Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İstinaf dilekçesinde maddi hata

Yanıt
Old 16-01-2019, 15:25   #1
Yaprak Bahar

Varsayılan İstinaf dilekçesinde maddi hata

Merhaba takip ettiğim idari davada davanın reddi kararına karşı istinaf talebinde bulundum. İstinaf dilekçemde ret kararı veren mahkemenin adını dosyanın esas ve karar numarasını doğru yazdım; ancak karar tarihini yanlış yazdım. üzerinden biraz zaman geçti, istinaf süresi doldu ama sizce Tarihin sehven yanlış yazıldığına ilişkin mahkemeye bir dilekçe vermek gerekli mi ? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...
Old 17-01-2019, 05:52   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

Merhaba sayın meslektaşım

Alıntı:
karar tarihini yanlış yazdım.

Düzeltilebilir bir maddi hata. -

2577 s.İYUK

1.İstinaf, temyizin şekil ve usullerine tabidir (m.45/1-1,2)

2.Temyiz incelemesi, m.49/1-b

3.m.48;m.3

Alıntı:
sizce Tarihin sehven yanlış yazıldığına ilişkin mahkemeye bir dilekçe vermek gerekli mi ?

Başvurunuzda "karar görüntüsünü" dilekçeniz ekinde göndermediniz mi?

Kolay gelsin...
Old 17-01-2019, 09:12   #3
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Yaprak Bahar
İstinaf dilekçemde ret kararı veren mahkemenin adını dosyanın esas ve karar numarasını doğru yazdım;
Sayın Yaprak Bahar
Yazmanız gerekenleri doğru yazmışsınız. Dilekçeniz yeterli bence.

İYUK'ta karar tarihinin belirtilmesi gibi bir zorunluluk bulunmamakta. Hangi karar aleyhine istinaf yoluna gittiğiniz mahkemenin adından ve dosya numaralarından anlaşılmakta olduğundan karar tarihinin önemi yok bence.

Her ne kadar HMK 342.maddesinin ikinci fıkrasının c bendi hükmüne göre “c) Kararın hangi mahkemeden verilmiş olduğu ve tarihi ile sayısı” istinaf dilekçesine yazılması gerekir ise de aynı maddenin üçüncü fıkrasına göre “İstinaf dilekçesi, başvuranın kimliği ve imzasıyla, başvurulan kararı yeteri kadar belli edecek kayıtları taşıması durumunda diğer hususlar bulunmasa bile reddolunmayıp, 355 inci madde çerçevesinde gerekli inceleme yapılır.”

Kolay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi