Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

nafaka durumu

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-02-2009, 19:18   #1
Konuk

Varsayılan nafaka durumu

iyi çalşımalr diliyorum eşimle karşılıklı boşanma davasının ikinci duruşmasına katıldım daha önce çalışıor iken gebeliğim dolayısı ile şu an çalışamıorum mahkeme her defasında nafaka talebimi dile getirsemde hakim deliller toplandıktan sonra die karar alıo ben zaten kusurlu diğilim ancak kusurun olup olmamsı ile tedbir nafakasının ne alakası var tanıklar bekleniyor tedbir kararı için gebeyim acil ihtiyaçlarım oluo doktor vs ama hakim bi türlü karar vermio 6 aydır ayrıyım ve zorluklarla mücadele ediyorum hakimin bu karraına dair yapacağım bi şey yokmu dava konusu sonuçta aldatılma ile alakalı osla anlıyacağım ama öle bi konu diğil hakaret şiddet vs evlilik birliğinin tamamen sarsılmasıyla ilgili bende açtım karşı tarafta açtı dava strese girdim ne yapabilirm yardımcı olursanız sevinirim.
Old 12-02-2009, 19:52   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
iyi çalşımalr diliyorum eşimle karşılıklı boşanma davasının ikinci duruşmasına katıldım daha önce çalışıor iken gebeliğim dolayısı ile şu an çalışamıorum mahkeme her defasında nafaka talebimi dile getirsemde hakim deliller toplandıktan sonra die karar alıo ben zaten kusurlu diğilim ancak kusurun olup olmamsı ile tedbir nafakasının ne alakası var tanıklar bekleniyor tedbir kararı için gebeyim acil ihtiyaçlarım oluo doktor vs ama hakim bi türlü karar vermio 6 aydır ayrıyım ve zorluklarla mücadele ediyorum hakimin bu karraına dair yapacağım bi şey yokmu dava konusu sonuçta aldatılma ile alakalı osla anlıyacağım ama öle bi konu diğil hakaret şiddet vs evlilik birliğinin tamamen sarsılmasıyla ilgili bende açtım karşı tarafta açtı dava strese girdim ne yapabilirm yardımcı olursanız sevinirim.

Boşanma davası açılmakla hakim TMK 169 uncu madde gereğince, geçici önlemleri re'sen alır. Bunların içinde "tedbir nafakası" da bulunmaktadır.

Yoksulluk nafakası ise, ancak kararın kesinleşmesinden itibaren işleyecek olan nafaka türüdür. Yine 175 inci maddeye göre yoksulluk nafakasına karar verilebilmesi için, talep edenin kusurunun karşı taraftan daha fazla olmaması gerekmektedir. Ancak sizin davanız devam etmekte olup, tedbir nafakasına "kusur araştırması" gerekçesiyle karar verilmemesi maddeye açıkça aykırıdır.

Ancak, burada verilen bilgilere göre yardımcı olabildiğimizi; bir avukata müracaat etmenizin hak kaybına uğramamanız bakımından önemli olduğunu anımsatmak isteriz. Maddi durumunuz elvermiyorsa(Bu durumu kanıtlayarak) bulunduğunuz ilin Barosunun Adli Yardım Bürosuna müracaat edebilirsiniz.
Old 12-02-2009, 20:02   #3
Konuk

Varsayılan nafaka durumu

biz boşanmadık henüz reisen alır dediniz bende öyle duyduğum için şaşırıorum zaten peki ben şimdi ne yapabilirim bu karar karşısında.
Old 12-02-2009, 23:23   #4
üye8180

Sayın Konuk, hakimin, kendiliğinden, talep olmasa dahi, tedbir nafakasına hükmedebileceği anlatılmak istenmiştir. Siz yine de ihtiyaç içerisinde olduğunuzu beyan ederek, gelecek ilk celsede, nafaka talebinde bulununuz.
Old 13-02-2009, 16:44   #5
Av.Hazar ÇINARLI

Sayın konuk,daha önce çalıştığınızı dile getirmişsiniz yazınızda.Hakim çalıştığınızı göz önünde bulundurup tedbir nafakasına hükmetmeyebilir.Ayrıca dosya içeriğini ayrıntısıyla bilemiyorum fakat karşı taraf herhangibir geliriniz olduğunu iddia etmişse bu durumda da hakim delillerin toplanması için tedbir nafakasına hükmetmeyebilir.
Sayın meslektaşlarımın yukardaki tavsiyeleri doğrultusunda tedbir nafakası talebinizi yineleyiniz ayrıca dava sırasında hukuki yardım almanızda fayda var.
Old 14-02-2009, 12:08   #6
Konuk

Varsayılan nafaka durumu

cevap verdiğiniz için teşekkür ederim yanlız ben hakim beye daha önce çalıştığımı ancak şu an bağkur kaydımı kapattığımı bildirdim vede bağkurdan aldığım yazıyı dilekçeme ekledim hakim buna rağmen tanıklar dinlendikten sonra değerlendirelim kararı veriyo gerçekten zor durumda olmasam acele etmem ancak hamileyim ve acil ihtiyaçlar doğuyor sizin yazdığınız her şeyi denedim onun dışında ne bilim hakimin karraını değiştirecek bi üst yol yani başvurabileceğim bi üst mahkeme yada hakimin üstü nedir bilmiorum yapabileceğim bi şi yokmu elimi kolumu bağlayıp 6 ay dahamı beklicem o zamana kadarda çocuk doğar tabi bu koşullarda nasıl sağlıklı bi doğum olursa.cevap verirseniz çoks evinirim teşekkür ederim.
Old 14-02-2009, 13:27   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
cevap verdiğiniz için teşekkür ederim yanlız ben hakim beye daha önce çalıştığımı ancak şu an bağkur kaydımı kapattığımı bildirdim vede bağkurdan aldığım yazıyı dilekçeme ekledim hakim buna rağmen tanıklar dinlendikten sonra değerlendirelim kararı veriyo gerçekten zor durumda olmasam acele etmem ancak hamileyim ve acil ihtiyaçlar doğuyor sizin yazdığınız her şeyi denedim onun dışında ne bilim hakimin karraını değiştirecek bi üst yol yani başvurabileceğim bi üst mahkeme yada hakimin üstü nedir bilmiorum yapabileceğim bi şi yokmu elimi kolumu bağlayıp 6 ay dahamı beklicem o zamana kadarda çocuk doğar tabi bu koşullarda nasıl sağlıklı bi doğum olursa.cevap verirseniz çoks evinirim teşekkür ederim.

Sayın Konuk,

Bir geliriniz olmadığı için mutlaka tedbir nafakasına hükmedilmesi gerekirdi. Tedbir nafakasına karar verilmesi veya verilmemesi durumunda, bir üst merci veya mahkemeye itiraz yolu bulunmamaktadır. Aynı mahkemeye müracaat edilmektedir.

Yapmanız gereken şey çok basit. Kendinizi mahkemede ifade edememiş olabilirsiniz. Bu nedenle daha fazla hak kaybına uğramamak için mutlaka bir avukattan destek alınız.
Old 14-02-2009, 18:11   #8
Konuk

Varsayılan nafaka durumu

önerinizi dinlecem ondan önce bi şey daha öğrenmek istiyorum peki ben bu koşullarda hakimi reddememezmiyim yani reddi hakim yapabilirmiyim vede konuyu biliosunuz cevap olarak kabul edilirmi yoksa bana para cezasımı verilir.
Old 14-02-2009, 18:35   #9
üye8180

Sayın Konuk, hakimin reddi sebepleri aşağıdadır.

Madde 29 - Aşağıdaki hallerde hakim bizzat kendisini reddedebilir veya iki taraftan biri canibinden reddolunabilir:
1 - Davada iki taraftan birine nasihat vermiş veya yol göstermiş olması,
2 - Davada iki taraftan biri veya üçüncü şahıs muvacehesinde kanunen icap etmeden reyini beyan etmiş olması.
3 - Davada şahit veya ehlihibre veya hakem ve yahut hakim sıfatiyle dinlenmiş veya hareket etmiş olması,
4 - Davanın dördüncü dereceye kadar (bu derece dahil) civar hısımlarına ait bulunması,
5 - Dava esnasında iki taraftan birisiyle davası veya aralarında bir düşmanlık bulunması,
6 - Umumiyetle hakimin bitaraflığından şüpheyi mucip esbabı mühimme bulunması.

Madde 34 - (Değişik madde: 16/07/1981 - 2494/5 md.)
Hakimin reddi sebebini bilen tarafın ret isteğini en geç ilk oturumda bildirmesi gerekir. Taraf, ret sebebini davaya bakıldığı sırada öğrenmiş ise en geç ondan sonraki ilk oturumda yeni bir işlem yapılmadan önce bu isteğini hemen bildirmek zorundadır. Belirtilen sürede yapılmayan ret isteği dinlenmez.
Hakimin reddi dilekçe ile olur. Bu dilekçede, ret isteğinin dayandığı durum ve olaylarla delillerin açıkça gösterilmesi ve varsa belgelerin eklenmesi gerekir.
Ret isteğinden vazgeçmek hükümsüzdür.
Hakimi reddeden taraf, dilekçesini karşı tarafa tebliğ ettirir. Karşı taraf buna beş gün içinde cevap verebilir. Bu süre geçtikten sonra başkatip tarafından ret dilekçesi, varsa karşı tarafın cevabı ve ekleri dosya ile birlikte reddi istenen hakime verilir. Hakim beş gün içinde dosyayı inceler ve ret sebeplerinin yerinde olup olmadığı hakkındaki düşüncesini yazı ile bildirerek dosyayı hemen merciine gönderilmek üzere başkatibe verir.
Ret sebepleri yazılı delillere dayanmıyorsa merci, isteği reddetmekte veya gösterilen tanıkları dinleyerek bir karar vermekte serbesttir.
Ret sebebi sabit olmasa bile merci bunu muhtemel görürse ret isteğini kabul edebilir.
Ret sebepleri hakkında yemin teklif olunamaz.
Hakimi çekinmeye davet hakimin reddi hükmündedir.

Madde 35 - (Değişik madde: 16/07/1981 - 2494/6 md.)
Hakimin reddi istemi aşağıdaki hallerde kabul edilmeyerek geri çevrilir.
1. Ret isteği zamanında yapılmamışsa,
2. Ret sebebi veya inandırıcı delil gösterilmemişse,
3. Ret isteminin davayı uzatmak amacıyla yapıldığı açıkça anlaşılıyorsa.
Bu hallerde ret isteğinin, toplu mahkemelerde reddedilen hakimin müzakereye katılmasıyla, tek hakimli mahkemelerde de reddedilen hakimin kendisi tarafından geri çevrilmesine karar verilir.

Yukarıda sayılan red sebeplerinden biri varsa, yasada belirtilen şekilde yazılı başvuruda bulunabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi