Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Mal paylaşımı

Konuyu Kilitleyin
Old 29-01-2017, 15:35   #1
Lütfen yardım

Varsayılan Mal paylaşımı

İyi günler şu an oturduğumuz ev kocamla ikimizin üzerine,benden habersiz kendi hissesini babasına satmış olabilir mi?bir ara böyle yapmak istediğini söylüyordu,amacı boşanma Esnasında beni ve çocuğumu evden çıkartabilmek ,davayı yakında açmayı planlıyorum satıldıysa eski kayınpederim bizi dava sürerken evden çıkarabilir mi?boşanma tamamlanana kadar ev bana ve çocuğuma mı tahsis edilir
Old 30-01-2017, 12:03   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1- Öncelikle halen ikamet ettiğiniz taşınmazın tapu kaydına aile konutu şerhi verilmesi için önce muhtarlıktan gerekli evrakları edinerek tapu sicil müdürlüğüne başvurmanızı öneriyoruz.Bu şerh verildiğinde eşiniz sizin onayınız olmadan bu konutu devredemez sınırlayıcı işlem yapamaz.

2-Eşinizin tapu hisse devri yapıp yapmadığını yine tapu sicil müdürlüğünden öğrenebilirsiniz.

3- Medeni Kanun MADDE 223/2 ye göre "Aksine anlaşma olmadıkça, eşlerden biri diğerinin rızası olmadan paylı mülkiyet konusu maldaki payı üzerinde tasarrufta bulunamaz."

Bu nedenle eşinizin ( müşterek taşınmazda )kendi payını devretme konusunda kanundan kaynaklanan sınırlaması mevcuttur.

4-Boşanma davası açıldığında TMK 169 gereğince velayet nafaka ve konuttan yararlanma konusunda mahkemece karar verilecektir.Eğer size ve çocuğa tahsis kararı verilir ise boşanmanın kesinleşmesine kadar bu konutta elbette ikamet etme hakkınız olacaktır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 30-01-2017, 14:29   #3
Lütfen yardım

Varsayılan Mal paylaşımı

Çok teşekkürler,dediğinizden satış işlemi yapamayacağını anlıyorum doğru mu avukat hanım,yani en doğrusu tapudan öğrenmek tabi ama bu şartlar altından işlem yaptırmış olamaz öyleyse di mi?
Old 30-01-2017, 14:56   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Tapuda -teorik olarak-müşterek mülkiyet olan taşınmazın diğer paydaşının eş olup olmadığı sorgulamamış olabilir ve dolayısı ile devir yapılmış da olabilir..Eşinizin tapuda bir işlem yapıp yapmadığını tapu kayıtlarından kontrol etmeniz en doğrusudur.

Aile konutu şerhi konması sizi güvenceye alacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi