Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tayın yaptırma boşanma davası açmayı nasıl etkıler

Konuyu Kilitleyin
Old 09-04-2009, 15:15   #1
Konuk

Varsayılan Tayın yaptırma boşanma davası açmayı nasıl etkıler

Merhaba…
Ben 26 yıllık evli, 2 çocuk annesiyim. Eşimle neredeyse evliliğimizin ilk yıllarından beri huzursuzluğumuz devam etmekte. Evliliğim boyunca hem bedensel hem de ruhsal anlamda sürekli şiddet gördüm. Ancak, 2 çocuğumun varlığı ve ailemin her seferinde barıştırmaları nedeniyle evliliğimiz bu zamana kadar sürdü. Eşimle en büyük problemimiz kendisinin hem benim hem de çocuklarımın üzerinde baskı oluşturmak istemesi. O ne diyorsa koşulsuz bir şekilde itaat edilmesini istiyor. İtiraz edersen ya çok büyük kavgalar çıkarıyor ya da şiddete başvuruyor. Benim en büyük hatam bugüne kadar bu şiddet olayını hep gizlemeye çalışmak ve rapor almamak oldu sanırım. En son şiddet gördüğümde eşim beni itti ve yere düşüp bayıldım. Ev sahibimizin gürültüye inmesi ve beni doktora götürmesi ile kendime geldim ama doktorda bana ısrarla sormalarına rağmen şiddet gördüğümü söyleyemedim. Ev sahibim de ‘söyleme, eşindir düzelir, sonra daha kötüye gider olaylar, ailen işin içine girer olay büyür’ deyince söyleyemedim. Ama eşim bu kavgaların nedeni olarak ailemi göstermeye kalkınca ben de ailemi eve çağırdım ve yüzleşme sağlamaya çalıştım. Ama eşim yanlarına çıkmadı, üstelik de evi bastınız diye iftira etti. Oysa benim ailem bugüne kadar onu hep oğulları gibi görmüş, üzerine toz kondurmamış, kavgalarımızda hep onun tarafını tutmuş ve çoğu zaman erkektir haklıdır evliliğimi devam ettireceksem onun baskılarına boyun eğmem gerektiğini bile söylemiş insanlardır. Onun ailemi karşısına almasının sebebi, oğlumuzu evden kovması ve onlarında oğlumuza sahip çıkarak yanlarına almaları. Bunu hazmedemediğinden 1 yıldır onlarla doğru dürüst konuşmuyor. Çocuklarımın da benim de artık çekecek durumumuz kalmadı. En son arkadaşlarımızın bizi barıştırmak istemesi sırasında tekrar bana ve kızıma saldırmaya çalışması son noktayı koydu. Şimdi evi otel gibi kullanıyor ve para bırakmıyor. Kızım yarım gün bir işte çalışıyor, onun aldığı parayla geçinmeye çalışıyoruz. Şimdi öğrendim ki tayinini ailesinin olduğu yere çıkarttırmak üzere dilekçe vermiş. Ben oğlumun yeni askerden gelmesi ve henüz iş bulamamış olması nedeniyle boşanma davası açmak için biraz daha bekleme kararı almıştım. Ancak şimdi eşim tayin çıkarttırırsa ve ben de dava henüz açılmamış olduğu için onunla gitmezsem suçlu duruma düşer miyim diye korkuyorum. Benim o tayin olmadan boşanma davası açmam gerekir mi? Maddi durumum uygun olmadığından avukat tutamıyorum. Barodan tutabileceğimi öğrendim. Kızımın yarım gün de olsa bir işte çalışması bu durumu etkiler mi? Başka ne gibi haklarım var? Bana şiddet uyguladığına dair raporum yok, şahitlerim var ama şahitlik yapmak istemiyorlar. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Old 09-04-2009, 22:13   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı;

Eşinize karşı şiddetli geçimsizlik nedeni ile, boşanma davası açabilirsiniz. Eğer boşanmaya kararlı iseniz, eşinizin tayininin çıkmasını beklemeyebilirsiniz.

Eşinizin tayinin çıkması ve sizin onunla gitmemeniz de haklı sebeplere dayanmaktadır. Anlatımlarınızdan bu sonuç çıkmaktadır. Keyfen gitmeme gibi bir durum olmadığını, eşinizin evlilik birliğinin kendisine yükledği sorumlulukları yerine getirmediği ve sürekli şiddet gördüğünüzü ispatladığınızda, onunla gitmemenin HAKLI NEDENLERİ olduğu mahkemece anlaşılacaktır.

Karar size aittir.

Şu anda isterseniz; Medeni Kanun ilgili maddeleri gereği, bir boşanma davası açmadan da sadece nafaka davası açabilirsiniz.
Alıntı:
II. Eşler birlikte yaşarken

Madde 196 - Eşlerden birinin istemi üzerine hakim, ailenin geçimi için her birinin yapacağı parasal katkıyı belirler.

Eşin ev işlerini görmesi, çocuklara bakması, diğer eşin işinde karşılıksız çalışması, katkı miktarının belirlenmesinde dikkate alınır.

Bu katkılar, geçmiş bir yıl ve gelecek yıllar için istenebilir.

Ayrıca şiddet görmekte olduğunuz en yakın aile mahkemesine bildirmeniz halinde, burada rapor aranmaz, şiddet tehlikesi dahi yetirlidir aşağıdaki önlemlerin birinin veya bir kaçının alınmasını isteyebilirsiniz. Bu işlemlerden masraf alınmaz. Gerekirse çocuklarınız tahık olarak dinletebilirsiniz.
Alıntı:
Türk Medenî Kanununda öngörülen tedbirlerden ayrı olarak, eşlerden birinin veya çocukların veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerinden birinin veya mahkemece ayrılık kararı verilen veya yasal olarak ayrı yaşama hakkı olan veya evli olmalarına rağmen fiilen ayrı yaşayan aile bireylerinden birinin aile içi şiddete maruz kaldığını kendilerinin veya Cumhuriyet Başsavcılığının bildirmesi üzerine Aile Mahkemesi Hâkimi meselenin mahiyetini göz önünde bulundurarak re'sen aşağıda sayılan tedbirlerden bir ya da birkaçına birlikte veya uygun göreceği benzeri başka tedbirlere de hükmedebilir:

Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin
birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Yukarıdaki hükümlerin uygulanması amacıyla öngörülen süre altı ayı geçemez ve kararda hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezasına hükmedileceği hususu şiddet uygulayan eş veya diğer aile bireyine ihtar olunur.

Eğer şiddeti uygulayan eş veya diğer aile bireyi aynı zamanda ailenin geçimini sağlayan yahut katkıda bulunan kişi ise hâkim bu konuda mağdurların yaşam düzeylerini göz önünde bulundurarak daha önce Türk Medenî Kanunu hükümlerine göre nafakaya hükmedilmemiş olması kaydıyla talep edilmese dahi tedbir nafakasına hükmedebilir.

Bu Kanun kapsamındaki başvurular ve verilen kararın infazı için yapılan icraî işlemler harca tâbi değildir."

Bir boşanma davası açtığınızda, boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu kanıtlamanız gerekecektir. Çocuklarınız dahil en yakın akrabalarınız buna tanıklık yapabilirler.

Bu dava içinde yine kendiniz için önce TEDBİR, boşanma kararının kesinleşmesinden sonra da YOKSULLUK nafakası olarak devamını talep edebilirsiniz.

Maddi ve manevi tazminat talepleriniz olabilir.

Sayın Katılımcı;

Tüm bunlar ve daha fazlası için bir avukatın profesyonel desteğini alınız. Kızınızın çalışıyor olmasının sizinle bir ilgisi yoktur. Sizin bir yerden gelirinizin olmaması ve mal varlığınızın bulnmaması aranır.

Mutlaka bulunduğunuz yer il barosuna başvururak tarafınıza avukat tayin edilmesini isteyiniz. İlçede iseniz, adliye binaları içindeki adli yardım büroları size yol göstereceklerdir.

Saygılarımızla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi