Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

anlaşmalı dava açarken eşim tek taraflı boşanma davası açtı...

Yanıt
Old 26-04-2010, 20:44   #1
aishe

Varsayılan anlaşmalı dava açarken eşim tek taraflı boşanma davası açtı...

haziran 2009da evlendim.ocak 2010da şiddetli geçimsizlik yüzünden şehri terkedip ailemin yanına geldim. aile büyükleri toplandı ya tatlılıkla devam etsin yada tatlılıkla ayrılın dediler. ben bu söze dayanarak 21 ocak 2010da ikametimi aldım ve anlaşmalı boşanma davası açtım. karşı taraf tek taraflı dava açmış ve beni mücevherat ve evde bulunan parayı alarak kaçtım diye savcılıga vermiş. savcılık kovuşturmaya gerek duymamış. eşim bizim ayrılma sebebimiz olarak evdeki mücevheratı alıp gitmem ve ve güvenin sarsılmasından dolayı oldugunu söylemiş. benim davamın reddini istemiş. kendisi dava yı benden sonra actıgı ıcın ve ben ikametimi aldıgım icin benim davamda hakım benimde acabilecegimi söyledi. bizim eşimin söylediği kadar para ve mucevheratımız yooktu. bunlar iftiradan ibaret. ve benim boşanma nedenim şiddetli geçimisizlik. sanırım benim tek hatam eşim beni dövdüğünde benim rapor almamam.ve bu yuzden bunu kanıtlayamıyorum. tek kanıtım eşimin asabi tavırları yüzünden 30.12.2009da adını hatırlamadığım hastaneye psikologa gittiği ve ..... isimli ilacı alması. bu kayıt olarak eczaneden cıkıyor. ilacı aldıgı çıkıyor ama hastane adı ve doktor ismi görünmüyor. parasal yonden de iyi değilidik.evde 4000 tl yyı alıp kactıgımı söyluyor ama öyle bi paramız yoktu. olsaydı kredikartı borcumuzu öderdik.iş bulamadıgı zamanlar vardı bu tarihler ssk hizmet dökümünde görülüyor. ecza ve ssk hizmet dökümü kanıt olarak mahkemeye sunulurmu? birde ben eşimin bu tavırları yüzünden nafaka talebinde bulunmak istiyorum. cevalarınızı bekliyorum..
Old 27-04-2010, 12:35   #2
av.araf

Sayın Katılımcı
1-Anlaşmalı boşanma davası , nafaka, tazminat, çocukların velayetleri mal paylaşımı hususunda eşlerin anlaşmaya vardıklarırını gösterir bir protokolle birlikte her iki eşinde imzasını içerir dava dilekçesi ile açılır.
Bu durumda sizin açmış olduğunuz boşanma davası anlaşmalı boşanma davası değil çekişmeli boşanma davasıdır.
2-Beyanlarınızda eşinizin de sizden ayrı olarak bir çekişmeli boşanma davası açmış olduğunu anlıyoruz.Bu durumda her iki davanın birleştirilmesini talep edebilirsiniz.Böyle bir talepte bulunmanız halinde hangi dava önce açılmışsa o yer mahkemesince görülmek üzere davaların birleştirilmesine karar verilecektir.
3-Evlilik birliği kurulurken takılan ziynet eşyaları kural olarak kadına aittir.Sizin evi terkederken bu ziynetleri yanınızda götürmenizde hukuka aykırı bir durum(suç) bulunmamaktadır.
4-Şiddetli geçimsizlik ve darp olaylarını sağlık raporu ile ispatlamanız mümkün değilse tanıklar marifeti ile ispatlayabilirsiniz.Ayrıza eşinizin öfke kontrolu sebebiyle psikolojik tedavi gördüğünü de bahsettiğiniz hastane ve eczane kayıtlarından mahkeme marfieti ile talep edebilirsiniz.
5-Boşanma halinde yoksulluğa düşecek , sürdürdüğünüz hayat standartlarına ulaşamayacaksanız nafaka talebinde bulunabilirsiniz.Ayrıca eşinizin size uyguladığı şiddet, iftira ve evlilik yükümlülüklerini yerine getirmemesi sebebiyle maddi ve manevi tazminat talebinde de bulunabilirsiniz.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan doğrduran destek almanız menfaatinize olacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi