Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yurt Dışında Çocuklara Nüfus Kağıdı Çıkartmak

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-01-2010, 15:05   #1
cigdem yildiran

Varsayılan Yurt Dışında Çocuklara Nüfus Kağıdı Çıkartmak

Merhaba,

Fransa'da yasiyorum. Esimle birlikte 2005 mayis ayinda Fransiz vatandasligi aldik.Esim adini ve soyadini degistirdi. Ben de onun yeni soyadini aldim. Aralik ayinda dogan çocugumu deklare etmek ve nufus kagidi almak için Paris Turk konsolosluguna gittim.Esimin Turk kimligi olmadigi için orada hiçbir islem yapilmadi. 2009 Temmuz ayinda 2. çocugum da dunyaya geldi. Ben babalarinin islemleriyle ugrasmadan, çocuklarima nasil Turk kimligi çikarabilirim. Bu islemi Turkiye'de yaptirabilir miyim. Her resmi islemde babanin problemleri karsima çikariliyor. Evli oldugum halde bunlari red etme hakkim yok mu? (bu arada baba askerligini yapmadi ve turk kimligi yok).

Tesekkurler
Old 15-01-2010, 00:13   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Türk vatandaşlığında halen bulunuyorsanız,kendinizin ve eşinizin kimlik bilgileri ile temsilciliğe başvurmanız yeterli sayılmalıdır.

Eşinizin yabancı uyguklu olması bu hakkınızı ortadan kaldırmaz.Çocuklarınız doğumla Türk vatandaşlığını kazanmıştır.

İlgili yasal düzenleme aşağıya alınmıştır.

Türk Vatandaşlığı Kanunu

MADDE 7 - (1) Türkiye içinde veya dışında Türk vatandaşı ana veya babadan evlilik birliği içinde doğan çocuk Türk vatandaşıdır.

(2) Türk vatandaşı ana ve yabancı babadan evlilik birliği dışında doğan çocuk Türk vatandaşıdır

Nüfus Hizmetleri Kanunu

Tescil mecburiyeti

MADDE 11- (1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her kişi yurt içinde nüfus müdürlüğüne, yurt dışında dış temsilciliğe müracaatla kendisini nüfus kütüklerine yazdırmaya ve nüfus cüzdanı almaya mecburdur. Ergin olmayanların nüfus olaylarını yazdırıp nüfus cüzdanlarını almaya veli, vasi veya kayyımları, bunların bulunmaması halinde, çocukları yanlarında bulunduranlar
....görevlidir.

Bildirim yükümlülüğü ve süresi

MADDE 15- (1) Sağ olarak dünyaya gelen her çocuğun, doğumdan itibaren Türkiye'de otuz gün içinde nüfus müdürlüğüne, yurt dışında ise altmış gün içinde dış temsilciliğe bildirilmesi zorunludur.

3) Yurt dışındaki doğum bildirimleri, yabancı makamlardan alınmış resmi belge veya raporun dış temsilciliğe verilmesi veya çocuğa konulan adın belirtildiği dilekçe ve ana ile babanın tam kimlik bilgileri ile nüfusta kayıtlı oldukları yeri gösteren belgelerle birlikte dış temsilciliğe gönderilmesi suretiyle de yapılabilir. Dış temsilcilik bildirim tarihi olarak evrakın postaya verildiği tarihi esas alarak düzenleyeceği doğum tutanağını nüfus müdürlüklerine göndermekle yükümlüdür.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi