Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Borçlar Hukuku kitap önerisi.

Yanıt
Old 02-12-2010, 23:22   #31
Sefa USLU

Ktü Hukuk Fakültesi'nde hocamız Borçlar Genel dersinde Fikret Eren'in kitabını takip etmekte. Biraz ayrıntılı bir kitap olsa da faydalı olacağını düşünüyorum
Old 22-01-2011, 23:48   #32
Yaren Erdem

Kesinlikle A.M.KILIÇOĞLU 'nun kitabını tavsiye ederim.
Old 23-01-2011, 00:42   #33
üye25928

Kanun değişti, ben kitap tavsiye etmiyorum. Yeni baskıları çıkana kadar.
Old 26-01-2011, 10:50   #34
dogukansavas

Arkadaşlar bu konu tecrübe ile sabit olup yıllardır ortada olan bir durum var. Borçlar Hukuku'nda Tekinay (fakat kitabın son baskısı 1993 olup ancak kütüphanelerde bulabilirsiniz) ve Oğuzman kitapları üzerine henüz bir kitap yazılmış değildir. Diğer hocaların özellikle yazdıkları makaleler, tebliğler ise yüksek lisans/doktora seviyesinde olup lisans kitapları ise bence yeteri kadar yetkin değildir.

Oğuzman ve Tekinay kitapları ise Borçlar Hukuku gibi temel bir konuyu doğru düzgün öğrenmenizi sağlar. Kanaatimce bu dersi geçmek için almamanız. Zira şurada meslektaşların soruları kısmındaki soruların bile büyük kısmı Borçlar Hukuku meselesidir. 3. sınıfta Borçlar Özel, Eşya, Ticari İşletme, Ortaklıklar, Kıymetli Evrak (Alacağın Temliki), 4. sınıfta Miras, İcra-İflas gibi dersleri Borçlar'da sağlam bir alt yapı yapamazsanız anlamanız, sindirmeniz kolay değildir. Sınavları mutlaka geçersiniz, o konuda bir şüphe yok. Akıllı bir öğrenci hocanın soracağı soruyu 1 gün önceden tahmin edip sadece o gün bile çalışarak sınavı geçebilir, ama bu size hiçbir şey katmayacaktır.
Old 08-10-2011, 17:05   #35
magistra175

Ben de bu konuda okumuş olduğum borçlar hukuku genel hükümler kitapları hakkında bilgi vermek ve tavsiyede bulunmak istiyorum. Bir istanbul hukuklu olarak vazgeçilmez olarak okuyacağımız kitabın Oğuzman/Öz olduğu aşikardır.Bu kitap lisans seviyesinin çok üstünde bir kitap olmakla beraber okunmasında yarar vardır. Çünkü lisans seviyesi dikkate alınarak kaleme alınan kitaplar özet niteliği taşımakta konunun anlaşılması zorlaşmaktadır. Hukukun diğer disiplinlerindede olduğu gibi borçlar hukuku müesseselerinide temele ineren geniş çaplı okunması hem konun anlaşılması hemde kalıcı olması bakımından faydalıdır. Oğuzman/Öz çok kaliteli bir kitap olmakla beraber benim asıl tavsiye etmek istediğim kitap Tekinay borçlar hukuku genel hükümlerdir. Bu kitapla konular en az Oğuzman/Öz kadar geniş anlatılmakla birlikte sorunlu noktlar ayrı başlıklarla düzenlenerek problemin çözümüne daha kolay ulaşılması sağlanmıştır. Ayrıca kitapta çok sayıda çarpıcı yargıtay kararlarına yer verilerek konun anlaşılması kolaylaştırılmıştır. Keza kitabın dili de oğuzmana kıyasen akıcı ve yalındır. Kitabın tek olumsuz yönü 1993 basım olması dolayısıyla değişiklikleri ihtiva etmemesi ve yeni basımının bulunmamasıdır. Umarım değerli hocalarım Akman/Burcuoğlu/Altop bir araya gelerek kitabın yeni baskısını yaparlar. Böyle bir çalışmanın Türk hukuku bakımından çok yararlı olacağı aşikardır.
Old 26-01-2012, 18:07   #36
elifem

M. Kılıçoğlu'nun kitabını ben de tavsiye ediyorum. Oldukça detaylı ve anlatımı çok akıcı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi