Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Tbmm' De Mevcut Kanun Yapma Tekniği Tartışılmalıdır

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-06-2002, 18:43   #1
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Tbmm' De Mevcut Kanun Yapma Tekniği Tartışılmalıdır

Sayın üyeler,

TBMM ' de halen mevcut kanun yapma usulü hakkında düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum.. Kanun bizdeki gibi mi yapılmaldır?

Saygılarımla..
Old 28-06-2002, 13:25   #2
tuncaytur

Varsayılan kanun yapma teknigi

Ben normal kanun yapma teknigi hakkında görüş bildirmiyeceğim ancak en hatalı olanı genel kurulda ilğisi olmıyan bir konuda bir kanun teklifi veya tasarısı görüşülürken buna ek yapılarak kanun çıkartmaktır. Böylece komisyonlardan geçmeden yeterince incelenmeden 15- 20 milletvekilinin oyları ile kanun çıkarılıyorki bu çok hatalı sonuçlar veriyor
Old 01-07-2002, 14:23   #3
rezay

merhaba;
ben bu kanunları nasıl yaptıklarını da çok merak ediyorum bu sabah Mesut Yılmaz'ın yeni yayınlana RTÜK yasasının acilen düzeltilmesini isteyen bir beyanatını gördüm. oysa bundan iki ay önce bu yasayı çıkartmak için yapmadıkları kalmadı. bu yasanın çıkması için gece yarılarına kadar meclisin çalıştığını hatırlıyorum. Üstelik o sıralar bu yasasnın yanlış olduğunu çok ça kişi ve kuruluş söylemişti. Cumhur başkanıda ilki incelemesinde de veto ettmişti.

sadece RTÜK yasası mı? bunun gibi bir çok yasa sayabilirim. öncelikle hangi teknikle yasa çıkardıklarını veya yasa yaparken bir teknik kullanıyorlar mı? önce bunu öğrenmeliyiz.
iyi günler.
av. rezzan aydınoğlu
Old 02-07-2002, 00:38   #4
tuncaytur

Varsayılan kanun yapma tekniği

Türkiyenin yararına bir kanun çıkarılmak isteniyorsa gerekli hassasiyetin gösterilerek bunun hazırlanması gerekir. Gerek hükümetin hazırladığı kanun tasarısında gerekse milletvekillerinin hazırladıkları kanun tekliflerinin öncelikle bunları hazırlayanlar tarafından iyi irdelenmeli ,iyi araştırılmalı, katkı yapabilecekler ile görüşüp konuşup bir hazırlıkla gündeme getirilmelidir. yine gerek kanun tekilflerinin gerekse kanun tasarısının komisyonlardaki görüşmelerine gereken önemin verilmesi bu aşama da da ilğili kuruluşların görüşü mutkala alınmalıdır. bu tekliflerin parti gruplarında da yeterince incelenmesi sonrası genel kurula gelmesi halinde ortada gerekli süzgeçlerden geçerek anayasaya uyğun yasa taslakları hazırlanmış olur , ancak bizde yasa tekliflerinin ve tasarılarının öne alınması hayli zor olduğundan bazı açıkgöz milletvekilleri gündeme gelmiş ve görüşülmek olan bir yasa tasarı veya teklifine bir önerge ile ekleme yapmak s uretiyle kanun çakırma yolunu seçiyorlar. hazırlıksız olan parti gruplarıda hele bu önerge partinin bir yetkilisi tarafından verilmişse parmak kaldırıyorlar çoğu zaman gecenin ilerlemiş vaktinde gelen bu tür teklifler malesef kanun olup önümüze geliyor uyğulamada da tabiatıyla kıyamet kopuyor sayğılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi