Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

haklarım neler

Konuyu Kilitleyin
Old 17-01-2010, 06:26   #1
Konuk çare

Varsayılan haklarım neler

ben eşimle ayrı yaşıyorum 2005 yılında evlendik 2008 yılından beri ayrıyız 3yaşında oğlum var il barosuna müracat ettim 1ay sonraya gün verdiler görüşme için, eşim oğlum bende iken canı istediği zaman gelir istediği kadar para verir fakat oğlum onun yanına gidince benimle konuşmasına izin vermiyor aylarca bana göstermiyor canı istedimi gösteriyor, maddi özgürlüğümün olmadığını çok iyi biliyor ve istediği gibi davranıyor,ben dava açıcam fakat onun işi yok mal varliğida yok ailesinin durumu iyi fakat onlarda bana karşıydılar, hatta eziyet bile ettiler evliliğim vede hamileliğim süresince şimdi bana oğlumuda alırız sanada hiç birşey vermeyiz diyorlar hatta asılsız itamlarda bulunuyorlar, evden ayrılış nedenim eşimin hakaret ve şiddet gösterek kovmesı beni aksam kovdu gece olması nedeniyle sabah gitim şimdi bana ben seni kovmadım diyor her hangi bir rapor almayıda düşünemedim zaten görünürde darp izi yoktu fakat şidet vardı bana hiç birşeyi isbat edemezsin diyor benim haklarım nelerdir
Old 17-01-2010, 14:23   #2
üye8180

Sayın Konuk, barodan randevu aldığınızı yazmışsınız. Başvurunuz değerlendirilecek, size avukat atanması uygun görülürse bir meslektaşımız göreve başlayacaktır.

2008'den beri eşinizle ayrıymışsınız. Sizi evden ayrılmaya iten sebeplerde şiddet görmeniz etkili olmuş. Eşinizin ve eşinizin ailesinin size şiddet uygulamaları haksız ve kusurlu eylemlerdir. Şiddet ortamında kalmaya devam etmeniz düşünülemez. Eşinizin kusurlu hareketlerini ispatlamanız halinde, açacağınız boşanma davası kabul edilecektir. Üç yaşındaki çocuk anne bakım ve şefkatine muhtaç kabul edilir. Çocuğun velayet hakkının yüksek ihtimalle size bırakılması gerekecektir.

Doğrudan avukat yardımı alarak haklarınızı öne sürmeniz gereklidir.
Old 17-01-2010, 14:50   #3
Konuk care

neslihan hanım önccelikle teşekkür ederim 1- benim ailem tarafından yeterlimi isbat etmem şiddet gördüğümü otaraf kesinlikle yalanlıycak 2- şuan çalışmıyor mal varlığıda yok fakat oturmakta plduğu evde babasının bu arada çifciler yanı babasıyla calışıyor fakat inkar ediyor 3-bana eğer nafaka istersen mahkemede zorluk çıkarırım diyor boşanmak istemediğini söyler 4-mahkemeyi ben açtığım için iştediğini yapabilirmiş yani mahkemeyi benim açmamda negibi zararlarım olur karşımdakiler maddi manevi benden güçlü ve bunun farkındalar
Old 17-01-2010, 16:01   #4
üye8180

Sayın konuk, şiddet gördüğünüzü, tanık beyanları ile ispat edebilirsiniz. Kendi ailenizden fertlerin tanıklık yapmalarına mani bir hal bulunmamaktadır. Bilgiye ve görgüye dayalı tanıklıklarını, yer, zaman, somut vakıa göstererek yapacaklardır.

Eşinizin söylediklerine itibar etmeyiniz. Hukuk ne düzenlemiş, nasıl düzenlemiş, önemli olan budur. Dava çekişmeli boşanma davası şeklinde açılacaksa, eşinizin her türlü zorluğu çıkarması, davanın niteliği gereği beklenmelidir. Boşanma davası devam ederken tedbir nafakası, dava karara çıkıp kesinleştikten sonra, sizin için yoksulluk nafakası, müşterek çocuk için iştirak nafakası olarak devamı,maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz. Nafaka ödememek bir suç olup hapis cezası gerektirir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi