Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yabancı Uyruklu Boşanma Davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-05-2015, 10:16   #1
Konuk

Varsayılan Yabancı Uyruklu Boşanma Davası

Merhaba,
Moldova vatandaşıyım.
10 yıldır Türkiye'de yaşıyorum. 2 yıl önce bir Türk vatandaşı ile evlendim. 1 yaşında kız çocuğum var. Eşimin üzerinden oturum iznim var. Henüz Türk vatandaşı olmadım.
Eşimden hakaret görüyorum. Aile içi sözlü şiddet var. Aynı zamanda,
Eşim sosyal medya mecralarında beni aldatıyor. Bunları telefon ve bilgisayar üzerinden yapıyor. Elimde başka kadınlarla olan cinsel içerikli yazışmalar ve aynı yazışma içerisinde bana hakaret eden mesajlar var. Aynı zamanda başka kadınların görselleri telefonunda mevcut. Bunları kendimde kanıt mahiyetinde gösterebilmek için kaydettim.
Boşanmak istiyorum. Fakat çocuğumu vermemekle ya da kağıt imzalayıp çocuğunu bırakırsan boşarım gibi cümlelerle tehdit ediyorlar.

İşim yok. Annemin yanına yerleşme durumum var. Ama korkuyorum.
TC için başvursam sonuçlanır mı? Bu süreçte alabilir miyim?
Çalışırsam, çocuğumun bende kalması daha kolay olur diye düşünüyorum. Ailesinin yanında kaldığım için korkuyorum. Boşanma işlemleri başladığında, çocuğum ve benim güvenli kalabileceğim bir yer var mıdır?
Ailem de kalmamın da bir çözüm olacağını düşünmüyorum çünkü rahatsız edilmeler ve tehdit edilmeler bu süreç içerisinde devam edecektir.

Boşanma süreci için nasıl ilerlemeliyim, ne yapmalıyım?
Old 23-05-2015, 17:00   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Öncelikle tehdit ve diğer şiddet biçimlerinin önlenmesi/ortadan kaldırılması için Aile Mahkemesinden koruma kararı istemekte yarar var.

Karar sonrasında daha güvenli koşullarda hukuki süreci planlayabilirsiniz.

2-Boşanma davası olmaksızın nafaka ve-koşulları varsa- konutun tarafınıza tahsisi için dava açabilirsiniz.

3-Boşanma koşulları varsa dilerseniz boşanma dilerseniz ayrılık davası açabilirsiniz.

Dava süresince nafaka,geçici velayet vb gibi önlemlerin alınmasını mahkemeden isteyebilirsiniz.

4-Boşanmayı tercih ederseniz sürekli velayet ve nafaka ve koşulları varsa tazminat talep edebilirsiniz.

Bir avukattan doğrudan hukuki destek almak yararınızadır.
Old 25-05-2015, 10:40   #3
Konuk

Varsayılan Yabancı Uyruklu Boşanma Davası

Merhaba,

Dönüşünüz için teşekkür ederim
Nasıl ilerlemem nereden başlamam gerektiğini bilmiyorum. Boşanmadan önce aynı evde yaşarken dava açabilir miyim? Ya da boşanma davasını açtığım gibi evden mi gitmem gerekiyor...
Old 25-05-2015, 11:01   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Boşanma davası açıldığında yasal olarak ayrı yaşama hakkı başlar.
Boşanma davası açmak için makul bir süre önce konuttan ayrılmak ise kusur değildir.

Birlikte yaşarken de boşanma davası açılabilir.

Eğer konutta kalmaya devam etmek istiyorsanız dilekçenizde hemen karar verilmek üzere konutun size tahsisini talep edebilirsiniz.Bu talep kabul edildiğinde dava sonuna kadar konutta kalma hakkınız olacaktır.Eşiniz ise bu karardan sonra konuttan ayrılmak zorundadır.

Davanızı yürütürken bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız yararınıza olacaktır.Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi