Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

17 aylık bebeğin babada yatılı kalması, her hafta görüştürülmesi

Konuyu Kilitleyin
Old 20-06-2017, 09:33   #1
Güçlü olmaya çalışan anne

Varsayılan 17 aylık bebeğin babada yatılı kalması, her hafta görüştürülmesi

Merhaba, oğlum yaklaşık 3 aylıkken evi terketmek zorunda kaldım. Sorasında eşim , oğlumu görmesini engellememe rağmen , kişisel ilişki davası açtı ve bilirkişi raporuna istinaden iki haftada bir pazar günü 6 saat görüşme kararı çıktı. (ilk olarak 2 saatlik görüşme kararı vardı, sonra arttırıldı. Bilirkişi raporuna göre çocuk 7 yaşına geldiğinde babada yatılı kalabilecek). Yaklaşık 3 ay önce boşanma davsı açtım. Mahkeme başlangıçta eşime 6 ay süreyle uzuklaştırma, telefonla hakaret etmeme ve ortak konutun bana tahsisi kararını verdi (oğlumla görüşmeleri devam edecek şekilde ). Fakat karşı tarafın itirazından sonra birden bire bu uzaklaştırma kaldırıldı . (İtiraz dilekçelerinde dayanak olarak gösterdikleri karardaki çocuk 17 yaşında ) Her ayın 1. ve 3. pazarları 8 saatlik görüşmeye ek olarak , her ayın 2. ve 4. cumartesileri de 1 gün süreyle babada yatılı kalması kararı verildi.( Oğlum daha 17 (ON YEDİ) AYLIK ). Bizde itiraz ettik ama günlerdir karar çıkmadı. Hakimle konuştuğumuzda kararın kendi takdiri olduğunu, uzman atayacağını (kişisel ilişki davasındaki uzman raporunu bu davada geçerli saymıyor)) ve onun raporuna göre karar vereceğini söyledi. Bilirkişi 15 gün sonra görüşmeye gelecekmiş ve raporunu da ne zaman tamamlar, hakim ne zaman okur ve karar verir belli değil, adli tatilde araya girerse 4-5 ay boyunca eski karar geçerli olacak ve oğlumu her hafta sonu babasına vereceğim ve onda yatılı kalmaya devam edecek.(Ben çalışan bir anneyim ama şuan ücretsiz doğum iznindeyim). Avukatım itiraz dilekçemizi verdiğimizi ,yapacak başka birşey olmadığını söylüyor .Hakimle ters düşecek , karşımıza alacak şeyler yapmanın zarar vereceği görüşünde.
Özetle durumum bu ve acilen farklı görüşlere ihtiyacım var. Mahkemeden itiraz dilekçeme hızlı cevap vermemesinin , yazılı olarak , gerekçesini isteyebilirmiyim ? Kararı hızlandırabilmek için başvurabileceğim başka bir mercii varmı?
Önerilerinize, yorumlarınıza çok hızlıca ihtiyacım var. 5 gün sonra oğlum yatılı olarak kalacak ve , Allah korusun , Hakim hastalanır ropor - izin alırsa 5 ay boyunca bu durum devam edecek ve oğlumda telafisi çok zor psikolojik-fizyolojik problemllere yol açabilir. (şimdi bile her görüşmeden sonra hastalanıyor) Teşekkür ederim
Güçlü olmaya çalışan anne
Old 21-06-2017, 21:41   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Baba çocuğuna ne gibi zararlar veriyor?
Saygılarımla
Old 22-06-2017, 13:26   #3
Av. Hatun Olguner

17 aylık bir çocuğun yatılı görüştürülmesi uygun değildir.Yatılı görüş için En azından 3-4 yaşında olması gerekir. Ayrıca yargıtay kararlarına göre her hafta kişisel ilişki kurulamaz. THS de araştırırsanız yargıtay kararlarını bulabilirsiniz.
Mahkemenin itirazınızı karara bağlaması için beklemek zorundasınız. Hızlandırmak için bir dilekçe verebilir ve hakimle görüşebilirsiniz.
(Her hafta sonu kişisel ilişki kurulamaz. 2 HD 30.1.2001 2000/14834 2001/1474)
Old 10-07-2017, 11:31   #4
Konuk

Sn. Ufuk Bozoğlu ,
Anne ilgisine ve sütüne muhtaç olduğu bilinen 17 aylık bir bebeği (24 saat gelip yanımda görme imkanı olmasına rağmen) her hafta sonu annesinden ayırmak, yatılı olarak uzaklaştırmak benim görüşüme göre bebeğin menfaatine aykırıdır ve bebeğe zarar vermektir .Oğlumun babasında kaldıktan sonraki psikolojisini ben yaşıyorum.Her zaman neşeli ve oyun kurmaya hevesli bebek artık uyumaya bile korkuyor,sürekli ağlıyor ,her an bana yapışık vaziyette onu terkedeceğimi sanıyor. Okuduğum bütün uzman görüşleri de bu yöndedir. Eğer bu durumun (daha sütten kesilmemiş 17 aylık bebeğin her hafta sonu babaya verilmesinin,iki haftada bir yatılı kalmasının) bebeğe zarar vermeyeceğini yada menfaatlerine uygun olduğunu belirten bilirkişi raporu, uzman görüşü, mahkeme kararı, hakim röportajı , hukukçu görüşü vs. varsa lütfen buradan paylaşın.
Old 10-07-2017, 12:15   #5
Konuk

Sn. Hatun Olguner,
Yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim. Benim avukatımın görüşü de , kişisel ilişki davamızdaki bilirkişi raporu da bu kadar küçük bebeğin yatılı verilemeyeceği ve her hafta sonu görüşme olmayacağı yönünde. Dilkçe de verdim , hakimle de gözyaşları içinde konuştum. Bana tekrar inceleyeceğini söyledi ama bu kararın düzeltilmesi ve yeni bilirkişi raporundan sonra karar verilmesi yönündeki bütün taleplerimizi reddeti. İşin ilginç yanı yargıtayın her hafta sonu görüşme olmaz kararı da yine bizim davamıza bakan mahkemenin baktığı başka bir dava için verilmiş. Aynı mahkemenin aynı konu için yıllar sonra bu kararı ( kesinleşmiş yargıtay kararı olmasına rağmen ) normalmi? Avukatım , yargıtay kararının başka bir dava için verildiğini bu nedenle konu aynı bile olsa , hakim aynı olsa bile, mahkemenin uymak zorunda olmadığını söylüyor.
Özetle mahkeme herşeye rağmen ara kararında direniyor, benim tüm taleplerimi reddediyor . Bu durum bebeğime zarar veriyor ve ara kararı nasıl durdurabileceğimi bilmiyorum. Bu konudaki sizin ve çevrenizdeki hukukçuların her türlü görüşlerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim.
Old 10-07-2017, 14:54   #6
Av. Hatun Olguner

Hakim hatalı karar vermiş. Her hafta sonu kişisel ilişki kurulamayacağına dair çok sayıda yargıtay kararı var... Yerleşik bir uygulamadır. Hakim hatasında direnirse istinaf ve yargıtay denetimini beklemek durumundasınız. Avukatınız elinden geleni yapmış... Siz de sabredeceksiniz...başka yolu yok...
Old 14-07-2017, 11:57   #7
Konuk

Teşekkür ederim. Bu hafta sonu Hürriyet gazetesinde, Nurettin Kurt'un yazdığı, benim davama bakan hakimle ilgili bir haber çıktı. Devrim niteliğinde karalar aldığı , her hafta sonu çocuğun karşı tarafla görüştürülmesinin 'rutin' bir karar olduğu ve buna ek olarak Avrupa Birliği kriterlerine göre kararlar verdiği yazıyordu. AB kriterlerinin böyle bir davada kararlara niye dayanak olabileceği ile ilgili bir fikri olan varmı? Birde AB de daha anne sütünden kesilmemiş bu yaştaki bebeğin yatılı verilmesi yada verilmemesi ile ilgili bir karar, dava yada düzenleme varmı? Ben düzgün bir kaynağa ulaşamadım, kaynak gösterebilen olursa sevinirim, bende bizim mahkemeye sunarım, belki işe yarar.
Old 18-07-2017, 12:08   #8
Konuk

Malesef şimdiye kadar yaptığımız girişimler sonuçlar vermedi. Yinede buradaki öneriler sorunlarımı çözmeye , hafifletmeye yardımcı oluyor. Benzer sıkıntıları yaşayan insanların olduğunu bilmek , onlara yardımcı olmaya çalışan uzmanların , kurumların olduğunu bilmek güç veriyor.
Ara kararı değiştirmeye yardımcı olacak , EN AZINDAN GEREKÇESİNİ SORGULAYABİLECEK bir kurum var mı ? Adalet Bakanlığı , HSYK , Kamu Görevlileri Etik Kurulu yada medyada bana yardımcı olabilecek bir mekanizma, birim var mı? Zaman hızlı geçiyor ve bu arada olan hala sütümü emen ( malesef artık emmeye çalışan) bebeğime oluyor. Yardımcı olmak isteyen herkese teşekkür ederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi