Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

1. haciz ihbarnamesi ve icra vekalet ücretinin akıbeti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-02-2010, 03:47   #1
mahmut altın

Varsayılan 1. haciz ihbarnamesi ve icra vekalet ücretinin akıbeti

herkese iyi günler.sorumu kısaca özetlemek istiyorum.
müvekkilin alacaklı olduğu bir dosyaya başka bir dosyaya olan borcundan dolayı haciz konuluyor ve dosya borçlumuzda 1. haciz ihbarnamesi gönderiliyor.borçluda borcunun olduğunu kabul edip borcunu taahhütte vererek diğer dosyaya ödemeye başlıyor.Bu durumda vekalet alacağıma ilişkin nasıl bir yol izleyebilirim?şimdiden cevap veren meslektaşlarıma teşekkür ederim,iyi çalışmalar
Old 04-02-2010, 10:18   #2
aytül

Sayın meslektaşım, Avukatlık Kanunu 164/son maddesinde "Dava sonunda, kararla tarifeye dayanılarak karşı tarafa yüklenecek vekalet ücreti avukata aittir. Bu ücret, iş sahibinin borcu nedeniyle takas ve mahsup edilemez, haczedilemez."denmektedir. Yani sizin vekalet ücretinize de haciz konulamayacaktır. Dolayısıyla, dosya borçlunuz sizin vekalet ücretinizin dışında kalan kısmı diğer dosyaya ödeyecektir.
Old 04-02-2010, 11:31   #3
abay

Merhaba Sayın Meslektaşım;

Sorunuz tam net değil. Ama her durumda vekalet ücertinin diğer alacaklar karşısında durumu ile bilgi verebilirim. Umarım yararlı olur. Avukatlık Kanunu "Avukatın Hapis Hakkı ve Avukatlık Ücretinin Rüçhanlı Bulunması" başlıklı 166. maddesi gereği vekalet ücreti özel kanunlarda imtiyazlı olan alacaklardandır. Dolayısıyla icra dosyasında yapılacak sıra cetveline göre (İİK.206 3.sıra) önceliklidir. Bu hususu dilekçe ile icra dairesine bildirmek suretiyle vekalet üceri alacağınız ile ilgili önceliğinizi hatırlatınız.
Old 06-02-2010, 16:35   #4
mahmut altın

öncelikle cevap veren meslektaşlarıma teşekkür ederim.sorun şuki alacaklı olduğum dosya borçlusu bir kısım ödeme yapmış ve bende müvekkile yapılan ödemeyi teslim etmiştim.ancak vekalet ücretimi almamıştım henüz ve bu durum gerçekleşti.niye ilk olarak almadınız diye sorarsanızda iyi niyetli davrandım yani normalde ilk önce vekalet ücretini mahsup edebilridim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi