Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Velayetin reddi ya da değiştirilmesi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-02-2009, 23:05   #1
mmitoss

Çözüm Velayetin reddi ya da değiştirilmesi

10 yıl önce anlaşmalı olarak boşandım,iki oğlumun velayeti ben de kaldı.Bir sürü maddi ve manevi zorluk yaşadım bu arada 4 yıl boşanma protokolünde olmasına rağmen eski eşim hiç nafaka ödemedi,sonra bir şekilde ödemeye başladı ama 7,5 yıl hiç bir neden olmamasına rağmen çocuklarını görmedi.Sonra benim girişimimle görüşmeye başladılar ama yine sorumluluklarını yerine getirme ve çocuklara sahip çıkma,tatiller vb konularda boşanma protokolündeki hiçbir şeyi yerine getirmiyor.Ben de giderek artan oranda psikolojik ve fiziksel sorunlar yaşamaya başladım.22 ve 15 yaşındaki oğullarımdan küçük olanın velayetini ve sorumluluğunu artık babanın üstlenmesini istiyorum.Çocukların varlığı yeni bir hayat kurmamı da engelliyor.Bu konuda haklarım var mı var sa neler yapılabilir?
Old 03-02-2009, 13:34   #2
üye8180

Sayın Konuk, velayet hakkı sahibi eşin çocukla ilgilenmemesi durumunda velayet değiştirilebilmektedir. Velayet düzenlenirken, kendini ifade edebilecek yaşta olan çocuğunuzun da görüşü alınır. Velayetin düzenlenmesinde aslolan, çocuğun, bakım ve eğitimi konusunda onun menfaatidir. Aile Mahkemesi hakimi, psikolog ve pedagog raporu aldırarak, çocuğun yaşadığı ortam, onun anne ve babasına olan duygu ve düşünceleri, yaşı ve gelişme özellikleri, varsa özel durumları hakkında görüş alır. Hakim, kendisinin gözlemi dahil, tüm delilleri değerlendirerek çocuğun menfaatine en uygun kararı vermekle yükümlüdür. Yasal düzenleme aşağıda sunulmuştur.

Türk Medeni Kanunu
Madde 348 - Çocuğun korunmasına ilişkin diğer önlemlerden sonuç alınamaz ya da bu önlemlerin yetersiz olacağı önceden anlaşılırsa, hakim aşağıdaki hallerde velayetin kaldırılmasına karar verir:

1. (Değişik bent: 01/07/2005 - 5378 S.K./38. md.)(*) Ana ve babanın deneyimsizliği, hastalığı, başka bir yerde bulunması veya benzeri sebeplerden biriyle velayet görevini gereği gibi yerine getirememesi.

2. Ana ve babanın çocuğa yeterli ilgiyi göstermemesi veya ona karşı yükümlülüklerini ağır biçimde savsaklaması.

Velayet ana ve babanın her ikisinden kaldırılırsa çocuğa bir vasi atanır.

Kararda aksi belirtilmedikçe, velayetin kaldırılması mevcut ve doğacak bütün çocukları kapsar.

Durum ve koşullara göre, velayet kaldırılarak çocuğa vasi de atanabilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi