Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

darp raporu ve tazminat

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-12-2009, 22:50   #1
Konuk

Varsayılan darp raporu ve tazminat

13 yıllık evliyim.12 ve 7 yaşında iki çocuğum var.Eşimden iki tokat yiyerek baba evine döndüm.Adli tıptan darp raporu alarak boşanma davamı açtım.Eşimde karşı dava açtı.Hangimizin davası kabul edilir.Ara kararla bana ve çocuklarıma 100'er tl. nafaka bağlandı.Eşim babasına ait dükkanda 13 yıldır SSK'lı olarak asgari ücret ile çalışıyor.2005 yılında 43.000 tl'ye eşim üzerine bir daire alındı..Daire üzerine tedbir koydurdum.Eşim dairenin alımına babam yardım ettiği için pay alamazsın çünkü benim asgari ücretle bu daireyi almam mümkün değil diyor.Babasının zaman içerisinde peyderpey elden verdiği ve onunda kendi banka hesabına yatırdığı paralarla aldığını ve bu paraların bağış olduğunu söylüyor.Babasının gelir durumu bu paraları bağışlamaya elverişli.Bu durumu şahitlerle ispat edebilirmi.Bu dairede edinilmiş mal olarak hakkım varmıdır.Ayrıca darp raporuna istinaden tazminat alabilirmiyim.Birde eşimin banka hesaplarının mahkeme tarafından araştırılmasını isteyebilirmiyim.Cevaplarınız için teşekkürler.
Old 09-12-2009, 23:16   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Sizin ve eşinizin açtığı davanın hangisinin kabul edileceği,kabul edilip edilmeyeceği dosya içeriğine ve ispata bağlıdır.Bu konuda bir tahminde bulunmak hukukçuların yapacacağı bir şey değildir.

2-2002 den sonra alınmış olsa dahi,malın alınması için gereken para bağış yolu ile temin edilmiş ise,katılım alacağı hakkı oluşmaz.Fakat bu taşınmaz kiraya verilmiş ise geliri dava konusu yapılabilir.

3-Mal rejiminden kaynaklanan katılma alacağınız için dava açıp açmadığınız mesajdan anlaşılmıyor.Dava açmamış iseniz hakim kendiliğinden bu konuda karar vermeyecektir.Bu konuda alacak hakkınız olduğunu düşünğyorsanız harcını ödeyerek usulğne uygun dava açmanız gerekmektedir.Mal rejimi alacağı anlaşma dışında boşanma davası içinde görülmez ve boşanma davasının sonucunu bekler.

4-Eşin diğer eşe şiddet uygulaması diğer eşin kişilik değerlerine saldırı niteliğindedir.Tazmianata hükmedilmesi beklenir.Yine de dosya içeriği ve tarafların kusur durumlarının dosyada tartışılacağını,eşit kusur durumunda tazminata karar verilmeyeceğini hatırlatalım.

Nafaka ve tazminat talepli davada tarafların mali ve sosyal durumları araştırılacaktır.Talebiniz üzerine eşinizin banka hesap hareketlerinin dosyaya gönderilmesini talep edebilirsiniz.

Sn.katılımcı,
El yordamı ile davanızı yürütmek yerine bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 09-12-2009, 23:41   #3
Konuk

Cevabınız için teşekkürler.Mal rejiminden kaynaklanan katılma alacağı için dava açmadım.Barodanda avukat talep edecegim.Benim merak ettiğim eşimin asgari ücretle bu daireyi alıp alamayacağı.Ayrıca babasının verdiği paralar elden verilmiştir herhangi bir banka havalesi değildir.Bunu ispat edebilirmi.Babasının dükkanında işçi olarak çalışması bu daireyi alamayacağı anlamına gelirmi.Katılma alacağı için dava açmadan anlaşma yoluna gitmem daha doğrumu olur.
Old 10-12-2009, 13:28   #4
uye8490

Sayın konuk,

Meslektaşımız mesajında aslında bu sorularınızı da yanıtlamıştır.

Söz konusu taşınmazın bağış yoluyla elde edilen paralarla alınmış olması katılım alacağının doğmasına engeldir.Taşınmazın, bağış yoluyla elde edilen paralarla alınıp alınmadığı konusunda ileri sürülen delilleri değerlendirecek olan yargılamayı yapan hakimdir.Mahkemece değerlendirilecek olan delillerin ıspat gücü hakkında bir fikir beyan etmek mümkün değildir.

Taşınmaz için anlaşma yoluna gidip gitmemeniz sizin insiyatifinizde olan bir durumdur.

Açtığınız ve açacağınız davalarda bir avukattan hukuki yardım almanız işinizi kolaylaştıracaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi