Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avusturya'da Anlaşmalı Boşanmış Çiftlerin Tenfiz Davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-12-2016, 10:38   #1
Kyplz

Varsayılan Avusturya'da Anlaşmalı Boşanmış Çiftlerin Tenfiz Davası

Merhaba Sayın Meslektaşlarım,
Öncelikle hepinize başarılı ve huzurlu bir iş hayatı diliyorum.

Daha önceden hiç tenfiz davası yürütmemiş olmamdan mütevellit bazı merak ettiğim unsurlar var. Bu konuda yardımları olan üstadlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Avusturya'da yaşayan ve anlaşmalı olarak boşanan iki Türk'ten kız tarafının vekilliğini üstleneceğim, erkek tarafının avukatı olmamakla birlikte Avusturya'da ikamet etmektedir. Böylelikle;

1-Erkek tarafı Türkiye'de ikamet eden amcasına vekaletname vermiş bulunmaktadır. Davaya hız kazandırmak adına Avusturyaya tebligat çıkarmak yerine vekaletnameye sahip olan Türkiye'deki amcaya tebligat çıkartabilir miyiz?
2-Apostille Şerhi alınmamış fakat araştırmalarımda Avusturya'nın Apostille şerhinden muaf olduğuna dair bilgilerle karşılaştım. Doğruluğu nedir?
3-İki tarafın da vekilliğini üstlenmem mümkün olmaz zannımca çekişmeli bir dava olması ve davalı-davacı ibarelerinden ötürü. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?
4-Dava sonucunda karşı tarafa vekalet ücreti çıkar mı?
5-Davanın sonuçlanması ne kadar sürer?
6-Harç, dosya masrafı ne kadar tutmaktadır?
7-Son olarak dikkat etmem gereken kritik noktalar nelerdir ve Avukatlık ücreti olarak ne talep etmeliyim?(İstanbulda avukatlık yapmaktayım)

İyi çalışmalar dilerim.
Saygılarımla.
Old 22-12-2016, 14:11   #2
Av. Erdem Akçay

1- Davalı adresi olarak amcasının adresi yazılabilir. Amcası da tebligatı, aynı konutta oturan kişi sıfatıyla alabilir. Doğrudan amcası adına tebligat gönderilmez. Eğer davalı, "ben o adreste oturmuyorum", diye itiraz ederse, tebligat geçersiz olur. İtiraz etmezse sorun olmaz.

2- İkili anlaşmaya göre Avusturya, apostil konusunda muafmış. Ben de şimdi öğrendim.

3- Mümkün değil.

4- Talep ederseniz çıkar.

5- Tebligat süreleri hiç belli olmaz. Dolayısıyla dava süresi konusunda öngörüde bulunmamak gerekli. Hele de yurt dışına tebligat gerekirse, epey sürebilir.

6- Eğer davalı tarafın adresi Türkiye'de olursa 200 küsür TL tutar. Yurt dışında olursa tebligat sayısı*35 TL(sanırım) eklenir. Taraflar Türk oldukları için tercüme masrafı olmaz.

7- Tanıma ve tenfiz(icra gerekmiyorsa tenfize gerek yok) davasında, yabancı mahkemeden alınmış kararda mutlaka ama mutlaka kesinleşme şerhi bulunmalıdır. Karar ve şerh Türkçe'ye tercüme ettirilmeli ve konsoloslukta tercümeler onaylatılmalıdır. Vekaletname resimli olmalıdır. Vekaletnamede, boşanma kararı ile ilgili tanıma ve tenfiz davası ibaresi geçmelidir. Vekaletnameyi konsolosluktan çıkartırsa iş kolaylaşır.

Vekalet ücreti hususu size kalmış. Asgari ücret tarifisinin altında olamaz malumunuz.

Karşı tarafın da avukat tutması süreci çok hızlandırır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi