Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kadastral Yol Olarak Görünen Yere Açılacak Dava Hakkında

Yanıt
Old 29-11-2019, 08:51   #1
Avukat5557

Önemli Kadastral Yol Olarak Görünen Yere Açılacak Dava Hakkında

Merhaba Sayın Meslektaşlarım,

Sizlerin görüş ve önerilerinizi almak istediğim bir konu mevcut. Şöyle ki; müvekkil 30 yıldan fazladır kullandığı taşınmaz 2b kapsamına girdikten sonra tapusunu alıyor. Ancak söz konusu taşınmazın bir dönüme yakın kısmı 2013 yılında yapılan kadastroda “kadastral yol” olarak ayrılıyor. Her ne kadar ilgili yer kadastral yol olarak görünse de, şu anda orası müvekkilim tarafından kadimden beri ekilip biçilmekte ve fiiliyatta bir yol bulunmamakta. Şu durumda sizlere sormak isteğim şunlardır:

1- İlgili yerin kadastrosu yapılırken hata yapıldığını düşünmekteyiz. Müvekkil ise bir dönümlük kısmın kadastral yol olarak gösterildiğini daha yeni öğrenmiş durumda, bu nedenle kadastronun ilanından sonra yapılacak itiraz süresi de kaçırılmıştır. Bu durumda söz konusu kadastral yol hakkında izleyeceğimiz yol, dayanacağımız deliller ve açacağımız dava ne olmalıdır? (Konuyla ilgili tarafımızdan Yargıtay İçtihadı da bulunamamıştır. Yargıtay Kararlarının da paylaşılmasını rica ederim)

2- Söz konusu taşınmaz Büyükşehire bağlı bir ilçenin köyündedir. Büyükşehir yasasından sonra bilindiği üzere köyler mahalle olmuştur. Önceden bu tip davalarda husumet Hazineye, Köy Tüzel Kişiliğine yöneltilmekteydi, yasa değişikliğinden sonra açılacak dava yönünden husumet Hazine veya İl/İlçe Belediyesine mi yöneltilecektir?

3- Ayrıca kadastral yol olarak görünen kısmın fiili olarak da yol yapılması tehlikesi mevcuttur. Böyle bir durum söz konusu olduğunda, adli yargıda açılacak dava haricinde idare mahkemesinde de yürütmeyi durdurma talepli iptal davasının açılması gerekir mi?

Belirttiğim sorular hakkında siz değerli meslektaşlarımın görüş ve önerilerini, katkılarını beklemekteyim.
Old 07-12-2019, 15:16   #2
Av. Eelif

Merhaba, kadastro kanununun 12. maddesinde uyarınca kadastrodan önceki hukuki sebeplere dayalı tapu iptal davası için 10 yıllık süre öngörülmüş. Yani halen dava açma hakkınız mevcut.

Eğer yol şuan belediye adına kayıtlıysa direk belediyeye dava açmanız gerekiyor. (benim de aynı şekilde davam var, dava açarken köy adına kayıtlıydı, dava açıldıktan sonra köy mahalle olduğu için tapu belediyeye geçti ve belediyeyi davaya dahil ettim.)
Old 09-12-2019, 16:32   #3
Avukat5557

Meslektaşım teşekkür ederim cevabınız için, ancak konuyu biraz daha açıklayıcı bir şekilde başka bir başlık altında sordum, o başlıktan da inceleyip fikirlerinizi paylaşırsanız memnun olurum. Çünkü benim olayımda adı geçen taşınmaz 2B den satış yapılarak müvekkilime geçmiş, linki aşağıda paylaşıyorum. Teşekkürler.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=111601 lin
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi