Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

maaş haciz müzekkeresini tebliğ edememe hk.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-01-2018, 12:10   #1
Av. Meltem ERTÜRK

Varsayılan maaş haciz müzekkeresini tebliğ edememe hk.

Merhabalar;
Bir borçlumun SGK kaydına göre çalışmasını tespit ediyorum ancak fiilen çalışmadığını biliyorum. Fiilen emlakçılık yapıyor ancak SGK kaydı başka..
Sigortalı göründüğü adrese maaş haciz müzekkeresi gönderdim ancak adreste tanınmadığı için iade geliyor. SGK dan iş yeri adresi istedim aynı adres..Ticaret Sicil Gazetesinde başka adresi görünüyor, oraya da gönderdim, nafile.. Ben bu maaş haczini nasıl tebliğ edebilirim sizce? işyerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezine şikayet edebilirim diye düşündüm ancak sonuç çıkacağını sanmıyorum..lütfen aklınıza gelen bir fikir varsa paylaşın zira takılmış durumdayım B,mer'e şikayet etsem netice alır mıyım acaba?
Old 30-01-2018, 12:55   #2
Av. Yakup AYDIN

Sayın meslektaşım,

Tebligat Kanunu madde 35'e göre tebligat yapabilirsiniz. Tüzel kişiler bakımından resmi kayıtlardaki adresleri esas alınır. İcra dairesinden TK 35'e göre tebligat çıkarmasını talep edin. Kanun hükmü gereğince orda olmasalar bile tebligat iade edilmeyecek, yapılmış sayılacaktır.
Old 30-01-2018, 13:02   #3
Av. Meltem ERTÜRK

Alıntı:
Yazan Av. Yakup AYDIN
Sayın meslektaşım,

Tebligat Kanunu madde 35'e göre tebligat yapabilirsiniz. Tüzel kişiler bakımından resmi kayıtlardaki adresleri esas alınır. İcra dairesinden TK 35'e göre tebligat çıkarmasını talep edin. Kanun hükmü gereğince orda olmasalar bile tebligat iade edilmeyecek, yapılmış sayılacaktır.

Kesinleştirip işyeri ne hacze gidebilmem için bunu söylüyor iseniz evet haklısınız bir yandan bunu yapıyorum.. Talep ettim.. Ancak diğer türlü bana bir faydası olmayacak zira iş yerinin kapıya yapışan ihbardan haberi olmadığı için kesinti de yapamayacak
Old 30-01-2018, 14:34   #4
Av. Yakup AYDIN

Alıntı:
Yazan Av. Meltem ERTÜRK
Kesinleştirip işyeri ne hacze gidebilmem için bunu söylüyor iseniz evet haklısınız bir yandan bunu yapıyorum.. Talep ettim.. Ancak diğer türlü bana bir faydası olmayacak zira iş yerinin kapıya yapışan ihbardan haberi olmadığı için kesinti de yapamayacak

Kesinti yapmadığı tutarlar için işveren sorumludur. Bu şekilde kesinti miktarı kadar alacağı şirketten tahsil etme yoluna gidebilirsiniz.
Old 30-01-2018, 15:32   #5
Av. Meltem ERTÜRK

Alıntı:
Yazan Av. Yakup AYDIN
kesinti miktarı kadar alacağı şirketten tahsil etme yoluna gidebilirsiniz.

Meslektaşım, kesinleştirdim, sorgularını yaptırdım malvarlığı çıkmadı diyelim. Tahsil etmek için işyerine hacze gitmem gerekse yine elimde adres yok..Benim problemim işyerinin SGK ya bile yanlış (faal olmayan) bir adres vermiş olması. Kuruma şikayet etsem bir yaptırımı olabilir mi sizce?
En son ihtimalle dediğiniz gibi işyerine m.35 ile tebligatı yapmak, müzekkereye cevap süresini beklemek ve ardından işyerinin yetkilisini ticareti usulsüz terkten şikayet etmek.. (uygunluğunu lütfen siz ve forumdaki üstadlarım değerlendirsin..zira daha önce yapmadığım bir işlem)
Old 30-01-2018, 16:15   #6
Av. Yakup AYDIN

Alıntı:
Yazan Av. Meltem ERTÜRK
Meslektaşım, kesinleştirdim, sorgularını yaptırdım malvarlığı çıkmadı diyelim. Tahsil etmek için işyerine hacze gitmem gerekse yine elimde adres yok..Benim problemim işyerinin SGK ya bile yanlış (faal olmayan) bir adres vermiş olması. Kuruma şikayet etsem bir yaptırımı olabilir mi sizce?
En son ihtimalle dediğiniz gibi işyerine m.35 ile tebligatı yapmak, müzekkereye cevap süresini beklemek ve ardından işyerinin yetkilisini ticareti usulsüz terkten şikayet etmek.. (uygunluğunu lütfen siz ve forumdaki üstadlarım değerlendirsin..zira daha önce yapmadığım bir işlem)

Öncelikle, kuruma yapacağınız şikayetin neticesinin ne olacağını bilmiyorum.

Müzekkereye cevap verilmemesi halinde, işverenin sorumluluğu kesinti miktarı ile sınırlı olacağı için uygulamada borçlunun SGK kayıtlarının istenmesi ile aylık maaşının tespit edilmesi ve işveren şirkette müzekkereye kimin cevap vermesi gerektiğinin tespit edilerek bu kişiden tahsil edilebileceği yönünde karar veren icra müdürleri var. SGK kayıtlarından maaş tespiti ve kesinti miktarının belirlenmesi hususu Yargıtay kararı ile de sabit. Fakat sorumlu kişinin bulunması konusunda kanunda açıklık yok.

Bu konuda bir dosya için icra müdürü ile görüşmemde bana şirkette müzekkereye cevap verecek kişinin tespit edilmesi gerektiğini söyledi. Kanunda sadece cezaya ilişkin hükümde bunun gerekli olduğunu, sorumluluk konusunda böyle bir tespit gerekmediğini, işverenin sorumlu olduğunu anlatamadım. Cezaya ilişkin hükmü sorumluluk konusunda da uygulamak istiyor.

Fakat cevap verilmemesi halinde kesinti miktarı ile sınırlı tutulmak üzere işvereni dosyaya borçlu olarak ekleyenler de var.

Bir şekilde işveren şirketi borçlu olarak eklediğinizi düşünürsek, bu durumda da ticareti usulüne uygun terk etmeme sebebiyle şikayet etmeniz için İİK m.337/a hükmündeki şartların oluşması gerekir. Yani şirkete yine tebligat yapmanız, borç miktarını göstermeniz ve mal bildiriminde bulunmaması gerekir. Elinizde başka adres olmadığına göre yine TK m.35 yoluyla tebligat yapacaksınız. En nihayetinde şikayette bulunarak şirket yetkililerine kadar gideceksiniz. Fakat ticareti terk durumu yoksa? Sadece adres değişikliği varsa?
Old 01-02-2018, 18:16   #7
Av. Suat

Verdiğim dilekçelerden bu güne kadar somut bir dönüş olmadı ama...
Fikir vermesi açısından......

SGK İL MÜDÜRLÜĞÜNE / C. BAŞSAVCILIĞINA ………………

Konu : İhbar hakkındadır.

Açıklamalar :

…………………1. İcra Müdürlüğünün ………….. Esas sayılı dosyasından borçlu bulunan …………….TC No ……………. hakkında 2017 yılının 9. Ayında UYAP İŞVEREN sorgulaması neticesinde ilgilinin, ………………. mevkii No 253 adresinde faaliyet gösteren ………………… Turz. Hayvan. Gıda. İnş. Orman Nak San Tic Ltd Şti nde çalıştığı saptanmıştır.

Bunun üzerine ilgili iş yerine icra dairesi tarafından maaş haczi yazılmış olup, maaş haczi tebligatı, şirketin adreste tanınmadığı – daha önceden adres bırakmadan ayrıldığı gerekçesi ile ……………… tarihinde İADE edilmiştir. Tebliğ örneği ektedir. Ek 1

Şirketin ticaret sicil adresleri araştırılmış olup şirket adına yukarıda belirtilen adresten başka bir adresinin bulunmadığı ticaret sicil kayıtları ile tespit edilmiştir. Ek 2- sicil kayıtları

Neticede şirketin bu tarihlerde resmi adresinde faal olmadığı, başka bir adresinin de olmadığı ve fakat buna rağmen borçlu ……………………. ayların priminin ödenmiş olduğu görülmektedir.

İlgilinin bu adreste fiili olarak çalışmadığı halde ( çünkü şirket faal değildir ) kendisini fiili olarak çalışıyor gösterip sigorta primlerini ödetmiş olması ihtimal dahilindedir.
Taktir edileceği üzere bu tür bir fiil, kanuna aykırı olup içerisinde birden fazla suçu da beraberinde barındırmaktadır.

Bu nedenle konunun kamu hukukunu da ilgilendirdiği nazara alındığında gerekli tetkiklerin yapılması için İHBARDA bulunmaktayız.

Gereğini arz ederiz. ………………..

Av …………………

……………………………………..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi