Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Şirketin fatura ilişkisi olmayan şahısa, faturaya dayalı alacak için ihtar göndermesi

Yanıt
Old 05-05-2009, 09:36   #1
av-muge

Varsayılan Şirketin fatura ilişkisi olmayan şahısa, faturaya dayalı alacak için ihtar göndermesi

Sayın meslektaşlarım, öncelikle selamlar.. X firması, müvekkilim şahıs A'ya aralarında hiçbir ticari ilişki olmamasına rağmen, bir ihtarname ve ekli fatura göndererek,müvekkilimden 44.500TL alacak hakkı olduğunu bu sebeple parayı ödemesini aksi halde kanuni yollara başvuracağını ihtar etmiştir. Ekli fatura B firmasına kesilmiştir. Müvekkilim A da B firmasının ortaklarındandır. Ancak ihtar şahsa çekilmiştir.Fatura da şahsın isimi geçmemektedir. Ve irsaliyeli fatura değildir.
Bu durumda , 1) Hiçbir ticari ilişkisi mevcut olmamasına rağmen şahsa ihtarname gönderen firmanın cezai mesuliyeti var mıdır? Var ise hangi kanun maddesine göre şikayet gerçekleşir? Aksi halde herkes kafasına göre birbirine fatura kesebilir mi?
2) İcra takibinden önce menfi tespit davası açarak,kötüniyetli karşı taraftan %40 tazminat alınabilir mi? İvedikle yanıtlarsanız sevinirim teşekkürler...
Old 05-05-2009, 12:30   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan av-muge
Sayın meslektaşlarım, öncelikle selamlar.. X firması, müvekkilim şahıs A'ya aralarında hiçbir ticari ilişki olmamasına rağmen, bir ihtarname ve ekli fatura göndererek,müvekkilimden 44.500TL alacak hakkı olduğunu bu sebeple parayı ödemesini aksi halde kanuni yollara başvuracağını ihtar etmiştir. Ekli fatura B firmasına kesilmiştir. Müvekkilim A da B firmasının ortaklarındandır. Ancak ihtar şahsa çekilmiştir.Fatura da şahsın isimi geçmemektedir. Ve irsaliyeli fatura değildir.
Bu durumda , 1) Hiçbir ticari ilişkisi mevcut olmamasına rağmen şahsa ihtarname gönderen firmanın cezai mesuliyeti var mıdır? Var ise hangi kanun maddesine göre şikayet gerçekleşir? Aksi halde herkes kafasına göre birbirine fatura kesebilir mi?
2) İcra takibinden önce menfi tespit davası açarak,kötüniyetli karşı taraftan %40 tazminat alınabilir mi? İvedikle yanıtlarsanız sevinirim teşekkürler...

Merhabalar,

1) İhtarnameye cevap verip, faturaya itiraz ederek iade etmeniz uygun olur.

2) İhtarnameye cevap vermeniz bir masrafı gerektireceğinden, masraflarınız için haksız olduğuna inanıyorsanız icra takibi yapmanız da mümkündür. (Tabi ki uğraşmaya değer diyorsanız!)

3) Sebepsiz ve dayanaksız fatura kesmek (bildiğim kadarıyla bir suç teşkil etmiyor. ) Ancak Vergi hukuku bakımından bu tür hukuk dışı fatura kesilmesi, en azından usulsüzlük cezasına muhatap olmalıdır diye düşünüyorum.

4) İcra tazminatı takip öncesi talepler için geçerli değildir.
Old 05-05-2009, 15:45   #3
hukuk işçisi

Neden böyle bir şey yapıldığını kestirmeye çalışıyorum elle tutulur bir şey bulamıyorum. Kesilen fatura bir sözleşmeye ilişkin ve bu sözleşmede müvekkilin şahıs olarak sorumluluğu olabilir mi diye soruyorum?
Old 05-05-2009, 16:01   #4
ladre

Fatura bilindiği gibi ibraz edildikten 8 gün sonra kesinleşiyor. Yani borçlu fatura içeriğini kabul etmiş oluyor. Öncelikle bu süre geçmemişse noterden itirazda bulunan. Faturanın içeriğide önemli, ne için fatura kesilmiş ve ne zaman kesilmiş. Mal satışı veya hizmet yapılmışsa 10 gün içinde fatura kesme mecburiyeti vardır. Bundan sonra kesilen faturalar kesilmemiş kabul edilir. Fatura kesmek suç değildir. Suç olsa gerçekten alacağı olup fatura kesen fakat irsaliye fatura, teselsüm belgesi gibi ispata yönelik belgeleri olmayanlar için büyük sıkıntı oluşurdu. Şahsi fikirlerim böyle. Kolay gelsin.
Old 05-05-2009, 17:33   #5
av-muge

Haklısınız ama faturayı kesen firmanın şahısla hiç bir ilgisi yok, itiraz süresini kaçırmış olsa bile faturayı kabullenmiş sayılır mı?
Firmanın bu ihtarı yollama sebebi , ihtar gönderdiği şahsa ait A firmasının , aynı bedelle , kendisinden alacaklı konumda olması..Yani tamamen kötüniyetli ihtarname. Aslında biraz karışık bir mevzuu..Ancak sizlerin yorumlarından anladığım kadarıyla, hiçbir ticari ilişkisi olmamasına rağmen , kafasına göre iade faturası kesip , ihtarname ile alacak hakkını talep eden firmanın hiç bir cezai mesuliyeti yok..

Yanıtlarınız için teşekkürler...
Old 05-05-2009, 17:51   #6
ladre

Vergi hukuku açısından olabilir fakat benim bildiğim cezai bir müeyyide yok. Müvekkiliniz şirket ortağı olduğundan dolayı Tebligat kanununa göre şirkete faturayı X firması usulune uygun olarak ibraz etmiş oluyor. 8 günlük süreden sonra faturanın kesinleşmesi konusunda Ticaret Kanununda hüküm var ama kesin şekilde uygulanmıyor sanırım. İtiraz ettiğinizde ellerinde teselsüm belgesi yada irsaliye fatura olmadığından ihtarnameyi sunacaklardır. 8 günlük sürenin her olaya uygulanmadığını duymuştum. Yargıtay kararları olacağını düşünüyorum bu yönde. 2 aylık avukatım yanlış düşünüyor olabilirim. Karar sizindir.
Old 05-05-2009, 21:13   #7
Adalet Bakanı

Alıntı:
Yazan ladre
Vergi hukuku açısından olabilir fakat benim bildiğim cezai bir müeyyide yok. Müvekkiliniz şirket ortağı olduğundan dolayı Tebligat kanununa göre şirkete faturayı X firması usulune uygun olarak ibraz etmiş oluyor. 8 günlük süreden sonra faturanın kesinleşmesi konusunda Ticaret Kanununda hüküm var ama kesin şekilde uygulanmıyor sanırım. İtiraz ettiğinizde ellerinde teselsüm belgesi yada irsaliye fatura olmadığından ihtarnameyi sunacaklardır. 8 günlük sürenin her olaya uygulanmadığını duymuştum. Yargıtay kararları olacağını düşünüyorum bu yönde. 2 aylık avukatım yanlış düşünüyor olabilirim. Karar sizindir.

Sayın meslektaşım, 8 gün içerisinde itiraz edilmediğinde fatura mündaracatı kabul edilmiş sayılmaktadır. ancak öncelikle taraf arasındaki akdi ilişkinin ispatı gerekmektedir. bu nedenle taraflar arasındaki akdi ilişki ispat edilemez ise faturaya 8 gün içerisinde itiraz edilememiş olması fatura içeriğinin kabul edildiği anlamına gelmeyecektir.
Old 06-05-2009, 16:37   #8
av-muge

Benim kabul edilip edilmeyeceği hususunda bir çekincem zaten yok, sonuçta fatura x firmaya kesilmiş ihtar ise alakasız olarak şahıs müvekkilime çekilmiş, kaldı ki fatura kesilen x firmasının adresi, müvekkilime ait adres de değil, itiraz etmesem bile faturayı kabul etmiş olduğum anlamına gelmeyecektir.Ancak; benim sıkıntım karşı tarafın cezai bir sorumluluğu olup olmayacağı, dediğim gibi ihtarname ile ilgisiz 3. şahıstan , saçma sapan bir ekli fatura ile 50,000TL civarında bir bedel talep ediliyor.Ödenmediği takdirdede yasal yollara başvurulacağı bildiriliyor. Bir anlamda haksız,kötüniyetli ve kanuni tehdit içeren bir ihtarname??? Yanıtlarınız için teşekkürler
Old 07-05-2009, 07:17   #9
ladre

Ödenmeyeceği konusunda bir çekinceniz yoksa sorunda yoktur. Belgesiz ilamsız takipte yapılabiliyor. Bunlar için bir ceza öngörülmemiştir. Çünkü alacağına kavuşmak için elinde hiçbir belgesi olmayan kişiyede bir yol çizmek gerekir. Burada alacaklı gerçekten alacaklı da olabilir sonuçta. İyi günler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi