Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

babalıktan men/ şiddet/ soy isim değişikliği/ annemden kalan miras hakkım

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-11-2009, 20:19   #1
Konuk

Varsayılan babalıktan men/ şiddet/ soy isim değişikliği/ annemden kalan miras hakkım

merhabalar,benim sorum şu babama karşı babalıktan men davası açmak istiyorum fakat sanırım böyle bir yasa yok. annemi çok küçük yaşta kaybettim. ardından evlendi babam ve ben 18 yaşıma kadar birlikte yaşadık.bu süre zarfında hem kendisi hemde eşinden sözlü şiddet bazende fiili şiddet gördüm. ve yaşadıklarımı anneannem vs kişilere anlatmamam için tehdit edildim.sabrettim.ama artık psikolojik durumumun bu durumları kaldırabileceğini düşünmüyorum. şuan 22 yaşındayım. artık anneanemde yaşayacağımı kendilerine anlattım ama buraya her gelişimde problem çıkarıyor ben babayım ben ne dersem onu yapacaksın sen diye sözlü zorlama yollarına başvurarak bırakmıyor. hakaret, bağırmak vs... mesleki anlamdada isteklerime engel oluşturuyor. bir daha kendileriyle görüşmek istemiyorum hatta soyadımı değiştirmek, annemin vefatından önce ikisinin üstüne olan tüm mallardan hakkımı talep etmek ve bir daha bana yaklaşmalarını yasaklatmak istiyorumtüm bunlar için atmam gereken adımlar nelerdir? ama tüm bunları kendisinin karşısına geçip söyleyemem. üzerime yürümesinden, fiziksel şiddet uygulamasından ve sonunda kötü şeylerin olmasından korkuyorum. bir avukatla görüştüğüm zaman tüm bu problemleri avukat halleder mi? biraz uzun oldu fakat okuduğunuz için teşekkür ederim.
Old 17-11-2009, 22:50   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Sizin de belirttiğiniz gibi çocuğun babasını reddetmesi kurumu Türkiye yasalarında olanaklı değildir.

2-Babaların çocukları üzerinde diledikleri gibi tasarrufta bulunma ve onları temel haklardan yoksun birakma,şiddet uygulama hakları da Türkiye yasalarında yoktur.

3-Babaların çocuklarına hakaret etme hakları da Türkiye yasalarına göre suçtur.

4-22 yaşında olan kişi hak ve özgürlüklerini kimsenin onayı olmadan kullanma hakkına sahiptir.Nerde ve kiminle yaşayacağına kendisi karar verecektir.

5-Çocukların babasından gelen soyadlarını değiştirmesi ancak haklı sebebi ispat etmeleri halinde mümkündür.

6-Annenizin vefatı sebebi ile mirasçısınız.Mirasa konu mal varsa dilediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz.Fakat babanız halen sağdır ve onun mal varlığından şu anda miracı sıfatı ile bir talepte bulunmanız mümkün değildir.

Sn.Katılımcı,
Temel haklarınızdan yararlanmak ve şiddetten korunmak hakkınızdır.Temel haklarınızın kullanılmasına engel oluşturan veya yararlanmayı azaltan davranışlar şiddettir.
4320 sayılı Ailenin Korunması Kanunu gereği şiddet uygulayan aile bireyi hakkında korku ve şiddete yönelik davranışların yasaklanmasını,uygun görülürse size yaklaşması ve iletişim vasıtaları ile rahatsız etmesinin yasaklanmasını ve grekli görülecek diğer önlemlerin alınmasını Aile Mahkemesinden talep edebilirsiniz.

Diğer yasal haklarınızı koruma kararı sırasında kullanmanız güvenliğiniz bakımından uygun olabilir.

Bir avukattan daha detaylı bilgi ve destek almanızı öneriyoruz.
Old 18-11-2009, 00:03   #3
Konuk

teşekkür ederim bilgilendiğiniz için avukat hanım. anladığım kadarıyla kendisine dava açmam gerekicek. peki bana hakaret ettiğini ispat etmem konusunda ses kaydını mahkeme delil olarak kabul eder mi? çünkü şuan evde kalmıyorum ve telefonlarına cevap vermiyorum onun. eminim deliye dönmüştür. 1 2 gün sonra eve gittiğimde hakaret ve sözlü şiddete maruz kalacağımdan adım kadar eminim. eğer ses kaydı delil olarak sayılıyorsa açıkçası bu fırsatı değerlendirmek istiyorum.
Old 18-11-2009, 01:10   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Koruma kararı almak için mahkemeye delil sunmak zorunda değilsiniz.Şiddetin bir ihtimal dahilinde olması dahi koruma kararı için yeterlidir.Yine de delil sunmak isterseniz tanık olarak konu hakkında bilgisi olan herkesi hakime dinletebilirsiniz.

Ayrıca Aile mahkemesine koruma kararı almak için başvuruda bulunmak harca tabi olmayıp karar birkaç gün içinde verilebilmektedir.

Diğer yandan ilgilinin rızası olmaksızın ses kaydı yapmak ise bir suçtur.Hukuka aykırı elde edilen bir delil de yargılamada delil olarak kullanılamaz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi