Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

icralık eşden nafaka talep edilebilir mi?

Konuyu Kilitleyin
Old 18-09-2009, 16:57   #1
Konuk

Acil icralık eşden nafaka talep edilebilir mi?

Merhaba ben 15 yaşında bir kızım.Annemle babam ayrılıyorlar babam eve bakmıyor(annemi aldatıyor) ve annemin hiçbir gelir kaynağı yok.Bu yüzden boşandıktan sonra kendisinin ve benim geçimimi nasıl sağlayacağı konusunda tereddütleri var.Babam anneme boşanma davası açtığını söylüyor annemde nafaka karşılığında oşanacağını söylüyor ancak babam icralı olduğunu ve devletin icralı kimseden başka para kesmiyeceğini nafaka vermiyeceğini söylüyor.Bu doğru mu?Annem tazminat ve nafak davası açablir mi? Yardımlarınızı bekliyorum ve şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 18-09-2009, 19:02   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba ben 15 yaşında bir kızım.Annemle babam ayrılıyorlar babam eve bakmıyor(annemi aldatıyor) ve annemin hiçbir gelir kaynağı yok.Bu yüzden boşandıktan sonra kendisinin ve benim geçimimi nasıl sağlayacağı konusunda tereddütleri var.Babam anneme boşanma davası açtığını söylüyor annemde nafaka karşılığında oşanacağını söylüyor ancak babam icralı olduğunu ve devletin icralı kimseden başka para kesmiyeceğini nafaka vermiyeceğini söylüyor.Bu doğru mu?Annem tazminat ve nafak davası açablir mi? Yardımlarınızı bekliyorum ve şimdiden teşekkür ediyorum.

Babanızın nafaka konusunda söyledikleri doğru değil.
Nafaka alacakları imtiyazlı alacaklardandır. Babanız danışıklı olarak maaşına haciz koydursa bile, alacağınızı tahsil edebilirsiniz.

Davanızı mutlaka bir avukat vasıtasıyla takip etmeyi ihmal etmeyin.
Old 23-09-2009, 11:54   #3
Konuk

Teşekkür ediyorum bir de annem babama tazminat davası açabilir mi?
Old 23-09-2009, 14:14   #4
üye8180

Anneniz, boşanma davası ile birlikte, babanızdan maddi ve manevi tazminat talep edebilir. Boşanma ile birlikte talep edilen tazminat harca tabi değildir.

Türk Medeni Kanunu

Madde 174 - Mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenen kusursuz veya daha az kusurlu taraf, kusurlu taraftan uygun bir maddi tazminat isteyebilir.

Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevi tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi