Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davası sorgulama....

Konuyu Kilitleyin
Old 10-10-2011, 11:15   #1
Konuk

Varsayılan boşanma davası sorgulama....

Merhaba 3 aydır biriyle birlikteyim ve geçen hafta evli olduğunu öğrendim tesadüfen. sorduğum da anlaşmalı olarak başvuru yaptıklarını aksilik çıkınca davanın düştüğünü ve 3 yıllık süreyi beklediklerini söyledi ama ben geçmişe dönük bir boşanma davasının olup olmadığını sorgulamak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum kimlik numarasından bunu sorgulayabilirmiyim ya da vukuatlı nüfus kayıt örneğinde yazar mı var ise bu belgeyi getirmesini isteyeceğim.

şimdiden teşekkürler.
Old 10-10-2011, 13:37   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba 3 aydır biriyle birlikteyim ve geçen hafta evli olduğunu öğrendim tesadüfen. sorduğum da anlaşmalı olarak başvuru yaptıklarını aksilik çıkınca davanın düştüğünü ve 3 yıllık süreyi beklediklerini söyledi ama ben geçmişe dönük bir boşanma davasının olup olmadığını sorgulamak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum kimlik numarasından bunu sorgulayabilirmiyim ya da vukuatlı nüfus kayıt örneğinde yazar mı var ise bu belgeyi getirmesini isteyeceğim.şimdiden teşekkürler.

En kolay yolu, dosya numarasını size versin. Ya yalnız başınıza ya da birlikte aynı mahkeme kalemine gidip dosyaya bakmanızdır.

Hukuki sorunlarınızda avukattan profesyonel destek almayı ihmal etmeyiniz.
Old 10-10-2011, 14:48   #3
Konuk

yani numarayı öğrenip gidip tek başıma kontrol edebilirmiyim sorun çıkarmazlar mı ?
Old 10-10-2011, 16:41   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
yani numarayı öğrenip gidip tek başıma kontrol edebilirmiyim sorun çıkarmazlar mı ?

Çıkarmazlar. Davanın (bittiyse) nasıl bittiğini de sorun. Sonucunu buraya da yazarsanız, sevinirim. Ben böyle bir dava olmadığını tahmin ediyorum.

Alıntı:
aksilik çıkınca davanın düştüğünü ve 3 yıllık süreyi beklediklerini
Old 11-10-2011, 10:33   #5
Konuk

aynen aktarıyorum. Eşimle anlaşamadığımız için boşanmaya karar verdik ekonomik sıkıntılara dayalı anlaşmalı boşanma die bu davayı da ikamet ettiğimiz yerde değil nüfusa kayıtlı olduğumuz yerin adlyesine yaptık. Duruşma günün de hakim bizi ikamet ettiğimiz yerin adliyesine sevk etti davanız orada görülecektir die. 4 ay sonra tekrar duruşma günün geldi ikimiz de boşanmak istediğimizi belirttik ancak hakim bizim psikolojik destek almamıza karar verdi ve 6 ay boyunca bir aile terapistine gittik orda da boşanmak istediğimizi belirttik. Bu seasnların sonun da psikolog raporunu yazdı ve mahkemeye gönderdi 15 gün sonra duruşma günün de hakim psikologun yazdığı rapora kanaat getirerek bizi boşamadı ve davayı kapattı temyiz yolu kapalı diyerek. Şimsi biz de üç yıllık sürenin sonunu bekliyoruz dedi.Bu arada çocukları da yokmus. Böyle bir süreç olabilir mi yoksa kandırılıyormuyum. Herşeyi doğru öğrenip daha sonra karşısına çıkıp konuşmak istiyorum. İlginize teşekkürler.
Old 11-10-2011, 11:32   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Size aktarılanlarda bir çok çelişki ve hata var.
Alıntı:
"anlaşmalı boşanma die bu davayı da ikamet ettiğimiz yerde değil nüfusa kayıtlı olduğumuz yerin adlyesine yaptık Duruşma günün de hakim bizi ikamet ettiğimiz yerin adliyesine sevk etti davanız orada görülecektir die. 4 ay sonra tekrar duruşma günün geldi ikimiz de boşanmak istediğimizi belirttik "
Anlaşmalı boşanmaların nüfusa kayıtlı olan adliye bölgesinde görülmesi diye bir kural yoktur.Ayrıca dava nerede açılırsa açılsın karşı taraf yasal süre içinde yetki itirazında bulunmaz ise,hakim kendiliğinden yetkisizlik karraı vererek dosyayı yetkili mahkemeye göndermez.

Alıntı:
ancak hakim bizim psikolojik destek almamıza karar verdi ve 6 ay boyunca bir aile terapistine gittik orda da boşanmak istediğimizi belirttik. Bu seasnların sonun da psikolog raporunu yazdı ve mahkemeye gönderdi

Anlaşmalı boşanmalarda hakim usulen tarafları sulhe davet eder.Yardım almak istemediğini belirten tarafları uzmana göndermez.

Alıntı:
15 gün sonra duruşma günün de hakim psikologun yazdığı rapora kanaat getirerek bizi boşamadı ve davayı kapattı temyiz yolu kapalı diyerek. Şimsi biz de üç yıllık sürenin sonunu bekliyoruz dedi

Hakim davayı kabul etse veya reddetse karara karşı temyiz yolu kapalı kararı veremez.Boşanma kararları için temyize gidilebilir.Yasal süre sonunda temyiz edilmez ise karar kesinleşir.

Üç yıllık süre reddedilen davadan sonra tarafların aile birliğini yeniden kurmadıklarının anlaşılmasına dayanan boşanmadır.

Taraflar anlaşmalı boşanmak istiyorlarsa 3 yıl beklemek gibi bir gereklilik yoktur.

SONUÇ:Karşı taraf nasıl anlatırsa anlatsın sonuç olarak hala evlidir.
Old 11-10-2011, 11:37   #7
üye31284

Alıntı:
Yazan Konuk
aynen aktarıyorum. Eşimle anlaşamadığımız için boşanmaya karar verdik ekonomik sıkıntılara dayalı anlaşmalı boşanma die bu davayı da ikamet ettiğimiz yerde değil nüfusa kayıtlı olduğumuz yerin adlyesine yaptık. Duruşma günün de hakim bizi ikamet ettiğimiz yerin adliyesine sevk etti davanız orada görülecektir die. 4 ay sonra tekrar duruşma günün geldi ikimiz de boşanmak istediğimizi belirttik ancak hakim bizim psikolojik destek almamıza karar verdi ve 6 ay boyunca bir aile terapistine gittik orda da boşanmak istediğimizi belirttik. Bu seasnların sonun da psikolog raporunu yazdı ve mahkemeye gönderdi 15 gün sonra duruşma günün de hakim psikologun yazdığı rapora kanaat getirerek bizi boşamadı ve davayı kapattı temyiz yolu kapalı diyerek. Şimsi biz de üç yıllık sürenin sonunu bekliyoruz dedi.Bu arada çocukları da yokmus. Böyle bir süreç olabilir mi yoksa kandırılıyormuyum. Herşeyi doğru öğrenip daha sonra karşısına çıkıp konuşmak istiyorum. İlginize teşekkürler.

Sayın Katılımcı,

Bunlar mümkün değil. Ancak bir an için anlatımdan kaynaklanan problemler olduğunu düşünsek bile bu hususun sizin kararınızda etkisi olmaması gerekir. Netice de kişi evli ve eşine karşı sadakat yükümlülüğü devam etmekte.

Kaldı ki 3 yıllık süre sonunda otomatikman boşanmıyorlar, yine dava açılması gerekiyor. Bu davayı açıp açmayacağına güvenemezsiniz.

Son olarak şunu da bilin ki herşey doğru bile olsa, bu süre içerisinde evli biriyle birlikte olmanız, bu kişinin eşine size karşı tazminat talepli dava açma hakkı da sağlamaktadır. Onunla sürekli bir ilişki düşündüğünüze göre bu riski de bilmelisiniz.

Tüm bu olaylarda en zararlı çıkacak olan siz olabilirsiniz.
Old 11-10-2011, 13:50   #8
Konuk

ben de artık durum ne olursa olsun bu ilişkiye devam etmiycem sadece tek isteğim bu adamın yalan konuştuğunu ispat etmek ve dersini almasını sağlamak ki benden sonra da başka birine böyle bir yalan söylemeye cesareti olmasın. Dosyayı kontrole gideceğiz haftaya ama dosya numarasını bilmiyorum dedi. Kimliğiyle bu işi halledebiliriz galiba değil mi ?
Old 11-10-2011, 20:35   #9
kezzy

Alıntı:
Yazan Konuk
ben de artık durum ne olursa olsun bu ilişkiye devam etmiycem sadece tek isteğim bu adamın yalan konuştuğunu ispat etmek ve dersini almasını sağlamak ki benden sonra da başka birine böyle bir yalan söylemeye cesareti olmasın. Dosyayı kontrole gideceğiz haftaya ama dosya numarasını bilmiyorum dedi. Kimliğiyle bu işi halledebiliriz galiba değil mi ?

Evet kişi hakkında açılan veya açtığı davaları TC.kimlik numarası ile tevzi bürolarından veya vatandaşlara da dosya sorgulama şansı tanıyan Uyap dosya sorgulamadan öğrenebilirsiniz. Ayrıca kişi e-devlet şifresi ile kendine ait dosyları görebilmektedir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi