Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anonim şirkete denetçi tayini ACİL!

Yanıt
Old 11-05-2007, 12:18   #1
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Varsayılan Anonim şirkete denetçi tayini ACİL!

Bir Anonim şirkette denetçi Yönetim Kurulu üyeleri ile yakın akraba idi. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvurarak denetçi tayinini temin ettik. Ancak nihai kararda ve gerekçeli kararda denetçinin kararın kesinleşmesinden sonra göreve başlamasına karar verildi.
Önceki denetçi de davada müdahil karşı davacıi olarak anıldı.Müdahil karşı davacının hükmü temyiz etme kabiliyeti var.

Kesinleşme süreci malum. Şirket bir an önce Genel Kurul yapmak istiyor. Denetçiden başka şirketi genel kurula davet edecek yetkili de yok.

Burada kesinleşmeden hükmün icra edilebilir nitelikte olmasına dayanabilirmiyiz? Bu da tavzih gerektirecek.

Sorum; Elinde denetçinin karar kesinleşmeden göreve başlayabileceğine ilişkin bir emsal Mahkeme ya da Yargıtay kararı olan var mı? Varsa göndermenizi rica edeceğim.

Çok mu zor sorular soruyorum da yanıt alamıyorum.

Şimdiden teşekkürler.
Old 11-05-2007, 13:02   #2
ISIL YILMAZ

Sorunununzun kolay çözülebileceğini söylemek gerçekten de zor

Alıntı:
Denetçiden başka şirketi genel kurula davet edecek yetkili de yok.

Bu nasıl olabilmiş? Yani yönetim kurulu TTK m.365 uyarınca bu yetkiye sahip ve bu emredici bir hüküm, yani aksi ana sözleşmede kararlaştırılsa bile geçerli değil. Yönetim Kurulu bu yetkiyi örneğin müdürlere verse bile, müdürler yanında genel kurulu için davet yapmaya yetkili olması gerekir. Somut sorununuzun ( acil genel kurul yapma ) bu kurala dayanarak çözülmesi mümkün göründü bana.

Alıntı:
denetçinin karar kesinleşmeden göreve başlayabileceğine ilişkin bir emsal Mahkeme ya da Yargıtay kararı olan var mı

Ben yakın zamanda bir denetçi atanması talebinde bulunmuştum, ama bizim kararımızda kesinleşmeden sonra göreve başlama şeklinde bir kayıt yoktu. Kazancıda bu konuyla ilgili birkaç karardan birinde ilk derece mahkemesinin denetçi tayini konusunda verdiği kararın kesin olduğunu hükme almış olmasının hukuki bir değeri olmadığına, kararın temyiz edilebileceğine dair bir karar da vardı.

Alıntı:

Burada kesinleşmeden hükmün icra edilebilir nitelikte olmasına dayanabilirmiyiz? Bu da tavzih gerektirecek.

Mahkeme bu onuyla ilgili olarak tavzih vermeyebilir, karar açık, anlaşılmayacak bir ifade yok diyebilir.

Saygılar.

Old 11-05-2007, 15:36   #3
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

şirkette yönetim kurulu ve müdür de yok. Sıkıntım burda.Sadece elimde %70 pay sahibi 3 tane ortak var. Denetçiyi göreve başlatıp çağrıyı yaptırabilir isem harika olacak. Mahkeme usul hakkına emsal Mahkeme kararı bulursam göreve başlatabileceğini ama bunu karşı tarafa da tebliğ edeceğini söyledi. İtirazlarını da sunması açısından. Gerekçeli kararda bunula ilgili bir madde yok Allahtan. Sadece atanmasına diyor. Yardımcı olursanız sevinirim.
Old 11-05-2007, 17:45   #4
ISIL YILMAZ

Sn.osmaniye,

Bir A.Ş.'de yönetim kurulunun olmaması mümkün değil, zira bu organ zorunlu organlardandır.Hala bu yolu tercih etmenizin en hızlı çözüm olacağını düşünüyorum. Ancak, bildiğiniz gibi yönetim kurulu bu yetkisini ( genel kurulu toplantıya çağırma) bir kurul halinde kullanmak zorunda. Ana sözleşmede aksine bir hüküm yoksa üye sayısının en az yarıdan bir azlası ile toplanarak ve toplantıya katılan üyelerin de çoğunluğuyla karar vermeli.

Bir başka yol daha var, genel kurul toplamakla ilgili : TTK m.370 :

"c) BÜTÜN PAY SAHİPLERİNİN HAZIR OLMASI
MADDE 370 - Bütün payların sahip veya temsilcileri, aralarından biri itirazda bulunmadığı takdirde umumi heyet toplantılarına dair olan diğer hükümler mahfuz kalmak şartiyle toplantıya davet hakkındaki merasime riayet etmeksizin de umumi heyet olarak toplanabilirler.
Böyle bir toplantıda bütün pay sahip veya temsilcileri hazır olmak şartiyleumumi heyetin vazifelerinden olan hususlar müzakere edilerek karara bağlanabilir."

Alıntı:

Mahkeme usul hakkına emsal Mahkeme kararı bulursam göreve başlatabileceğini ama bunu karşı tarafa da tebliğ edeceğini söyledi.

Ben tekrar baktım, ama böyle bir karar bulamadım. Kaldı ki, mahkeme bir karar vermiş, kararının üstüne nasıl bir işlemle denetçiyi göreve başlatacağını düşünüyor, onu da tam kestiremedim.

Saygılar.
Old 11-05-2007, 19:25   #5
ragıp

sayın osmaniye
TTK 366 maddesine bakmanızı öneririm
Old 14-05-2007, 11:20   #6
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Yönetim Kurulu üç kişiden oluşuyor.Toplantı yeter sayısı üç,karar yeter sayısı iki. Yönetim Kurulu Üyelerinden biri ısrarla toplantılara katılmıyor. 366.maddedeki yöntemi izledik. Yönetim Kurulu toplanamadığı için işe yaramadı.Yönetim Kurulu yok derken toplanamıyor anlamında yok. Karar alabilme kabiliyeti yok.

Konuyu değiştirerek HUMK 344. maddesini gündeme getirip bununla ilgili desteğinizi istesem galiba daha mantıklı olacak.

Madde 443 - Temyiz dava icrayı tehir etmez. Ancak müstedi indettemyiz haksız çıktığı takdirde mahkümun bihi eda ve teslim edeceğine dair kefaleti kaviye göstermek veyahut mahkümunbih olan nutuk ve eşyayı bir mevkii resmiye depozito etmek veya hasmı tarafından emval ve emlakı haczedilmiş olmak şartiyle Mahkemei Temyiz talep üzerine müstacelen icranın tehirine karar verebilir.

Bu konu ile ilgili elinizde karar var mı?
Old 14-05-2007, 11:40   #7
yildiz2005

TTK 367 maddesi uyarınca mahkemeden idare meclisinin ve murakıpların talepleri nazara almadığı ciheti ile mahkemeden umumi heyeti toplantıya davet etme yolunu denediniz mi Bence sizin açınızdan çözüm olabileceği kanaatindeyim.
Old 14-05-2007, 12:10   #8
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Genl Kurula davet görevli kayyum tayini için Asliye Hukuk(Ticaret) Mahkemesi'ne başvurduk. Sulh Hukuk mahkemesi yetkilidir diye görevden reddetti. Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvurduk.Koşulları oluşmadığından diye reddetti. Temyiz ettik. Yargıtay görevden reddetmesi gerekir diye bozdu. Temyiz öncesi Asliye Hukuk(Ticaret) Mahkemesi'ne yine kayyum tayini için başvurduk. Şartları oluşmamıştır(Denetçi atanmıştır) diye reddetti. Muhtemelen 367 uyarınca başvurulunca da reddedilecek. Burada hakimler konulara yabancı oldukları için, ayrı bir ASliye Ticaret Mahkemesi olmadığı için konuyu bilmiyorlar. Emsal karar gönderirseniz sevinirim. Ayrıca daha önceki mesajımda belirttiğim temyizin murakıbın göreve başlamasını etkilemeyeceği konusunda emsal karar olursa daha etkili olur. Anonim şirketlerin her yıl mutlaka olağan genel kurul yapmaları zorunluluğu var biliyorsunuz. Aksi durumda Yönetim Kurulu üyelerinin sorumluluğunu ortaya çıkıyor. Kayyum atamayan Mahkemenin Genel Kurul yapabileceğini düşünemiyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi