Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Anket Sonucu: Sizce Hukuk Fakültelerinde Okutulan Roma Hukuku Dersi Gerekli Mi?
Gerekli Buluyorum 242 64,53%
Gereksiz Buluyorum 133 35,47%
Oy Verenler: 375. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 189)

Hukuk Fakültelerinde okutulan Roma Hukuku dersi günümüzde ne kadar gerekli?

Yanıt
Old 27-07-2007, 17:42   #121
primavera

Varsayılan merhaba

ben 3. sınıfa gectim 1. sınıfta en sevdigim ders roma hukukuydu..günümüz hukukunu anlamak için gecmişteki hukuku bilmeliyiz bence nerden nereye geldiğimizi bilmek gelişme yolunda en biyük adımlardan biri olabilir.roma borclar hukukundan günümüzde hala uygulanan konular var mesela bunu bilmek benim hoşuma gidiyor acıkcası..
Old 27-07-2007, 20:50   #122
jumeaux

Birinci sınıfta bu dersle boğuşurken kaç kere "amaaaaan ne gereksiz ders bu kadar detaya ne gerek var" diye düşünmüştüm. Ama ileriki sınıflarda gördüm ki aslında gerçekten gerekli bir dersmiş. Eğer bu ders olmasaydı sonraki sınıflarda hukuku öğrenmek çok daha zor olurdu. Şöyle söyleyeyim: bu ders sanki tüm hukuk öğreniminin minyatürü gibi.
Ha, çalışmak zevkli midir? Asla değildir. Ben ölmüş insanlara saygılıyımdır; ama bu dersi çalışırken saygısızlık ettiğim çok oldu (mesela Iustinianus)
Old 27-07-2007, 23:58   #123
merved

slmlar... hocalara göre çok gerekli, modern hukukun temeli hatta tarihi; bana görede çok eğlenceli bir dersti.
Old 28-07-2007, 00:54   #124
kibelee

Roma Hukukunun borçlar ve eşya hukukunun temeli olduğunu bende kabul ediyorum ama köle azat etme ya da alım satım merasimindeki o latince kelimeleri bize hangi amaçla öğretip sınavda sordukların anlayabilmiş değilim.
Old 28-07-2007, 17:59   #125
oguzhand0

Alıntı:
Yazan primavera
ben 3. sınıfa gectim 1. sınıfta en sevdigim ders roma hukukuydu..günümüz hukukunu anlamak için gecmişteki hukuku bilmeliyiz bence nerden nereye geldiğimizi bilmek gelişme yolunda en biyük adımlardan biri olabilir.roma borclar hukukundan günümüzde hala uygulanan konular var mesela bunu bilmek benim hoşuma gidiyor acıkcası..

Bence geçmişteki hukuku bilmemize hiç bir gerek yok. Her Türk Hukuk Tarihi kitabınınönsözündeki açıklamalar gibi girmişsiniz olaya ancak bence hiçbir gerekliliği yok.

Biz gereklilikten bahsediyoruz, subjektif hoşa gitme duygusundan değil; Roma borçlar hukukndaki birçok donenin bugünde kullanılması çok iyi bir tespit ancak; o doneler borçlar hukukundada karşımıza çıkıyor.
İşte bu yüzden roma hukukunun gerekliliğine inanmıyorum
Old 28-07-2007, 19:57   #126
primavera

Varsayılan merhaba

öncelikle mesajınızı cok kaba buldum...sonra kacıncı sınıftasın bilmiyorum ama roma hukukunun faydalarını hukuk egitimin boyunca görecegine inanıyorum senin türk hukuk tarihinin girişi gibi buldugun cümlemide yineliyorum eger ileri, dogru bir adım atılacaksa gecmişe mutlaka bakılmalıdır..
Old 29-07-2007, 00:42   #127
cesur_yürek

Öncelikle Roma hukuku gereklidir. Okul yıllarında roma hukuku rüyalarınıza girebilir..Çay içerken ,koşarken,sohbet ederken vs ..roma hukuku yanınızda olabilir.. Sonra ? Binlerce sorunla uğraşırken tozlu raflarda tesadüfen karşılaştığınız kitaptan ibarettir.
Old 29-07-2007, 00:53   #128
oguzhand0

Evet ben okula hazırlanmıyorum. Sonsuza kadar okulda olmayacağım. Okul sadece bir geçiş evresi yani bana ne yapacağımı söylüyor.Ve bundan binlerce yıl önce işlenen bir hukukun benim geleceğime bırakın geleceğimi; eğitimime bile katkısı olmadığını, gerekmediğini düşünüyorum.

Mesela şimdi sorsanız bir kaç latince dışında bir şey hatırlamam. Ha borçlar yada kişiler hukukunu soruyorsanız da onları zaten gördüm romasına ne gerek var?
Old 29-07-2007, 13:45   #129
hazelnil

Benim de geriye baktığımda Roma Hukuku'ndan aklımda kalanlar kesinlikle Latince kelimelerden ibaret değil, tabii ki dersi veren hocanın da buna katkısı çok... Ancak bizde seçmeli ders olarak bir Roma Kamu Hukuku vardır ki ben onun eksikliği hissedilecek bir ders olduğunu düşünmüyorum, ama zaten onda da bunu düşünüp seçmeli yapmışlar..
Old 29-07-2007, 18:12   #130
laetitia

Roma Hukuku tüm Kıta Avrupası hukuklarını etkilediği gibi,İsviçre-Türk hukuku açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir.Hukukun ana kaynağını,doğuşunu,ilk hukuk kuramlarının nasıl ve neden doğduğunu ancak bilimsel bir çerçevede olan Roma hukukun da görebilmekteyiz.Özelliklede ikinci kısmını teşkil eden Roma Borçlar Hukuku,hukuk fakültesi 2.sınıda görülen Borçlar Genel Hukukunun daha iyi anlaşılmasına neden olur.
Latince kelimeler olabilir ama hukuk mantığı,hukuk nosyonu ancak ve ancak Roma Hukuku derslerinin yolundan geçer...
Old 30-07-2007, 10:46   #131
Adli Tip

Roma Hukuku kaldırılmasın...

Şu an öğrenci olanlarla yıllardır mesleğin içinde olan büyüklerimizle ortak okuduğumuz tek ders bi defa.
Roma Hukukuna gereksiz dersek bizim diplomaları iptral etmek gerek...

bizim okuduğumuz medeni kanun değişti, ceza kanunu değişti vs. vs.
Old 30-07-2007, 10:56   #132
Güvenç Ketenci

Roma Hukuku günümüzde geçerli olan iki ana hukuk sisteminden birisi olan Pan-European yani Avrupa Hukuku ve de belli ölçüde etkilemiş bulunduğu Anglo-Saxon Hukuk Sisteminin kısacası günümüz modern hukuk sistemlerinin atasıdır. Roma Hukuku hukuk öğrenimine yeni başlayan kişiler için ilk bakışta biraz farazi gibi görünse de aslında gerçekten Hukuk Nosyonu kazanmak için son derece önemlidir. Günümüzde geçerli olan Medeni, Borçlar, ve Ticaret Hukukunun temel mantığını daha iyi anlayabilmek için de Roma Hukuku' nu bir şekilde tanımak şarttır.
Dolayısıyla kanımca bu dersin okutulmasının ne kadar gerekli olduğu tartışması yersizdir. Her Hukuk öğrencisinin ve de Hukuk insanının ( eğer Hukukçu olmak istiyorsa)Roma Hukuku' nu iyi bir şekilde öğrenmesi lazımdır.
Old 30-07-2007, 19:10   #133
gülşen ylmz

Varsayılan yaktın beni roma:(

Bence roma dersi günümüz hukukuna kaynaklık ettiği için okutulması gerekiyor ama hocalarımız bizi çok zorluyor.Biz de bilgisayar değiliz ki tüm latince kelimeleri ezberleyelimneyse ben maalesef ROMA dersinden kaldım ve acil yardıma ihtiyacım var.Elinde roma borçlar hukuku notu olan ya da bu konuyla ilgilenen arkadaşların yardımını bekliyorum.Şimdiden teşekkürler hepinize kolay gelsin. (az vaktim kaldı )
Old 30-07-2007, 19:57   #134
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan Av.Uygar

bizim okuduğumuz medeni kanun değişti, ceza kanunu değişti vs. vs.

Hukuk değişen bir bilimdir.Toplumsal koşullara ,zamanın şartlarına ,kanun koyucunun iradesine göre ,gayet tabii değişecektir.Hukukçunun da hukukun değişimine ayak uydurarak kendini yenilemesi gerekmektedir.Velhasıl teknik hukukun değişimlerini öğrenmesi ve uygulamaya geçirmesi gerekir ;Zira hukukçunun yaşamını sürdürebilmesi için bu değişime ayak uydurması bir bakıma zorunluluk arz etmektedir.Peki biz hukukçular mesleğimizi icra ederken hukuk felsefesinden ,hukuk sosyolojisinden ve roma hukukununda kaç kere yararlanıyoruz ? Tamam,Roma hukuku hukukun temelidir,gereklidir. Buna diyeceğimiz birşey yok ama uygulamanın olmazsa olmazlarından olmadığını hepimiz biliyoruz.Saygılarımla ...
Old 30-07-2007, 21:02   #135
oguzhand0

Alıntı:
Yazan gülşen ylmz
Bence roma dersi günümüz hukukuna kaynaklık ettiği için okutulması gerekiyor ama hocalarımız bizi çok zorluyor.Biz de bilgisayar değiliz ki tüm latince kelimeleri ezberleyelimneyse ben maalesef ROMA dersinden kaldım ve acil yardıma ihtiyacım var.Elinde roma borçlar hukuku notu olan ya da bu konuyla ilgilenen arkadaşların yardımını bekliyorum.Şimdiden teşekkürler hepinize kolay gelsin. (az vaktim kaldı )

Gülşen Eğer Selçuk Hukuk'ta isen; gökkuşağındaki fotokopiciye(makro) yada rampalı çarşıda ki sayram'a git.Ben makroyu öneririm.

Heh işte git oraya ve geçmiş yılların tüm bütünleme testlerini al örneğin son 5-6 yılın. Hepsini al ve tabir-i caizse hatmet.

Eminim ki geçeceksin dediğimi yaptıktan sonra...

Zamanın kalırsa ve bütünleme de testse final vize artık Allah ne verdiyse, ne bulursan onları öğren...

Geçersin
Old 30-07-2007, 23:16   #136
hikmetbilgil

roma hukuku suanki hukukun temelidir ve kesinlikle görülmesi gereken bir derstir zaten bunun yararını 2. ve 3. sınıfdada görmekteyiz bence zorlandımız dogru ama temel saglam olmadan verilecek bi eğitim pek de sağlam olmaz kanımca
Old 03-08-2007, 10:30   #137
Aydinho

bence roma hukuku kesinlikle önemli bir ders çünkü kara avrupasının kökenini ve günümüzde eşya hukuku gibi önemli hukuk konularının da kaynağını oluşturuyor. bana o ders de çok yardımı dokunmuştu
Old 03-08-2007, 13:48   #138
spinoza

1.sınıfa gidenlerin çok gereksiz gördügü bir ders olmasına karşın iyi bir şekilde özümsenmesi gerektigini düşünmekteyim. Öncelikle gerçek anlamda hukukun uygulanmaya o dönemlerde başladıgını düşünmekteyim. Güncel olayları incelerken kökeninin burası oldugunu kesin. Mesela roma borçlar hukukunu iyi anlayan bir ögrencinin borçlar hukukunu anlamasının daha kolay oldugunu düşünüyorum.
Old 03-08-2007, 14:12   #139
parçalı bulutlu

Ben de okul yıllarımda bu dersten her ne kadar zor geçmiş olsam da sonradan Roma Hukuku'nun aslında çok gerekli bir ders olduğu kanaatine vardım.Roma Hukuku özellikle de özel hukuk dallarının çıkış noktasıdır ve Roma Hukuku ' na ne kadar hakimseniz fakültenin ileriki yıllarındaki dersleri anlamanız da bir o kadar kolay olacaktır.
Old 05-08-2007, 15:22   #140
öğ.dilek

istanbul hukuk öğrencisiyim.birinci sınıfta roma hukukku dersi hariç tüm dersleri verdim.nasıl çalışmam gerekir ve bu yıl göreceğim borçlar hukukunun roma hukuku dersine yardımı olur mu?umarım oluyordur...
Old 05-08-2007, 23:19   #141
spinoza

Borçlar hukukunu anlamanın özü Roma Borçları kavramaktan geçiyor..Çünkü bütün özel hukukta bilhassa Romanın çok yararı oluyor...
Romaya nasıl çalışman gerektigine gelince önemli noktaları bilsen yeter..Aşırı detay çalışma çünkü kafan karışabilir..Sadece önemli latince kelimeler üzerine yogunlas..
Old 06-08-2007, 00:20   #142
juris-tr

Roma Hukuku, Kara Avrupası sistemini kabul eden devletlerin hukuk sistemlerinin öğrenilmesi için gerekli bir derstir. Şu anda hukuk sistemimizin içinde yer alan kurumların nasıl oluştuğunu, kavramların içeriğini öğrenmek açısından bu dersin okutulması gerekmektedir. Kanun maddelerini sadece metnini okuyarak öğrenmek yeterli değildir. Hukuk fakültelerinde okumayan vatandaş da kanunu bu şekilde öğrenebilir. Hukuk fakültelerinin amacı ise kanunu değil hukuku (hukuğu değil. Hukuk kelimesini kullanırken de dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle hukukçular çok hassas olmalı) öğretmektir.

Türkiye'de Roma Hukukunun okutulması, Türk öğrencilerin Medeni Hukuk temel kavramlar, Borçlar Hukuku ve Eşya Hukuku derslerini daha kolay takip etmelerini sağlamaktadır.

Ayrıca Roma kültürünü, medeniyetini, hukuk düzenini öğrenmek de hukukun canlı, toplumun yapısına göre değişkenlik gösteren bir bilim dalı olduğunu görme açısından da önemli bir örnektir. Öğrencilere "Medeni Kanun ve Borçlar Kanunu'nu İsviçre'den aldık" demek yeterli olmayacaktır.

Türk öğrenciler hep işin kolayına kaçıyorlar. Hukuk derslerini alırken sadece dersi geçmeyi amaçlıyorlar. Hukukun ancak kültür birikimi ile anlam ifade edeceğinin farkında değiller. Bugün çoğu fakültede "karşılaştırmalı hukuk" dersi verilmiyor. Verilen derslerin çoğu da sadece Common Law ile Kara Avrupası sistemleri arasındaki farkları açıklamaktan öteye geçmiyor. Örneğin Çin, Afrika, Hint hukuk düzenleri işlenmiyor. Başka devletlerin hukuk sistemlerini kabul eden devletlerin geçirdiği evreler öğretilmiyor. Uluslararası sözleşmelerin, uyumlaştırma çabaları sonucunda doğan UNIDROIT model sözleşmeleri, Avrupa prensipleri öğretilmiyor. Bunların hepsinin içerikli şekilde gösterilmesi beklenemez elbette. Ama öğrencilerin genel bir bakış açısına sahip olması sağlanabilir.

Roma Hukuku da bütün bu çalışmaların temelini teşkil etmektedir. Modern Türk devletinin hukuk sistemi incelenirken Roma Hukuku'nun ve elbette Osmanlı Hukuku'nun detaylı bir şekilde öğretilmesi gerekir. Belki derslerin bir sene olması yerine bir dönem olması düşünülebilir. Türkiye'de eğitim veren romanistlerin sayısı ve niteliği tartışılabilir ayrıca. Bunlar ayrı sorunlardır. Bu sorunların varlığı dersin kaldırılmasını gerektirmez.
Old 06-08-2007, 15:27   #143
öğ.dilek

teşekkür ederim spinoza.tavsiyelerine uymaya çalışacağım.umarım bu yıl geçerim.vizem iyiydi.final kötü geldi.bütünlemeye girmeye gerek bile duymadım geçemem diye.tekrar teşekkür ederim.
Old 06-08-2007, 18:43   #144
spinoza

Rica ederim ama şunu da unutmamak gerekiyor sanırım;bilgiler tazeyken sınava girersen karlı çıkabilirsin (denedim gördüm Çünkü 1 tane fazla dersle ugraşmak varken kendi derslerine yogunlaşman daha iyi olur..Başarılar dilerim
Old 06-08-2007, 20:00   #145
Ahmet Taşkan

bence olaya oğrenım meraklısı bır ınsan gıbı değilde daha mantıklı ve olması gerekenın yapılması konusunda bakarsak roma hukuku dersının gunumuz hukuk sıstemınde hiç bır yararı yoktur temel olusturması konusuna gelıncede o kadar latınce kelımeyle temel olusuosa neden bızım hukuk dılımızde latınce kelımeler yer almıyor amaç hukukun temelı ıse bu ders hukuk baslangıcı dersıne bır kac konu daha eklenerek halledılebılır bence ıllada latınce oğrenmeye gerek yok...
Old 06-08-2007, 21:58   #146
spinoza

Açıkcası ben çok fazla latince kelime ögrenmedim..Temel belli başlı olanları vardır bilinmesi gereken.Diğer yandan ben kesinlikle Romanın günümüz hukukuna yararı oldugu kanaatindeyim.Belki haklı olabilirsiniz bazen sıkıcı olabilir ama ögrenmemiz konular ne de olsa
Old 07-08-2007, 00:03   #147
Armağan Konyalı

Roma Hukuku çocuklukta oynanan oyunlar gibidir: Şimdi elinizdekilere baktığınızda o eski oyunların bir yararını göremezsiniz ama elinize bakmayı oyunlardan öğrenmişsinizdir.

Roma Hukuku ilkokulda şiir ezberlemek gibidir: Şimdi o şiirlerin hiçbir yararı olmadığını düşünürsünüz ama şiir ezberlemenin yararlarını farkına varmadan yaşarsınız. ‘’Şiirin’’ değil, ‘’şiir ezberlemenin’’ insanın gelişimine katkısı büyük olmasaydı çocukları onca ağlatmazlardı.

Roma Hukuku da sizi ağlatabilir. Ama olsun... Gözyaşları kurur, yararı kalır.

Saygılarımla
Old 07-08-2007, 08:12   #148
Av.Ertuğrul Akküncü

Varsayılan Malların bile ayrı işleme tabi tutulduğu bir hukuk

Yanlış hatırlamıyorsam yazılışında hata olabilir bunun için şimdiden özür dilerim.(Res man çipi resnakman çipi) gibi bir şeydi.Roma'da olan mal , Roma'da olmayan mal ayrımı, Bu ayırım bana çok saçma gelmişti ve hala da saçma gelmektedir.Hukuk tarihi içerisinde bir iki satır belki bahsedilebilir.Tarih içerisinde yerini almıştır çünkü ama hukukun kaynağı olarak asla çünmü orda halkın hukukunu değil üstünlerin hukukunu görmekteyiz.Herkese sevgi ve saygılar
Old 07-08-2007, 09:23   #149
spinoza

halkın hukuku değil üstünlerin hukuku diyorsunuz ama adalet açısından düşünürseniz ciddi anlamda ilk hukuku romalılar yapmıstır...evet köleler vardı evet satılan insanlar vardı ama yine de hepsinin bir temel olusturdugu kanaatindeyim.
Old 07-08-2007, 10:21   #150
Av. R. Onur ÇINAR

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı

Roma Hukuku da sizi ağlatabilir. Ama olsun... Gözyaşları kurur, yararı kalır.

Saygılarımla

sayın armağan bey ne kadar güzel söylemiş.

roma hukuku dersleri sayesinde elimize bakmayı öğrendik. bu sene 4.sınıfa geçtim bir vesileyle roma hukuku ders notalrıma göz atma şansım oldu ve tekrar anladım ki gerçek anlamda hukukun temeli roma...

her 4.sınıfa geçen öğrenci ne yaptık ne ettik birinci sınıfta diye merak edip dönüp bi göz atarsa eski notlarına benden farklı düşünemez diye düşünüyorum.

ayrıca bir noktayı da eklemeden geçemeyeceğim, nerede saygın bir hukukçu görsem roma hukukunu tam anlamıyla kavramış, onu anlamış biri... bilmiyorum, karşılaştığım her hukukçunun roma hukukuna ilgi göstermesi belki bi tesadüf ama ben saygı değer bir hukukçu olmanın yolunun romayı iyi anlamaktan geçtiğini düşünüyorum.

roma hukuku dersinin universite lisans eğitiminin ayrılmaz bir parçası olduğunu düşünüyorum.

saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi