Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

mal paylaşımı

Konuyu Kilitleyin
Old 23-08-2012, 01:42   #1
Gülten Erçavuş

Varsayılan mal paylaşımı

1986 yılından itibaren hiç boşluk vermeden çalıştım.
SSK.' dan 2010 yılında emekli oldum. Yine boşandığım eşimle
birlikte 1993 yılında kurduğumuz Limited Şirkette % 50 ben
% 50 eski eşim hissedar olarak fiilen çalıştık.
1997 yılında evlendim. 1999 yılında ev aldık. Tapusu eşimin üzerine.
Yine 2004 yılında yazlık aldık. Tapusu yine eşimin üzerine

2010 yılında boşanma davası ve gördüğüm şiddet den dolayı ceza davası açtım.
1- Ceza davasında suçlu bulundu. 6 ay hapis cezası ile
yargılandı. Sonra 1 sene gözetim altında kalmasına
karar verilip cezası ertelendi.
2- 2010 yılında karşılıklı açtığımız boşanma davamızda eski eşimin davası red edildi. Benim açtığım dava kabul
edilip eşimin ağır kusurlu olduğu şahitlerle ispatlandı.
Mart 2012' de boşandık. 2 çocuğumuzun velayeti bana verildi.
2 çocuğuma toplam 700 TL nafaka
Banada 15 milyar maddi 15 milyar manevi tazminat ödemesine
hükmedildi.
Çocuklarımla oturduğumuz ev eski eşimin üzerine Tapuda aile
konutu şerhi var. Fakat boşanma gerçekleştiği için eski eşim şimdi bizi bu evden çıkartmaya çalışıyor. Boşanma davamızın başladığı tarihden itibarende kira talep ediyor.
Sorularım şunlardır.
1- Eski eşim ödeyeceği nafakalara ve maddi ve manevi tazminatlara itiraz etti. Temyize gitti. Sonucu ne olur.
2- Eşim beni ve çocuklarımızı aile konutundan çıkartmak istiyor çıkartabilirmi. Kira talep ediyor edebilirmi.
3- 1999 yılında bu evi satın almıştık fakat tapusu onun üzerine olduğu için boşandığımızdan dolayı bizi çıkartıp
satabilirmi. Satarsa ben şahitlerle ve belgelerle yaptığım
katkıları ispatlarsam hakkımı alabilirmiyim. Veya evimi
ben alabilirmiyim.
4- 2004 yılında almış olduğumuz yazlıkta yine onun üzerine
tapulu idi.Ben Haziran 2012 de okullar tatil olunca çocuklarımı alıp yazlığımıza gittim. 1 ay kaldım.Oğlumu
Liseye yerleştirmek için 22 Temmuz 2012 de İst. a döndüm.
Fakat ben İst. a gelince eski eşim peşimizden oraya gidiyor ve yazlığımızı haberim olmadan 2. şahısların üzerine satış yapıyor. Boşanmamız 06 Mart 2012' de gerçekleşti.
Fakat yazlığımızın tapusunu Ocak 2012' de başkasının üzerine geçirmiş. 02 Ağustos 2012' de ise 2. bir şahısa
satmış.2Yazlığımızın satışını iptal ettirmek için tapu iptali davası açtım iptal ettirebilirmiyim.
Şimdiden teşekkürler.
Old 23-08-2012, 11:49   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşiniz boşanma hükmünü temyiz etmemiş, nafaka ve tazminatlara itiraz etmiş. Bu durumda boşanma kesinleşmiştir. Temyiz sonucunun ne olacağını belirtmek mümkün değildir. Fikir sahibi olmak için dosyanın incelenmesi gerekir.

Aile konutu ile ilgili koruma boşanma davasının kesinleşmesine kadardır. Bu koruma aile konutundan haklı gerekçelerle yararlanmanız anlamındadır. Eşiniz boşanma kararının kesinleşmesinden sonra kira istemeye hak kazanabilir. Daha önceki yararlanmalarınızın yasal haklı gerekçeleri evli olmak, evin aile konutu olması ve mahkemenin bu yararlanmayı engelleyici bir tedbir kararı vermemiş olmasıdır.

Boşanma kararının kesinleşmesinden sonra açılacak edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesi davasıyla birlikte 1999 senesinde alınan ev için değer artış payı alacağınızı talep edebilirsiniz. Çalışmış olmanız sayesinde bu katkı hesap edilebilecektir. Eşiniz evi aile konutu şerhinin hükmü kalmaması üzerine satsa da, yapılan satış açıkça sizin hakkınızı ortadan kaldıramak için kötüniyetli yapıldığından tasfiye hesabına dahil edilir.

Evi sizin almanız ancak eşinizin tapuda evi size devretmesi ile mümkündür. Aksi halde alacak hakkınız vardır.

Bu yazlık için ise, tasfiye davası ile birlikte, değer artış payı ve tasfiye payı alacağınızı dava edebilirsiniz. Yazlık satılmış olsa da değeri tasfiye hesabına dahil edilir. Yapılan kötüniyetli satış için Tasarrufun iptali davası açılması da mümkündür.

Ancak tüm bu karmaşık hukuki yollar için lütfen avukat desteğini doğrudan alınız.

Tek başınıza rejim tasfiyesi ve bu tasfiyeden alacak haklarınıza ilişikin davaları eksiksiz takip etmeniz mümkün değildir.

Hak kaybına uğramamak için profesyonel yardımı DOĞRUDAN alınız.

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi