11-06-2008, 13:51   #39
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Saim

Tekliflere açığım
Old 11-06-2008, 14:00   #40
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Uygar
Saın Ergin;

Biz bu konuyu daha evvel tartışmıştık.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=9787

İntikamını almış oldun. Senin yüzünden bir sürü mesajı okumak zorunda kaldım. Ancak ne var ki, orada da "bağlı" ile "bağımlı" arasında kalmışsınız. Yani yine çözüm bulamamışsınız.

Saygılarımla
Old 11-06-2008, 14:21   #41
Adli Tip

O konuda terminoloji sorunu hallolmuştu: Şirkette ya da kurumda çalışanlar bağlı avukat; avukat yanında çalışanlar bağımlı avukat, kendi bürosunda çalışan (serbest) avukatlar sadece avukat.

Burada da bence doğru kullanım,

"Avukattan yardım almak", "avukata vekalet" vermek olmalı diye düşünüyorum.

Çözüm değil sorun üretiyor görünebiliriz. Ancak Sorun tespit edilmeden çöüzm bulunmaz.
Old 11-06-2008, 14:32   #42
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Av.Uygar
Tekliflere açığım
Sn Av.Uygar, Ne anladık ki? Reddolunamaz bir teklif gelirse yine "Bağ"lı kalınacak .
"Bağ" sız olmanın yolu, teklife kapalı olmak, "bağsız" kalmanın yolu ise hiç teklif almamak değil mi? (Biz öyle yapıp "bağ"sız kaldık da)
Old 11-06-2008, 15:02   #43
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.S.Karaca
Sn Av.Uygar, Ne anladık ki? Reddolunamaz bir teklif gelirse yine "Bağ"lı kalınacak .
"Bağ" sız olmanın yolu, teklife kapalı olmak, "bağsız" kalmanın yolu ise hiç teklif almamak değil mi? (Biz öyle yapıp "bağ"sız kaldık da)

Sayın Karaca,

Uygar kardeşimiz daha uygar bir çözüm için teklifimizi beklediğini ifade etmiş gibi geldi bana.

Özetle: Biz aramızda para toplayacağız ve kendisine güzel bir büro tutacağız. Artan parayı en yüksek faiz getirili bir vadeli hesaba Uygar kadeşimiz için yatıracağız. Bu arada boş durmayıp, yıl 365 gün, Hafta 7 gün, gün ise zavallım 24 saat iş yaratacağız.

BU şekilde bağlar çözülecek, "serbest" kalacak.

Yoksa, ısrar etmeyin diyor.
Old 11-06-2008, 15:21   #44
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Saim
Sayın Karaca,

Uygar kardeşimiz daha uygar bir çözüm için teklifimizi beklediğini ifade etmiş gibi geldi bana.

Özetle: Biz aramızda para toplayacağız ve kendisine güzel bir büro tutacağız. Artan parayı en yüksek faiz getirili bir vadeli hesaba Uygar kadeşimiz için yatıracağız. Bu arada boş durmayıp, yıl 365 gün, Hafta 7 gün, gün ise zavallım 24 saat iş yaratacağız.

BU şekilde bağlar çözülecek, "serbest" kalacak.

Yoksa, ısrar etmeyin diyor.

İşte beklediğim teklif....
Meslektaş dayanışması budur
Şükranlşarımı bildiririm üstadım.
Hem tutuldum, hem bağlandım bu teklife

(Not: ara dinlenmeleri ve hafta tatillerinde iş olmasa da olur.)
Old 11-06-2008, 15:25   #45
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.S.Karaca
Reddolunamaz bir teklif gelirse yine "Bağ"lı kalınacak .

Ama bu defa reddolunamaza bağlanıyorsunuz

"Saim'le bağlan hayata,
Hayata bağlan Saim'le"

diye reklamlar yayınlayacağım ahdım olsun
Old 11-06-2008, 15:25   #46
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Av.Uygar
İşte beklediğim teklif....
Meslektaş dayanışması budur
Şükranlşarımı bildiririm üstadım.
Hem tutuldum, hem bağlandım bu teklife

(Not: ara dinlenmeleri ve hafta tatillerinde iş olmasa da olur.)
Saim Bey üstadım, haklıymışsınız. "İkiletmedi bile" dedikleri durum bu olsa gerek.
Uygar Bey, "Bağ"dan kurtuldunuz işte. Hayırlı olsun.
Saygı ile.
Old 11-06-2008, 15:45   #47
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Uygar
Şükranlşarımı

Teklife ağzının suyunun aktığı ne kadar da belli...
Old 15-06-2008, 23:06   #48
Av.Mehmet Saim Dikici

Sayın Suat Abi,

Saçınıza bayıldım.

Acil Servis.

(İmza: Saim adına Acil servis elamanları...) ))
Old 16-06-2008, 13:05   #49
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Saim
Sayın Suat Abi,

Saçınıza bayıldım.

Acil Servis.

(İmza: Saim adına Acil servis elamanları...) ))

Teşekkür ederim. Ama "acil servis" olayı nedir?
Old 16-06-2008, 14:03   #50
nephilis

Şahsi kanaatimce bana en doğru gelen, "bu konuda bir avukata başvurun" ifadesi oluyor.

Konudışı:
Yukarıda mesajların birinde hasta ile doktor arasında vekalet sözleşmesi olduğu belirtilmiş.Sonraki bir mesajda ise vekalet değil hizmet sözleşmesi olduğu iddia edilmiş.Bu konuda şunu söylemek isterim;
Doktorla hasta arasında kural olarak, vekalet ilişkisi yani vekalet sözleşmesi vardır. Fakat Estetik operasyonlar gibi hekimin belli bir sonucu taahhüt ettiği durumlarda aradaki sözleşmenin niteliği vekalet değil eser sözleşmesi olmaktadır ve bu konuda çıkan uyuşmazlıklar borçlar kanununun eser sözleşmesine ilişkin hükümlerine göre çözümlenir..

Saygılar..
Old 17-06-2008, 10:44   #51
Ekin EKŞİ YILMAZER

Ben de konuyu şöyle açayım: //Prim usulü çalışan avukat //maaşlı çalışan avukat // maaş artı prim usulü çalışan avukat // avukat kiralamak, // Avukatlık hesabı açmak ve avukat avukatlık hesabı için hesap ücreti istemek.
Old 08-04-2009, 15:26   #52
Av. Tevrat DURAN

"Avukat tutmakla balık tutmak"ı eşdeğer görmek bence sorun değil hatta iltifat bile olabilir. Hamsi; balık değildir ki...))
Old 08-04-2009, 15:30   #53
uye8490

Birkaç yıl önce büroma gelen ve bizim buranın şivesiyle konuşan bir vatandaş bana davasını anlatırken "gerçi bu dava için ben bir avukat yakaladım ama..." demişti.
Old 08-04-2009, 15:37   #54
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Özgür DİKTAŞ
Birkaç yıl önce büroma gelen ve bizim buranın şivesiyle konuşan bir vatandaş bana davasını anlatırken "gerçi bu dava için ben bir avukat yakaladım ama..." demişti.

Azlederken de "bırakmıştır".
Old 08-04-2009, 17:37   #55
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Özgür DİKTAŞ

Avladım deseydi bence daha bir uyumlu olurdu. Biz boşuna mı ismimizin başına Av. yazıyoruz.
Old 13-04-2009, 14:46   #56
ege

Doğru, boşuna AV. değiliz..

az önce başka bir av beni avlamak için şunu söylüyor,

Konu kıdem tazminatı davası, 19.500-Tl dava açmışız, uzlaşma 12.500-Tl. ile yapılacak, uzlaşma bedeli üzerinden avukatlık ücreti hesaplıyoruz, bana diyor ki;
"avukat hanım anlamadınız galiba, biz anlaştık, müvekkiliniz size isterse on bin lira ödesin!,tekrar edeyim türkçe olarak a n l a ş t ı k!!"

oturup mahkemeye vermek üzere sulh hazırlıyoruz üstelik!

bir avukat başka bir avukatı nasıl avlar??

sonra da biz meslekdaşlarımıza anlatamadığımızı onların müvekkillerine nasıl anlatalım?
Old 13-04-2009, 14:53   #57
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ege
Doğru, boşuna AV. değiliz..

az önce başka bir av beni avlamak için şunu söylüyor,

Konu kıdem tazminatı davası, 19.500-Tl dava açmışız, uzlaşma 12.500-Tl. ile yapılacak, uzlaşma bedeli üzerinden avukatlık ücreti hesaplıyoruz, bana diyor ki;
"avukat hanım anlamadınız galiba, biz anlaştık, müvekkiliniz size isterse on bin lira ödesin!,tekrar edeyim türkçe olarak a n l a ş t ı k!!"

oturup mahkemeye vermek üzere sulh hazırlıyoruz üstelik!

bir avukat başka bir avukatı nasıl avlar??

sonra da biz meslekdaşlarımıza anlatamadığımızı onların müvekkillerine nasıl anlatalım?

Dua et de; 19.500-12.500= 7.000 TL üzerinden red vekalet ücreti talep etmemiş.
Old 13-04-2009, 14:58   #58
ege

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

çok doğruuuu!!!

kesin bunu da yapar)))))
Old 14-04-2009, 11:39   #59
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

Sen olsaydın kesin aklına gelirdi bu ihtimal.
Old 14-04-2009, 14:54   #60
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Saim
Sen olsaydın kesin aklına gelirdi bu ihtimal.

Karşı tarafın talep edebileceği aklıma gelirdi ve protokole yazardım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi