Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

esnaf kefalet koop alacağının takibi

Yanıt
Old 10-09-2007, 16:17   #1
incitanesi

Varsayılan esnaf kefalet koop alacağının takibi

ipotek usulü kredi temin eden esnaf kefalet koop için yapılacak takipte ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takip yapılacağı konusunda yanılmıyorsam sorum şu olacak takibi tüm kredi miktarı üzerinden mi açacağım yoksa ödenmeyen kısım için mi açacağım. karar veremiyorum. şimdiden teşekkürler.
Old 10-09-2007, 16:29   #2
Av.Duygu Keleş

Ben de esnaf kefalet vekilliği yapıyorum.Bu husus kredi ana sözleşmenizde belirtilmiştir.ve genelde ana sözleşmede 3 taksit üst üste ödememe durumunda borcun tamamının muaccel hale geleceği ve talep edilebileceği belirtilir.Bu durumda borcun tamamı için ipoteğin paraya çevrilmesi yolunu tercih edebilirsiniz.Ancak öncelikle kredi ana sözleşmesine bakmanız ve koop.yönetim kurulunca bu konu ile ilgili karar alınıp alınmadığını öğrenmiş olmanız gereklidir.Zira benim çalıştığım koop.yönetim kurulu kararı ile senetleri(taksitleri) tek tek icraya vermektedir.
Saygılarımla...
Old 10-09-2007, 20:05   #3
incitanesi

teşekkür ederim sayın meslektaşım fakat yönetimin bu tarz bir kararı yok ve senet imzalanmıyor taşınmaz tapuları ipotek alınıyor.ve 4 eşit taksite bölünüyor
Old 10-09-2007, 20:33   #4
Av.Duygu Keleş

senetten kastım taksit.Kooperatiflerde bu şekilde kabul ediyor yani her taksit bir senet.Dediğim gibi böyle bir karar söz konusu değilse ana sözleşmede belirlenen taksit sayısı taksit üst üste ödenmemişse muaccel hale gelir der.
Old 24-01-2008, 16:05   #5
Av.H.Ahmet KANAL

Borcun belli bir kısmı için ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile takibe girişilirse borcun kalan kısmı için ipotek teminatı ortadan kalkacağı(ipotekin açılan takiple paraya çevrilmesi durumunda) için alacaklı zararına bir işlem olacaktır.
Şayet muacceliyet kaydı mevcut ise buna göre hareket edilmeli ihtarname ile durum borçluya bildirilmeli ardından tüm borç üzerinden takibe geçilmelidir.

Sayın Duygu Keleş,
Taksitlerin tek tek icraya verilmesi sonradan yapılacak ipotek takibi açısından mükerrer takip sayılmaz mı?
Old 24-01-2008, 17:06   #6
incitanesi

sayın meslektaşım ben örneğin 4 taksite bölünmüş kredi miktarından 1. taksiti ödeyen 2.yi ödemeyen borçlu için 2. 3.4. yü bankaya sorup takip tarihinde ödenirse vadesi gelmemiş 3. ve 4. taksit ne kadar ödenecekse vadesi geçmiş2. ve bankadan öğrendğim 3. ve 4. için mikatrı toplayıp ipoteğin paraya çevrilmesine bu miktar üzerinden geçiyorum.bir sorun olmadı şimdiye kadar
Old 24-01-2008, 17:18   #7
Av.H.Ahmet KANAL

Bu durumda mueccel borç hakkında takip yapmış oluyorsunuz ki itirazla karşılaşabilirsiniz.
Old 25-01-2008, 10:06   #8
incitanesi

sayın meslektaşım bu tip takiplerimizi açmadan önce hem icra müdürleri hem kıdemli meslektaşlarımıza danıştım. tam tersine biz böyle yaparak gelebilecek itirazları önlemiş oluyoruz.çünkü ödenen taksiti icraya koymuyoruz.ödenmeyip vadesi geçen ve vadesi gelmemişleri bankaca hesaplanan miktar üzerinden icraya koyuyoruz
Old 25-01-2008, 10:16   #9
krizantem

Ödenmeyen ve muaccel olan alacaklar, temerrüt tarihinden itibaren temerrüt faizi ile birlikte takibe konulmalıdır.Gerisi bildiğiniz gibi...
Old 25-01-2008, 12:23   #10
Av.Ergün Vardar

İpotek akdi vadeli olarak düzenlenmediği taktirde alacağın tamamı için talepte bulunabilirsiniz.
Old 03-07-2010, 10:58   #11
sektör_a

Varsayılan kredi kooperatifi

benimde esnaf kredi kooperatifiyle ilgili sorum olacak. sermaye bloke hesabından alınan paralar ile geri ödenmeyen kefalet arasından ne fark var??
her ikisinde de ilamsız taip yapıldığı sırada alacağın sebebi kredi kefalet sözleşmesi olarakmı yazıyorsunuz.??
birde esnaf kefalet kooperatiflerinin vergi numarası olmadığı için uyap sorun çıkarıyor bu durumu nasıl aşıyorsunuz başkanın vergi numarası veya tc si yazsak olurmu ?? cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim
Old 03-07-2010, 11:34   #12
HOlmez

Kooperatiflerin, blokesi sermayesini oluşturur; Esnaf borcunu Bankaya ödemediği zaman, Banka yetkisini kullanarak bu borcu bloke sermayeden çeker; Bloke sermayeden çekilen borç miktarı belli bir oranı aştığı zaman, kooperatifin kefalet yetkisi ortadan kalkar; Bu nedenle bloke sermayeden yapılan tahsilatın ayrı bir önemi vardır. Doğal olarak aynı kredi borcu için takip yapıldığından takibin dayanağı aynı sözleşme olacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi