Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Hukukta 2 yabancı dilin önemi!!

Yanıt
Old 25-09-2007, 02:10   #1
Yiğit Yıldız

Varsayılan Hukukta 2 yabancı dilin önemi!!

Öncelikle böyle bir sitenin oluşumunda emeği geçen herkesi tebrik etmek isterim.Bu siteye yeni üye olmama rağmen şimdiden yeni bilgiler edinmeye başladım.Benim merak ettiğim konu,üniversiteden mezun olduğumda ingilizce ve fransızca biliyor halde olacağım ama gelecekle alakalı kaygılarım mevcut.İstanbul gibi bir şehirde on binlerce avukat arasında iş bulma savaşı içinde kalacağımın farkındayım ve bu iki dilin yetmeyeceği kanaatindeyim.Önümdeki 3 seneyi nasıl değerlendirmeliyim ki en iyi şekilde üniversiteden mezun olabileyim.Sizlerin görüşlerinizi bekliyorum.

Saygılarımla...
Old 25-09-2007, 15:46   #2
Seyda

Yiğit Bey mesajınızı okuduğumda heyretler içinde kaldığımı itiraf ediyorum..

Henüz İngilizce'ye bile hakim olmadığımı gözönünde bulundurursam, işsiz kalma korkusunu herhalde en çok benim yaşamam lazımdı..Ama nedense hiç böyle bir kaygım yok. Yabancı dil bilmiyor olabilirim ama yeni mezun sayılabilecek birine göre mevzuat bilgimin ve olayları değişik bakış açılarıyla değerlendirme yeteneğimin fena olmadığını düşünüyorum.

Önünüzdeki 3 seneyi hukuk bilginizin iyi olmasına, mevzuata hakim olmaya çalışarak değerlendirmenizi öneririm.

En temel kavramları, en temel farkları (örneğin objektif-subjektif iyiniyet ya da müspet-menfi zarar arasındaki farkı) bilmeden mezun olmanızın, 3.bir dili öğrenmeden mezun olmanızdan çok daha feci olduğunu düşündüğümü belirtmeliyim.

Kalan yıllarınızda başarılar diliyorum..

Saygılarımla..
Old 25-09-2007, 19:55   #3
laetitia

Sayın Yıldız öncelikle sizin asli göreviniz Türk hukuk sistematiğini anlamak.Dil bilmeniz çok iyi bir durum ancak sadece dil bilmek yeterli değil.Eğer hukukçu olacaksanız kanaatimce hukuk bilgilerizi sürekli yenilemeniz ve emsal kararları incelemeniz gerekmektedir.Daha sonra ise bildiğiniz dillerin hukuk terminolojisini ve onların hukuk sitemeni öğrenerek daha iyi yerlere gelmek mümkün olacaktır.

Hukuk eğitiminizde başarılar dilerim...
Old 26-09-2007, 11:44   #4
papatya88

sayın yıldız,elbette ki günümüzde pek çok meslekte olduğu gibi hukuk alanında da yabancı dile hakim olmak çok önemli ve gerekli bir meziyet.en azından ingilizceyi anadil seviyesine ulaştırabilmek kaçınılmaz.hele ki meslek olarak akademik kariyer yapmayı tercih etmişsen senin kaygılarına bir ihtimal olumlu bakabiliriz.ancak diğer arkadaşlarımın da değindiği gibi bir hukukçu için her şeyden önemlisi hukuk bilgilerini uygulamaya dökebilmek,karşılaştığın olayları sahip olduğun bilgiler çerçevesinde hatta bu çerçeveyi gerektiğinde aşarak çözebilmektir.bu açıdan bence sen ilk olarak hukuk eğitimini layıkıyla tamamlamaya bak.bence asıl kaygılanman gereken nokta burası.zaten ingilizce ve fransızcayı mezun olduğunda iyi biliyor olacağını söylüyorsun.heleki hakim ya da savcı olmayı düşünüyorsan bence dil açısından pek de kaygılanma derim.başarılar.
Old 26-09-2007, 12:46   #5
Yiğit Yıldız

Mesajlarınız için çok teşekkür ederim.Özellikle bireysel bi soruya cevap verdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim.Söylediklerinizin çok önemli olduğunun farkındayım ve kendimi bu yönde ilerleteceğim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi