Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Verİlen Çeklerİn Gerİ Alinmasi Menfİ Tespİt Ve Ödemeden Men

Yanıt
Old 21-10-2009, 11:36   #1
tunca07

Varsayılan Verİlen Çeklerİn Gerİ Alinmasi Menfİ Tespİt Ve Ödemeden Men

Sayın Meslektaşların,
Yeni aldığım bir işte görüşlerinize ihtiyacım var, şimdiden teşekkür ederim.
Olay şu :
Müvekkil şirket bazı sanayi aletleri aletleri almak için başka bir şirket ile 7 gün önce anlaşıp sözleşme yaparak 20 bin değerinde bir makina ile 5 bin değerinde bir kaldırıcı alıyor. bunların bedellerinide 4 aylık eşit çeklerle veriyor. Yalnız çeki imzalayan kişinin bu çekleri imzalamaya yetkisi de yok( müvekkil şirket çalışanı) Söz konusu mallar henüz müvekkile teslim de edilmiş değildir. Müvekkil yaptığı araştırmada fark ediyorki 20 bin e aldığı makina piyasada rayici en fazla 8-9 bin TL arasındadır. Fahiş bir fiyat farklı görüyor ve diğer cihazlarında ebatları yetersiz geldiği için söz konusu alışverişten caymak istiyor ve durumu karşı tarafa bildiriyor. Karşı taraf sözleşmeden dönme olmayacağını ve çekleri tahsile koyacaklarını belirtiyor.
Ben olaya burda dahil oluyorum ve dün derhal bir ihtarname çektim karşı taraf şirkete, söz konusu çeklerin iadesinin istedim ve üç günlük süre verdim. Teslimatı kabul etmeyeceğimizi belittim. fiyatın fahiş olması ve çeklerin şirketin bilgis dahilinde imzalandığını da belirttim. Şimdi bu duruda alınması gereken tedbirler arasında, bu s
re içinde çekler iade edilmeyeceğine göre, açılması gereken dava sizce nedir ? Ben menfi tespit davası için çeklerin ödenmemesi için tedbir almayı düşünüyordum. bu konuda görüşlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.
Ek olarak bu çeklerinin ödenmemesi için bankaya ödemeden men talimatı verilmesi gerekir mi? başkaca yöntemleri nedir?
Saygılarımla
Old 22-10-2009, 10:58   #2
Tuğçe AYMEN

Açıklamalarınızın başında çeki imzalayan kişinin temsil yetkisi olmadığını belirtmişsiniz.Size karşı açılacak olan bir alacak davasında söz konusu çekler nedeniyle sorumlu olmadığınızı ileri sürebilirsiniz ( senetteki taahhüdün hükümsüzlüğüne ilişkin def’i). Bu durumda çeki imzalayan bizzat sorumlu olacaktır (TTK m.590).
Diğer yandan açılabilecek dava hakkında bilgi almak istemişsiniz. Bu noktada size bir soru sormak isterim: Bu davayı kime yönelteceksiniz? Başka bir ifadeyle elinizdeki çeklerin ibraz edilmeleri için henüz süre var. Şayet karşı taraf bunları başkalarına ciro edebilir. Bu durumda muhatabınız başkaları olacaktır. Dolayısıyla size karşı takip yapılmadan ya da dava yöneltilmeden muhatabınızın kim olacağını öğrenmeniz mümkün olmayacaktır. Bu nedenle beklemeniz gerekir. Bu aşamada yapabileceğiniz şey ikinci bir ihtar çekmek ve çekinize karşılıksız kaşesi vurulmaması için ihtirazi kayıtla ödeme yapmanızdır. Nitekim ileride elinizdeki bu argümanları kullanacaksınız.
Ayrıca ödemeden men talimatı veremezsiniz. Çünkü 5838 sayılı kanun ile TTK m.711/III yürürlükten kaldırıldı. Şayet kaldırılmamış olsa bile ödemeden men talimatı verilmesi şirkete karşı yapılacak olan takipleri engellemeyeceği gibi cezai sorumluluğun doğmasına da (Nitelikli dolandırıcılık) neden olabilirdi
Old 22-10-2009, 11:32   #3
tunca07

Tuğçe Hanım öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim, ben de bir iki gündür yaptığım çalışmalarda en iyi yolun ilk aşamada Asliye Ticaret Mahkemesinde menfi tespit ve çekin iptali konulu bir dava açmak olduğuna karar verdim. burada talebimiz borçsuzluğun tespiti ve verilmiş olan çeklerin İİK 72/2 mad. uyarınca gçekler üzerine dava sonuna kadar teminatlı veya teminatsız ihtiyati tedbir konulmasını isteyeceğim.
Bu dilekçe de gabin ve imza yetkisizliğinden de bahsettim. Mallar da teslim edilmediği için cayma hakkımızı kllandığımızdan vs. sonuç olarak söz konusu sözleşme geçersiz sayılmalı, aksi takdirde gabin hükümlerine bakılabilir. ayrıca tüketici kanuna göre ayıplı bir mal olma durumunu da dilekçe de belirttim. sonuçta ekonomik olarak eksikliği bulunmaktadır. İhtar da 3 iş günlük bir süre verdiğim için şuan bekliyorum. Dediğiniz gibi bankaya ödemeden men talimatı vermek cezai sonuç doğurabilir onun yerine ticaret mahkemesi umarım teminatlı veya teminatsız bir ihtiyati tedbir ile dava sonuna kadar çeklerin üzerine tedbir koyar diye bekliyorum
saygılarımla
Old 22-10-2009, 13:24   #4
Tuğçe AYMEN

Alıntı:
Yazan tunca07
Tuğçe Hanım öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim, ben de bir iki gündür yaptığım çalışmalarda en iyi yolun ilk aşamada Asliye Ticaret Mahkemesinde menfi tespit ve çekin iptali konulu bir dava açmak olduğuna karar verdim. burada talebimiz borçsuzluğun tespiti ve verilmiş olan çeklerin İİK 72/2 mad. uyarınca gçekler üzerine dava sonuna kadar teminatlı veya teminatsız ihtiyati tedbir konulmasını isteyeceğim.
Bu dilekçe de gabin ve imza yetkisizliğinden de bahsettim. Mallar da teslim edilmediği için cayma hakkımızı kllandığımızdan vs. sonuç olarak söz konusu sözleşme geçersiz sayılmalı, aksi takdirde gabin hükümlerine bakılabilir. ayrıca tüketici kanuna göre ayıplı bir mal olma durumunu da dilekçe de belirttim. sonuçta ekonomik olarak eksikliği bulunmaktadır. İhtar da 3 iş günlük bir süre verdiğim için şuan bekliyorum. Dediğiniz gibi bankaya ödemeden men talimatı vermek cezai sonuç doğurabilir onun yerine ticaret mahkemesi umarım teminatlı veya teminatsız bir ihtiyati tedbir ile dava sonuna kadar çeklerin üzerine tedbir koyar diye bekliyorum saygılarımla
Yardımcı olduysam sevinirim. Ancak yukarıda belirttiğim bir hususu atlamışsınız. Siz açacağınız menfi tespit davasını çekleri teslim ettiğiniz lehdar şirkete karşı yöneltiyorsunuz. Ancak olurda bu şirket çekleri başkasına ciro ederse ne olacak. Ortada kambiyo senetleri var ve siz aranızdaki ilişkiden kaynaklanan ve belirttiğiniz yukarıdaki itirazlarınızı istisnai haller dışında yeni hamile karşı ileri süremeyeceksiniz. Bu durumda açtığınız menfi tespit davasının bir anlamı kalmayacak. Yeni alacaklı/hamil için bir daha açmanız gerekecek. Bu da sizin fazladan bir dava masrafı yapmanıza neden olacak. Kolay gelsin
Old 24-12-2013, 18:35   #5
ozanemrebicki

Sayın meslektaşım benzer bir durumda benim başıma geldi. Müvekkil şirket mal siparişi veriyor ancak malları almadan çeki yolluyor. Daha sonra siparişten vazgeçiyor ve bunu karşı tarafa bildirip çekleri talep ediyor. Ancak karşı taraf çekleri kullandığını söyleyip çekleri iade etmiyor. Bizde çekleri geri almak istiyoruz. Yukarıda bahsedilen konu ile davanızın sonucunu paylaşırsanız veya diğer meslektaşların izlenecek yolun neler olabileceği yönünde bilgilerini paylaşırsa sevinirim.
Old 24-01-2014, 21:21   #6
tunca07

Asliye Ticaret Mahkemesinde açtığımız dava esastan reddildi, müvekkil ödemeye zorlandı. Yani ticari alışverişte ödemeyi çek ile yaptıysanız, cayma hakkınız olmadığı gibi diğer bir çok hususta eliniz kolunuz bağlıyor, satış sonrasi pek bir hakkınız kalmıyor. Çek ile ödeme yapılan Ticari işlerde, satılan mal geri alınmaz ilkesi varmış demek ki, mal teslim edilmese dahi bu böyle.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi