Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Aidat borcu, Tapu müdürlüğü,İcra takibi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-06-2020, 22:37   #1
Sbt

Varsayılan Aidat borcu, Tapu müdürlüğü,İcra takibi

Merhaba meslektaşlarım. Aidat borcundan dolayı icra takibi başlatıcam, sorularım şu şekilde:
1- Ev sahibi ve kiraci müteselsilen sorumlu olduğunu yazıyor kanun,bu durumda bir takipte 2 borçlu gösterecem doğru mu?
2- Ev sahibinin adresi ve tc si yok elimde. Bu durumda tapu müdürlüğünden avukat vekaletnamesi ile tc bilgilerini ulaşabilir miyim? Dün gittim tapuya ama vermediler. Ben de emin olup,hazırlıklı gitmeyi düşündüm tekrar.
3 - Ev sahibi aynı sitede birden fazla dairesi bulunması durumunda,her daire için ayrıca mı takip açmalıyım yoksa birleştirerek açabilir miyim?
Old 30-06-2020, 23:32   #2
av.b-özkul

Merhabalar.

1-Kiracı, her ay için kira bedelini aşan miktardan sorumlu değildir. (KMK md. 22/1) Ancak genelde aidat miktarı kira bedelinden haliyle düşük olduğu için maddenin uygulamasına rastlamadım.

2-Ada, parsel, daire no belirtmek suretiyle ad, soyad ve T.C. no alma hakkınız bulunmaktadır. Yasal dayanağımız Avukatlık Kanunu md. 2/3'dür. Uygulamada kişisel veri vs. denilerek avukata bilgi verilmekten kaçınılsa de Danıştay'ın avukatın nüfus dairelerinden T.C. no sorgulama yetkisi bulunduğuna dair kararını pekala kıyasen Tapu Müdürlüklerinde de uygulamak mümkündür. (Kanun var zaten Danıştay kararına bile gerek yok) Ancak her şeye rağmen alamazsanız sadece ad ve soyad üzerinden takip başlatıp daha sonra icra dairesinden müzekkere yazdırmak suretiyle tapudan T.C. no bilgisi alabilirsiniz.

3-Sadece ev sahibi için başlatacaksanız tek takip de bütün daireleri yazabilirsiniz ancak işin içine kiracıları da katacaksanız ayrı ayrı takip başlatmalısınız.
Old 02-07-2020, 11:13   #3
Sbt

Alıntı:
Yazan av.b-özkul
Merhabalar.

1-Kiracı, her ay için kira bedelini aşan miktardan sorumlu değildir. (KMK md. 22/1) Ancak genelde aidat miktarı kira bedelinden haliyle düşük olduğu için maddenin uygulamasına rastlamadım.

2-Ada, parsel, daire no belirtmek suretiyle ad, soyad ve T.C. no alma hakkınız bulunmaktadır. Yasal dayanağımız Avukatlık Kanunu md. 2/3'dür. Uygulamada kişisel veri vs. denilerek avukata bilgi verilmekten kaçınılsa de Danıştay'ın avukatın nüfus dairelerinden T.C. no sorgulama yetkisi bulunduğuna dair kararını pekala kıyasen Tapu Müdürlüklerinde de uygulamak mümkündür. (Kanun var zaten Danıştay kararına bile gerek yok) Ancak her şeye rağmen alamazsanız sadece ad ve soyad üzerinden takip başlatıp daha sonra icra dairesinden müzekkere yazdırmak suretiyle tapudan T.C. no bilgisi alabilirsiniz.

3-Sadece ev sahibi için başlatacaksanız tek takip de bütün daireleri yazabilirsiniz ancak işin içine kiracıları da katacaksanız ayrı ayrı takip başlatmalısınız.

Meslektaşım çok teşekkür ederim. Kira miktarı aşan kısmını pek anlıyamıyorum açıkçası. Örneğin kirası 1000 tl ise ,aidar borcu 900 ise. Bu durumda 900 tl tamamı için sorumlu olur doğru mu anladım?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi