Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmak isteyen eş müşterek konut masraflarını ödemeye devam eder mi

Konuyu Kilitleyin
Old 09-02-2017, 04:58   #1
Toprak anası

Varsayılan Boşanmak isteyen eş müşterek konut masraflarını ödemeye devam eder mi

Daha önce bir kez evlenip ayrıldığım eşimle haziran 2016 tarihinde tekrar evlendik.şu an 40 günlük bir bebeğim var.hamileligim boyunca sürekli psikolojik şiddet gördüm hatta son zamanlara doğru fiziksel şiddette gördüm ama hiçbirinde şikayetçi olmadım.esim sürekli olarak beni evden kovuyordu.11 yıllık çalışma hayatıma çalışmamı istemedigi i cin son verdim.oglum doğduktan sonra düzelir diye düşündüm.ama daha da kötüleşti. 12 günlük konusuyken bana şiddet uyguladi.ben de dayanamadım ve ilk defa şikayetçi oldum ondan.darp raporu aldım ve 90 gün evden uzaklaştırma kararı aldırdım.bikac gün sonra tekrar barıştık ama değişen bisey olmadı. Bir gece kavga ettik ve evi terk etti.ben evde olduğum sürece eve dönmeyeceğini ve boşanmak ıstedigini söyledi.oglunu hiçbir şekilde istemiyor.bakamazsan çocuk esirgeme kurumuna ver diyor.maddi durumu iyi ama bize bakmak istemiyor.cikmasaydin işten diyor.suan benďn istediği kiralık olan aile konutundan çıkıp babamın evine gitmem.kirayi ödemem elektrik doğalgaz ve suyu kapatırım mecbur çıkmak zorunda kalırsın diyor.bense evimizden gitmek istemiyorum.kendisinin böyle nur hakkı var mi.bosanma gerçekleşmeden barinma giderlerimizi karşılama yükümlülüğü yok mu.yardimci olursanız çok sevinirim.
Old 09-02-2017, 20:25   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinize karşı boşanma talebi olmadan sadece TEDBİR NAFAKASI istemi ile dava açabilirsiniz.

Bu davada kendiniz ve çocuğunuz için ayrı ayrı nafaka isteyebilirsiniz. İsteyeceğiniz nafaka miktarını ihtiyaçlarınızı ve harcamalarınızı gözeterek talep ediniz. Belgeleyebildiklerinizi mahkemeye sunun. Faturalar, kira kontratı vs..

Mahkemede eşinizin evli olduğunuz halde sizin ve çocuğunuzun ihtiyaçları ile ilgilenmediğini, evi sebepsiz terk ettiğini kanıtlamanız yeterlidir. En yakın akraba, arkadaş ve komşularınızın tanıklığından yararlanabilirsiniz.

Bulunduğunuz yerin Barosundan kendinize ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesi için başvurabilirsiniz. İlçede iseniz adliye binaları içindeki adli yardım büroları yol gösterecektir. Davanızı avukatla takip ederseniz hak kaybı yaşamazsınız.

Saygı ile,
Old 10-02-2017, 00:29   #3
Konuk

Eğer eşim boşanma davası açmadan beni evden çıkarmaya çalışırsa ve bunun içinde kirayı ödemeyip elektrik doğalgaz ve suyu kapatırsa benim bunlar i cin muhakkak dava mi açmam gerekli.bir de evden uzaklaştırma kararı var ben oturduğumuz kiralık dairenin kapı kilidini değiştirirsem suç işlemiş olur muyum.sonucta tedirgin oluyorum.
Old 11-02-2017, 12:47   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Eşinizden ödemeyi ancak nafaka olarak talep edebilirsiniz.
Evin elektrik su vb. gibi abonelikleri eşiniz tarafından kapatılırsa davanızda sözleşmenin sizin adınıza yenilenmesi yetkisini mahkemeden isteyebilirsiniz.

2-Evden uzaklaştırma kararını veren mahkemeden karar süresince nafaka ödenmesi talebinde bulunabilirsiniz.Bu yönde verilen karar,koruma kararı süresiyle sınırlıdır.

3
-Devamlı nafaka için meslektaşım tarafından yapılan açıklamalara göre hareket etmek uygun olacaktır.

4-Koruma kararı süresince evin anahtarının değiştirilmesinde sakınca olmadığını düşünüyorum.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi