Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ruhsatsız silah taşımak ve bulundurmak

Yanıt
Old 06-01-2012, 12:47   #1
av.salih gülgeldi

Varsayılan ruhsatsız silah taşımak ve bulundurmak

İYİ GÜNLER, yazılarda ve cevaplarda çok karmaşıklık var bu konuya açıklık gelmesini istiyorum katkılarınızla
Ruhsatsız silah taşımak veya ruhsatsız silah bulundurmak ;
a- ikisi de aynı suç mu yoksa farklı suç mu
b- ruhsatsız silah taşımak veya bulundurmanın cezası nedir
c- ruhsatsız silah taşımak veya bulundurma da hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilir mi şartları var ise
TŞKLER
Old 06-01-2012, 13:57   #2
Cumhur Okyay

İkisi de aynı suç ve aynı cezayı müstelzim.
6136 sk. m.13
Old 06-01-2012, 13:57   #3
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan av.salih gülgeldi
İYİ GÜNLER, yazılarda ve cevaplarda çok karmaşıklık var bu konuya açıklık gelmesini istiyorum katkılarınızla
Ruhsatsız silah taşımak veya ruhsatsız silah bulundurmak ;
a- ikisi de aynı suç mu yoksa farklı suç mu
b- ruhsatsız silah taşımak veya bulundurmanın cezası nedir
c- ruhsatsız silah taşımak veya bulundurma da hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilir mi şartları var ise
TŞKLER

a-Suç, taşımakla da oluşur, üzerinde veya evde vs yerde bulundurmakla da oluşur.

b-6136 S.K. Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun MADDE 13:

Bu Kanun hükümlerine aykırı olarak ateşli silahlarla bunlara ait mermileri satın alan veya taşıyanlar veya bulunduranlar hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis ve otuz günden yüz güne kadar adli para cezasına hükmolunur.

Ateşli silahın, bu Kanunun 12 nci maddesinin dördüncü fıkrasında sayılanlardan olması ya da silah veya mermilerin sayı veya nitelik bakımından vahim olması halinde beş yıldan sekiz yıla kadar hapis ve beşyüz günden beşbin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.

Bu Kanunun 12 nci maddesinin dördüncü fıkrasında sayılanlar dışındaki ateşli silahın bir adet olması ve mutat sayıdaki mermilerinin ev veya işyerinde bulundurulması halinde verilecek ceza bir yıldan iki yıla kadar hapis ve yirmibeş günden yüz güne kadar adli para cezasıdır.
Ateşli silahlara ait mermilerin pek az sayıda bulundurulmasının veya taşınmasının mahkemece vahim olarak takdir edilmemesi durumunda hükmolunacak ceza altı aya kadar hapis ve yüz güne kadar adli para cezasıdır.
Kuru sıkı tabir edilen ses veya gaz fişeği ya da benzerlerini atabilen tabancayı, teknik özelliklerinde değişiklik yaparak öldürmeye elverişli silah haline dönüştüren kişi, bu maddenin birinci fıkrası hükümlerine göre cezalandırılır.

c-Şartları varsa CMK 231 uyarınca hükmün açıklanamsının geri bırakılmasına karar verilebilir. Müsadere uygulanır...
Old 06-01-2012, 14:02   #4
av.salih gülgeldi

İLHAN BEY müsadere kararına karşı ne yapabiliriz, silah tekrar geri alma durumu varmı acaba
Old 06-01-2012, 14:12   #5
Av. Aslı Kaya

Sayın Gülgeldi,
Ruhsatsız silah taşıma veya ruhsatsız silah bulundurma halinde de suç oluşur. Taşıma ve bulundurma için iki ayrı ruhsat alınması gerekir.

6136 Sayılı Kanun madde 13 : Bu Kanun hükümlerine aykırı olarak ateşli silahlarla bunlara ait mermileri satın alan veya taşıyanlar veya bulunduranlar hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis ve otuz günden yüz güne kadar adli para cezasına hükmolunur.

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması için şartlar;
madde 231 (5) Sanığa yüklenen suçtan dolayı yapılan yargılama sonunda hükmolunan ceza, "bir yıl" veya daha az süreli hapis veya adli para cezası ise; mahkemece, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilir. Uzlaşmaya ilişkin hükümler saklıdır. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması, kurulan hükmün sanık hakkında bir hukuki sonuç doğurmamasını ifade eder.
(Ek fıkra: 5560 - 6.12.2006 / m.23) (6) Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilmesi için;
a) Sanığın daha önce kasıtlı bir suçtan mahkum olmamış bulunması,
b) Mahkemece, sanığın kişilik özellikleri ile duruşmadaki tutum ve davranışları göz önünde bulundurularak yeniden suç işlemeyeceği hususunda kanaate varılması,
c) Suçun işlenmesiyle mağdurun veya kamunun uğradığı zararın, aynen iade, suçtan önceki hale getirme veya tazmin suretiyle tamamen giderilmesi.
Old 06-01-2012, 16:02   #6
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan av.salih gülgeldi
İLHAN BEY müsadere kararına karşı ne yapabiliriz, silah tekrar geri alma durumu varmı acaba

CMK 231/5'in ilk tatbiki sıralarında, başlı başına suç teşkil etmeyen silahın (bulundurma ruhsatlı olduğu halde dışarıda taşınan silah gibi) müsaderesine değil de denetimli serbestlik süresi sonunda iadesi yönünde karar verildiğini, ancak daha sonra Yargıtay bozma gerekçeleri sebebiyle müsadere edildiğini biliyorum. Müsadere kararına karşı açıksa temyiz ya da itiraz yasa yolu dışında yapılabilecek bir yol olmadığını ve müsadere edilen silahın iadesinin mümkün olmadığını düşünüyorum.
Old 06-01-2012, 16:08   #7
Cumhur Okyay

Zannımca, bulundurma ruhsatlı silahın üstte taşınması, silahın suç konusu hâline gelmesine ve müsaderesine yol açmaktadır; bulundurma ruhsatlı silahın üstte taşınması ile ruhsatsız silahın üstte taşınması arasında "müsadere" yönünden bir fark olmamak gerekir diye düşünüyorum. Kolay gelsin.
Old 06-01-2012, 16:19   #8
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan C_OKYAY
Zannımca, bulundurma ruhsatlı silahın üstte taşınması, silahın suç konusu hâline gelmesine ve müsaderesine yol açmaktadır; bulundurma ruhsatlı silahın üstte taşınması ile ruhsatsız silahın üstte taşınması arasında "müsadere" yönünden bir fark olmamak gerekir diye düşünüyorum. Kolay gelsin.

Evet, belirttiğiniz gibi, uygulamada ikisi arrasında fark yok, her iki halde de müsadereye tabi. Lakin ben, hiç ruhsat alınmamış bir silah, misal bir kalaşnikof ile bulundurma ruhsatlı ancak (başka) suçta kullanılmamak kaydıyla evden dışarıya çıkartılmış evde bulundurma ruhsatlı bir silahın müsadere bakımından yaptırımlarının aynı olmaması gerektiği kanaatindeyim. Aynı bu doğrultuda yerel mahkeme kararları da almış idim lakin onanmadı...
Old 24-02-2014, 14:13   #9
Av.H.Demir

Varsayılan ruhsatsız silah bulundurma

Değerli meslektaşlarım,
Bir yakınım arkadaşlarıyla arabada giderken araba çevrilmiş. Arabada yapılan arama sonucunda bir adet ruhsatsız silah bulunmuş. karakola gittiklerinde içlerinden biri ''silah benim''diyerek sahiplenmiş. Tutanağa silahın kimden alındığının belirlenmesine vs benzeri ifadeler yazılarak serbest bırakılmışlar. Sizce iddianame düzenlenmemesi mümkün mü, diğerleri hakkında?

Teşekkür ediyorum vereceğiniz cevaplar için:evet
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi