Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

icranın geri bırakılması ve çekte zamanaşımı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-03-2012, 15:05   #1
svejk

Varsayılan icranın geri bırakılması ve çekte zamanaşımı

sayın meslektaşlarım,
bilindiği üzere 03.02.2012 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ve 5941 sy.çek kanununda değişiklikler getiren 6273 sy. Çek Kanununda Değişiklik Yapılmasına dair kanunun 7. maddesi, Türk Ticaret Kanununun 726.maddesini değiştirerek çeklerde zamanaşımını 3 yıl olarak belirlemiştir.Bununla ilgili bir olayda icra mahkemesi 14.02.2012 tarihinde verdiği bir kararda söz konusu düzenlemeyi dikkate almadan çeke dayalı takibin 6 ay takipsiz bırakıldığı gerekçesiyle icranın geri bırakılması kararını kabul etmiştir.davalı alacaklı ise 10 günlük temyiz süresini kaçırmıştır. icra mahkemesinin bu konudaki kararı maddi anlamda kesin hüküm olmadığı ve yargılamanın yenilenmesi yoluna gidilemeyeceğine göre, davalı alacaklının hak kaybını önleyecek başka bir hukuki mekanizma olabilir mi?
Old 27-03-2012, 15:54   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan svejk
sayın meslektaşlarım,
bilindiği üzere 03.02.2012 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ve 5941 sy.çek kanununda değişiklikler getiren 6273 sy. Çek Kanununda Değişiklik Yapılmasına dair kanunun 7. maddesi, Türk Ticaret Kanununun 726.maddesini değiştirerek çeklerde zamanaşımını 3 yıl olarak belirlemiştir.Bununla ilgili bir olayda icra mahkemesi 14.02.2012 tarihinde verdiği bir kararda söz konusu düzenlemeyi dikkate almadan çeke dayalı takibin 6 ay takipsiz bırakıldığı gerekçesiyle icranın geri bırakılması kararını kabul etmiştir.davalı alacaklı ise 10 günlük temyiz süresini kaçırmıştır. icra mahkemesinin bu konudaki kararı maddi anlamda kesin hüküm olmadığı ve yargılamanın yenilenmesi yoluna gidilemeyeceğine göre, davalı alacaklının hak kaybını önleyecek başka bir hukuki mekanizma olabilir mi?

İİK 33a maddesindeki mekanizma işletilebilir.
Old 28-03-2012, 11:22   #3
yılmazkan

İİK 33/a-2; İcranın geri bırakılmasına kararının kesinleştiğinin alacaklıya tebliğinden itibaren 7 gün içinde alacaklı genel mahkemede alacağın zamanaşımına uğramadığını ispatlayarak takibe devam edebilir. Bu 7 günlük süre içinde dava açılmamışsa zamanaşımı hususu kesin hüküm teşkil eder.
Old 28-03-2012, 13:36   #4
av. cafer özkan

Yeni kanunun zamanaşımını uzatmış olması yürürlükten önceki olaylara etkili midir? Zamanaşımı bir usul kuralı değil maddi hukuk kuralıdır.
Old 28-03-2012, 14:10   #5
yılmazkan

Yukarıda zamanaşımının uzayıp uzamadığını tartışmaksızın yönteme ilişkin bilgi verilmiştir. Zamanaşımı konusunda ben de Sayın Özkan gibi düşünüyorum.
Old 28-03-2012, 14:12   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan yılmazkan
Yukarıda zamanaşımının uzayıp uzamadığını tartışmaksızın yönteme ilişkin bilgi verilmiştir. Zamanaşımı konusunda ben de Sayın Özkan gibi düşünüyorum.

Ben de sizin gibi düşünmüştüm. Soruya cevap verdim.
Old 28-03-2012, 14:21   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan yılmazkan
İkinci cevabım size değil, sayın Özkan'a yönelikti üstadım :-)

Biliyorum Üstadım. Teyiden yazdım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi