Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Hukuk Muhakemeleri Kanunu Gider Avansı Tarifesi Yayımlandı

Yanıt
Old 31-10-2011, 23:39   #91
Av. Hulusi Metin

Alıntı:
BALDIRAN
Alıntı:
Torbalı 1.Asliye Hukuk Mahkemesine tarafımdan (ya bu konuda alınmış ara kararından dönülmesi yada gider avansına ilişkin 6100 sayılı yasanın 114/g ve 120/2 maddesinin Anayasaya aykırılığının incelenmek üzre Anayasa Mahkemesine dosyanın gönderilmesi ) talebiyle başvurulmuştur. Hak arama özgürlüğüne, adil yargılanma hakkına, adalete erişim hakkına ve hukuk devleti ilkesine aykırılık gerekçesiyle)

Sayın BALDIRAN,

1.Paylaşımınız için teşekkürler.

2.Bu konuda müvekkilin talimatı/onayı var mı? Veya talimat /onay almaya gerek var mı?

Saygılarımla
Old 31-10-2011, 23:55   #92
BALDIRAN

Sayın METİN.
Mahkemenin ara kararı, xxx lira gider avansının 2 hafta yatırılması için davacıya kesin süre verilmesine, aksi halde davanın açılmamış sayılmasına şeklindedir.
Davanın açılmamış sayılması halinde, zaman aşımı süresi geçmiş olacağı için müvekkil hak kaybına uğrayacaktır. (Kaldı ki zaman aşımı süresi dolmamış olsa dahi, yeni bir dava açmak, 6-8 aylık bir zaman kaybı olacağı ve önceki yargılamada yapılan giderler boşa gideceği için, bu da bir hak kaybıdır.)
Mahkemenin, ara karardan dönmesi pek mümkün görünmemekte, anayasaya aykırılık iddiasını ciddi bulup bulmayacağı ise bilinmemektedir. Bu nedenle, ara kararından dönülmez ve anayasaya aykırılık iddamız kabul edilmezse, müvekkilin hak kaybına uğrayacağı kesindir.
Müvekkil, başka bir şehirdedir. Telefonla yapılan görüşmede, bu gider avansını yatırılmaması halinde davanın açılmamış sayılacağı bildirilmiş, buna rağmen, müvekkil, açıkça ödeyemeyeceğini söylemiştir.,
Tabiki telefonla yapılan bu görüşme, ileride açılması muhtemel vekaletin kötüye kullanılması davasında avukatı kurtarmayacaktır.
Bunun üzerine acil olarak APS ile müvekkile durumu anlatan bir ihtar çekilmiş ve baroya önceden bilgi verilmiştir.
Gider avansına ilişkin bu 114 ve 120/2 maddeleri, avukat arkadaşların başını çok ağrıtacak, ilerde, avukatlara karşı peş peşe davalar açılmasına neden olacaktır(Ben bilmiyordum, bana haber verilmedi, verilseydi yatırırdım)
O nedenle, tavsiyem, meslektaşların yazılı ihtarda bulunmaları ve baroya bilgi vermeleridir. Saygılar.
Old 31-10-2011, 23:57   #93
BALDIRAN

Ancak kastınız, anayasaya aykırılık başvurusunda bulunma yada ara karardan dönülmesini talep etme konusunda müvekkilden bir talimat alınıp alınmadığı ise, bu başvuruların müvekkil lehine ve onu bir yükümlülükten kurtarmak için yapıldığı düşünülerek talimat alınmamıştır. Alınması gerekirmiydi, tartışılabilir. Saygılarımla
Old 01-11-2011, 00:03   #94
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Görüş

Alıntı:
BALDIRAN
Alıntı:
acil olarak APS ile müvekkile durumu anlatan bir ihtar çekilmiş ve baroya önceden bilgi verilmiştir.Gider avansına ilişkin bu 114 ve 120/2 maddeleri, avukat arkadaşların başını çok ağrıtacak, ilerde, avukatlara karşı peş peşe davalar açılmasına neden olacaktır(Ben bilmiyordum, bana haber verilmedi, verilseydi yatırırdım)
O nedenle, tavsiyem, meslektaşların yazılı ihtarda bulunmaları ve baroya bilgi vermeleridir.

Sayın BALDIRAN,
Doğrusunu yapmışsınız. Bence de...

Alıntı:
BALDIRAN
Alıntı:
Ancak kastınız, anayasaya aykırılık başvurusunda bulunma yada ara karardan dönülmesini talep etme konusunda müvekkilden bir talimat alınıp alınmadığı ise, bu başvuruların müvekkil lehine ve onu bir yükümlülükten kurtarmak için yapıldığı düşünülerek talimat alınmamıştır. Alınması gerekirmiydi, tartışılabilir

Vekilin en tehlikeli hasmı...

Bence talimat/onay alınmalıdır.

Saygılarımla
Old 01-11-2011, 16:28   #95
Av.Fatih KISA

Alıntı:
Yazan BALDIRAN
Torbalı 1.Asliye Hukuk Mahkemesine tarafımdan (ya bu konuda alınmış ara kararından dönülmesi yada gider avansına ilişkin 6100 sayılı yasanın 114/g ve 120/2 maddesinin Anayasaya aykırılığının incelenmek üzre Anayasa Mahkemesine dosyanın gönderilmesi ) talebiyle başvurulmuştur. Hak arama özgürlüğüne, adil yargılanma hakkına, adalete erişim hakkına ve hukuk devleti ilkesine aykırılık gerekçesiyle) Mahkeme henüz bir karar vermedi.Verdiği kararı buradan paylaşırım.Saygılar.Av.Mehmet YALÇIN

Şu avukatlar olmasa, adalet ne güzel tecelli eder!
Old 04-11-2011, 11:14   #96
Av. Atilla Şen

Varsayılan HMK ile hemhal olmak

"Mektepler olmasa Maarifi ne güzel idare ederdim" diyen Osmanlı Maarif Nazırı'nın bakış açısının 21. yüzyılda anayasalı bir sosyal hukuk devletinde devamının kanıtı olan H.M.K.'nın uygulanması yürürlüğe girmesi nedeniyle kaçınılmaz. Yasayı doğru ve olması gerektiği gibi uygulamak hakimlerin görevi iken, aynı yasayı doğru uygulatmak için gereken çabayı göstermek de biz avukatların görevi. Yasa koyucu sadece kendisini bağlayan gerekçesi ile ve yine sadece bu yasaya TBMM'de olumlu oy veren vekillerin ilgi/bilgi oranlarının kaçınılmaz matematiksel sonucu ile ortaya nurtopu gibi bir metin bırakıp kendi işine gücüne geri dönmüş durumdadır. "Hayrını görün, bakalım ne yapacaksınız, biz de merakla takip edeceğiz" anlayışı ile geçerli hukuk düzenine yerleşen yeni Yasa 1 Ekim 2011 günü yürürlüğe girmiş bulunuyor. 2007 yılında dönemin Adalet Bakanı'nın "mantar gibi artan dava sayısını" vurgulayan açıklaması 4 yıl önceden bugünleri gösteriyordu. Baroların ve konuya ilgili avukatların çabalarına ve anlatıp söylemelerine, paneller ve konferanslarla kamuoyunu ve yasakoyucuyu uyarmak için kendilerini paralamalarına karşın Yasa "sıcak kestane" misali yargının süjelerinin eline ve vicdanına bırakıldı. Saygıdeğer hakimlerin ve gayretli avukatların yasayı uygulamakta gösterecekleri "hukukçu hassasiyeti"nden gayri bir iyimserlik nedeni ben göremiyorum. Adı geçen Yasanın meslek hayatımıza getirdiği/getireceği tüm belirsizliklerin çözümü naçizane kanımca; Fakülte yıllarına dönerek tıpkı bir öğrenci gibi okumak, yazmak, bu konuda okur yazarlığı olanların yazdıklarını bulup incelemek, illa ki Türk Hukuk Sitesine zaman ayırıp günceli takip etmek, Yargıtay'dan içtihat beklemeden daha yerel mahkemede kendi emsal kararlarımızın oluşumuna çabalamak, müvekkillere ve hakimlere yasanın nasıl ve ne şekilde yorumlanması ile "adaletin tecellisinin" mümkün olduğunu kavratmak ve en önemlisi de "muhtemel hasımlarımızın" bize yönelik "görev ihmal ve kusuru" isnatlarına yol açmadan davaların salimen karara çıkmasını sağlamak olabilir. Son Söz: "Rehaveti unutup rahvan gitmeyi bırakıp, bundan böyle dörtnala koşan atların hızıyla Yasanın rüzgarına yetişmek lazım". Kolaylıklar diler, tüm hukukçulara saygılarımı sunarım.
Old 23-11-2011, 22:18   #97
üye31284

Bu avansı bulmak için uğraşan davacılar sayesinde 1'e 3/5 alan yatırım-cı (!) sektörü gümbür gümbür büyüyecek...
Old 24-11-2011, 00:01   #98
av.perihan

bari kesin süre bir dahaki duruşma gününe kadar falan olsaydı...çok kısa...
Old 01-12-2011, 11:05   #99
neron

Varsayılan hayırlı günler

iyi çalışmalar,
Kamulaştırmasız el atmadan ötürü belediye ve teaş aleyhine tazminat talebinde bulunmayı düşünüyoruz. Çünkü belediye müvekkilin arsasını yeşil alan yapmış teaş ise oraya trafo ve elektrik için gerekli teçhizatları kurmuştur. Ancak taşınmazın bugünkü değeri 2.5 milyon liraya tekabul etmekte. İş bu davayı açarken mahkeme harcı 40.000 lira tutuyor. Yeni Hmk ile artık harç ve giderler peşin yatırılması gerektiği ayrıca taleple bağlılık kuralı getirildiğine göre bizim bu tutarı ilk başta yatırmamız yatırmadığımız takdirde 119. madde de eksik husuların giderilmesi için mahkemenin bize kesin süre vereceği belirtilmiştir. kanunla gelen bu değişiklik elimizi kolumuzu bağlamış durumda. Ne yapmamızı önerirsiniz şimdiden teşekkürler.
Old 01-12-2011, 12:41   #100
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan neron
iyi çalışmalar,
Kamulaştırmasız el atmadan ötürü belediye ve teaş aleyhine tazminat talebinde bulunmayı düşünüyoruz. Çünkü belediye müvekkilin arsasını yeşil alan yapmış teaş ise oraya trafo ve elektrik için gerekli teçhizatları kurmuştur. Ancak taşınmazın bugünkü değeri 2.5 milyon liraya tekabul etmekte. İş bu davayı açarken mahkeme harcı 40.000 lira tutuyor. Yeni Hmk ile artık harç ve giderler peşin yatırılması gerektiği ayrıca taleple bağlılık kuralı getirildiğine göre bizim bu tutarı ilk başta yatırmamız yatırmadığımız takdirde 119. madde de eksik husuların giderilmesi için mahkemenin bize kesin süre vereceği belirtilmiştir. kanunla gelen bu değişiklik elimizi kolumuzu bağlamış durumda. Ne yapmamızı önerirsiniz şimdiden teşekkürler.
HUMK zamanında da keşifle belirlenen miktar üzerinden harç tamamlattırılmıyor muydu? Değişiklik sadece harç miktarını peşin yatırma konusunda. Şartları varsa adli yardım talepli dava açacaksınız ya da harcı bulmanın yollarını arayacaksınız.
Old 10-12-2011, 19:00   #101
üye31284

Alıntı:
Yazan Av. Evren Apaydın
Bir de avansın iadesi meselesi var. O konuda sağolsunlar, hesaba iade yapıyorlar. Elektronik hem de, ne güzel. Ancak hükmün kesinleşmesi beklenecek. Gerçi yeni HUMK ile gerek yerel mahkemeler gerekse Yargıtay alıp başını gideceğinden ( istinaf mahkemeleri de açılırsa bu hıza nasıl yetşeceğiz bilemiyorum, korkuyorum anne) öyle 3-4 yıl gibi sürelerde hüküm kesinleşmesi tarihe karışacağından, o kısacık sürelerde avans bakiyelerine işlemiş faizlerin de hiçbir önemi olmayacak.

" Bankalarda, dava kredisi uygulamasına başlanmıştır. A kredi çekerek dava avansını öder. Dava 3 yıl sonra kesinleşir. A'nın davalısı kaçmıştır. Tahsil kabiliyeti kalmamıştır. A bir gün e-hesabına bakarken bir de ne görür: bakiye avansı hesabına yatırılmıştır. Soru: A'nın çektiği krediye ödediği miktar, geri aldığı miktarı falan dikkate alarak reel zararını hesaplayınız. Bu arada avans olarak hazine kasasında 3 yıl duran para nasıl değerlendirilmiş olabilir. Tartışmayınız."

HMK zamanında çekişmeli olarak açtığım bir boşanma davam anlaşmalıya döndü, kararla birlikte karşılıklı temyizden feragat dilekçesi vererek kararı kesinleştirdik. Aynı gün verdiğim avans iadesi talepli dilekçem neticesi yine aynı gün vezneden artan avans ve tanık ücretlerini geri aldım.

Yine bir eşya tespit davamda, tespit kararıyla aynı günde (İtiraz yolu açık olan) karşı tarafa tespit ve tedbir kararları tebliğ dahi edilmeden, avans iadesi dilekçesi sundum. Aynı şekilde artan avansı iade aldım.

Avansın iadesinde hesaba iade gibi bir prosedürle karşılaşmadım ben...
Old 26-01-2012, 12:01   #102
üye31284

Büyük bir gayrımenkul davasının harcını bulması imkansız olan müvekkilim, dün yaptığımız konuşmada çocuklarını satmaya çalıştığını söyledi.

Yani elim ayağım birbirine dolandı o böyle söyleyince ve hiç bir şeyin buna değmeyeceğini düşük de olsa adli müzaharet talebimizin kabul edilebileceğini kabul edilmese bile çocukların paradan daha önemli olduğunu söyledim. O da bana kendi geleneklerinde çocuk satmanın çok da olağan dışı olmadığını kendimi suçlu hissetmememi söyledi.

Ben de kendimi kötü hissedeceğim bir şey olmadığını çocukları satarak bulacağı parayla bu davayı açmayacağımı, bu aşamadan sonra para bulsa bile kaynağını öğrenmek istediğimi söyledim. O da bu yola başvurmayacağına bana söz verdi.

Şimdi bu bakış açısında HMK suçludur diyemem ama yine de bu insanları bu derece köşeye sıkıştırmasını şiddetle protesto ediyorum.
Old 26-01-2012, 12:54   #103
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Kozmik Hippi
Büyük bir gayrımenkul davasının harcını bulması imkansız olan müvekkilim, dün yaptığımız konuşmada çocuklarını satmaya çalıştığını söyledi.

Yani elim ayağım birbirine dolandı o böyle söyleyince ve hiç bir şeyin buna değmeyeceğini düşük de olsa adli müzaharet talebimizin kabul edilebileceğini kabul edilmese bile çocukların paradan daha önemli olduğunu söyledim. O da bana kendi geleneklerinde çocuk satmanın çok da olağan dışı olmadığını kendimi suçlu hissetmememi söyledi.

Ben de kendimi kötü hissedeceğim bir şey olmadığını çocukları satarak bulacağı parayla bu davayı açmayacağımı, bu aşamadan sonra para bulsa bile kaynağını öğrenmek istediğimi söyledim. O da bu yola başvurmayacağına bana söz verdi.

Şimdi bu bakış açısında HMK suçludur diyemem ama yine de bu insanları bu derece köşeye sıkıştırmasını şiddetle protesto ediyorum.
Sayın Meslektaşım;

Zaman zaman çoğumuzun bürolarına gelenek/görenek/töre vb.. tanımlamalarla insani/vicdani açıdan kabul edilemeyecek yaklaşımlarla gelenler olmakta ve kimi zaman da bu tip durumlarla sıklıkla karşılaşıyor isek de şaşırmamaktayız. Müvekkilinizin çocuğunu satarak eline geçecek olan parayla dava açma iradesi göstermesi karşısındaki tavrınız takdire şayan. HMK'nın ilgili hükümlerinin iptalinde büyük yarar görüyorum. Ayrıca, adli yardım talebinizin muhtemelen "maddi durumun yeterli değilse git baroya başvur, avukata vekalet vermeyi akıl ettiğine göre paran da vardır" mantığıyla reddedilecek olması da ayrı bir handikap.

Saygılarımla..
Old 26-01-2012, 22:17   #104
av.perihan

Bildiğim kadarıyla Adli yardımda sadece ücretsiz avukat veriliyor.Dava açmak için masraf karşılanmıyor.
Yeni HMK dan sonra ofise dava açmak için gelenlerin 100 de biri falan açabiliyor davalarını. Herne kadar bütün dava masraflarının peşin alınması yargılama sırasında sırf masraf yönünden yargılamanın gecikmesinin önüne geçsede çoğu insan hiç dava açamadığı için sonuçları daha fena oldu gibi.
En azından sadece harcı yatırıp dava açıyorlardı,sırası geldikçede bilirkişi,tanık vs masraflarını tedarik edip yatırıyorlardı.Tedarik edemeseler bir sonraki celse tedarik ediyorlardı.Sonuç olarak davacı davasının devamını istiyorsa tedarik ediyordu.Ama vakit oluyordu.Zaman içinde tamamlanıyordu .Gerektikçe.Bu şekilde hakkını arayabilen sayısı sadece benim gördüğüm kadarıyla 1/100 e düştü..Bende boş boş oturuyorum dava açan olmayınca )
Old 27-01-2012, 14:51   #105
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.perihan
Bildiğim kadarıyla Adli yardımda sadece ücretsiz avukat veriliyor.Dava açmak için masraf karşılanmıyor.

Sizin bahsettiğiniz baroların adli yardım bürolarıdır. Bense yukarıda, HUMK ve HMK'da düzenlenen adli yardımdan söz ettim. HMK 334 ve devamı maddeleri gereğince adli yardım talebi kabul olursa, her türlü harç ve giderden muaf olunur.
Old 15-05-2012, 11:28   #106
juristbtl

davacı vekili varken dosyada kesinleşme sonunda kalan gider avansını davacı asil çekebilir mi?
Old 16-05-2012, 15:10   #107
av.ankarahukuk

Alıntı:
Yazan juristbtl
davacı vekili varken dosyada kesinleşme sonunda kalan gider avansını davacı asil çekebilir mi?

Vekilin yaptığı işi asil evleviyetle yapabileceğinden çekebilir üstadım.
Old 25-07-2012, 12:39   #108
av.metinmso

İşe iade davalarında gider avansı ne kadar oluyor?

Kafama takılmasının sebebi elime geçen bir kararda 40 TL civarı bir yargılama giderinden bahsediliyordu.

Şimdi bir işe iade davası açsak harç, gider avansı vs toplam ne kadar ödeme yaparız?
Old 25-07-2012, 13:54   #109
av_yaseminceylan

Alıntı:
Yazan av.metinmso
İşe iade davalarında gider avansı ne kadar oluyor?

Kafama takılmasının sebebi elime geçen bir kararda 40 TL civarı bir yargılama giderinden bahsediliyordu.

Şimdi bir işe iade davası açsak harç, gider avansı vs toplam ne kadar ödeme yaparız?

Üstünkörü bir fikir edinmek için kullandığım bir program var. Sizin sorunuza verdiği sonuç :

TOPLAM HARÇ VE GİDER AVANSI DÖKÜMÜ
---------------------------------------------------------
Mahkeme: İş Mahkemesi
Dava Değeri: 0TL
Taraf Sayısı: 2
Tanık Sayısı: 2
Avukat Sayısı: 2
Keşif: Yok...
Bilirkişi: Var...
--------------------------------------------------------
Başvuru Harcı: 21.15TL
Peşin Harç: 21.15TL
Dosya Ücreti: 0,60TL
Vekalet Harcı: 6.6TL
Tebligat Gider Avansı: 70,00TL
Tanık Gider Avansı: 44,00TL
Keşif Gider Avansı: 0,00TL
Bilirkişi Gider Avansı: 200,00TL
Diğer Gider Avansı: 50,00TL
--------------------------------------------------------
Toplam dava açma masrafı: 413.5 TL'dir.
Old 25-07-2012, 14:07   #110
av.metinmso

Gördüğüm karar enteresan kalıyor.

Teşekkür ederim..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi