Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tahliye+kira Alacaği Takiplerinde Vekalet Ücreti

Yanıt
Old 13-07-2016, 10:27   #1
Av.Nehir

Varsayılan Tahliye+kira Alacaği Takiplerinde Vekalet Ücreti

Sayın Meslektaşlarım,

tahliye talepli olarak kira alacağına dair yapacağım icra takibinde yazılım programı (150.000.-TL kira alacağı olmasına rağmen) vekalet ücretini toplamda 1.800.-TL maktu olarak hesapladı.
Program firması ile görüştüğümde AAÜT 11/6 maddesine göre böyle hesaplanması gerektiği ve dolayısıyla kira alacağı bakımından da nisbi hesap yapılamıyor olduğu şeklinde açıklama yapıldı.
AAÜT md 11/6: "Tahliyeye ilişkin icra takiplerinde Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümünde belirtilen maktu ücrete hükmedilir. Borçlu ödeme süresi içerisinde borcunu öderse Tarifeye göre belirlenecek ücretin dörtte üçü takdir edilir." şeklinde.
150.000-TL kira alacağı varken sadece tahliye isteniyor olmasından dolayı 1.800.-TL vekalet ücreti bana mantıklı gelmedi.
Gerçekten böyle ise tahliye etmesi istenmeyen kiracı için tahliye istemeden sadece ilamsız takip yapmak daha mantıklı, çünkü ciddi bir vekalet ücreti kaybı söz konusu oluyor.
Tecrübesi olan meslektaşlarım yardımcı olurlarsa çok sevinirim.
Herkese kolaylıklar diliyorum.
Old 13-07-2016, 16:56   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Nehir
Sayın Meslektaşlarım,

tahliye talepli olarak kira alacağına dair yapacağım icra takibinde yazılım programı (150.000.-TL kira alacağı olmasına rağmen) vekalet ücretini toplamda 1.800.-TL maktu olarak hesapladı.
Program firması ile görüştüğümde AAÜT 11/6 maddesine göre böyle hesaplanması gerektiği ve dolayısıyla kira alacağı bakımından da nisbi hesap yapılamıyor olduğu şeklinde açıklama yapıldı.
AAÜT md 11/6: "Tahliyeye ilişkin icra takiplerinde Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümünde belirtilen maktu ücrete hükmedilir. Borçlu ödeme süresi içerisinde borcunu öderse Tarifeye göre belirlenecek ücretin dörtte üçü takdir edilir." şeklinde.
150.000-TL kira alacağı varken sadece tahliye isteniyor olmasından dolayı 1.800.-TL vekalet ücreti bana mantıklı gelmedi.
Gerçekten böyle ise tahliye etmesi istenmeyen kiracı için tahliye istemeden sadece ilamsız takip yapmak daha mantıklı, çünkü ciddi bir vekalet ücreti kaybı söz konusu oluyor.
Tecrübesi olan meslektaşlarım yardımcı olurlarsa çok sevinirim.
Herkese kolaylıklar diliyorum.

Sadece tahliye isterseniz doğrudur. Ama alacağın tahsilini istemektesiniz. O nedenle bence hem 1.800 maktu(tahliyeye ilişkin kısım için) hem de nıspi vekalet ücretine hak kazanmalısınız. Onlarca tahliye talepli (örnek-13) icra takibi yaptım, sizin yaşadığınız sorunu yaşamadım.
Old 31-07-2017, 13:44   #3
AV.AMBER

Sayın meslektaşlarım herkese iyi çalışmalar diliyorum,

Kira alacağı ve tahliye talepli olarak başlattığım icra takibinde, icra müdürü vekalet ücretini yalnızca kira alacağını baz alarak maktu vekalet ücreti hesapladı. Tahliyeye ilişkin vekalet ücreti hesaplamadı.

AAÜT 11/5 Tahliyeye ilişkin icra takiplerinde Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümünde belirtilen maktu ücrete hükmedilir.Hükmü yer alıyor.

Benim sorum ise; Bu şekilde başlatılan icra takiplerinde kira alacağı için ayrı, tahliye talebi için ayrı vekalet ücretine mi hükmedilir. Yoksa tek vekalet ücretine mi hükmedilir?
Old 19-10-2018, 09:47   #4
Av.MustafaCOŞKUN

Varsayılan tahliye talepli icra takibi vekalet

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sadece tahliye isterseniz doğrudur. Ama alacağın tahsilini istemektesiniz. O nedenle bence hem 1.800 maktu(tahliyeye ilişkin kısım için) hem de nıspi vekalet ücretine hak kazanmalısınız. Onlarca tahliye talepli (örnek-13) icra takibi yaptım, sizin yaşadığınız sorunu yaşamadım.

Suat Bey,
Bu konudaki 3 mesajı okumama rağmen maalesef bir sonuca varamadım.Tahliye talepli kira alacağına yönelik bir takipte borçluya gönderilecek ödeme emrinde;

A) Tahliye için maktu vekalet + Alacak için alacak üzerinden nispi
B) Tahliye için maktu vekalet + Alacak için Yıllık kira bedeli üzerinden nispi
C) Tahliye için alacak üzerinden nispi+ Alacak için alacak üzerinden nispi
D) Tahliye için 1 yıllık kira üzerinden nispi+ Alacak için yıllık kira bedeli üzerinden nispi seçeneklerinden hangisi söz konusu olur.
Saygılarımla.
Old 03-11-2018, 12:53   #5
Av.İrem1084

Aynı sorun ile ben de karşı karşıyayım...yardımcı olacak meslektaşım var mı?yaptığım araştırmalarda bende olaya netlik kazandıramadım...
Old 03-11-2018, 15:11   #6
Av.MustafaCOŞKUN

Alıntı:
Yazan Av.İrem1084
Aynı sorun ile ben de karşı karşıyayım...yardımcı olacak meslektaşım var mı?yaptığım araştırmalarda bende olaya netlik kazandıramadım...
Meslektaşım tahliye için maktu vekalet ücreti(725) + alacak için alacak uzerinden ( yıllık kira üzerinden değil) vekalet ücreti şeklinde başlattım.
Old 09-01-2020, 09:51   #7
Av. Enis DEBRELİ

Tahliyeye ilişkin icra takiplerinde ücret 2013 yılına kadar (2013 dahil) bir yıllık kira bedeli üzerinden nispi olarak alınacak şekilde düzenlenmişti. 2014 yılı tarifesinde bu konuda düzenleme yapılmadı, 2015 yılında ve devamında ise maktu vekalet ücreti alınacağı şeklinde düzenlendi.

2013 yılı : Tahliyeye ilişkin icra takiplerinde bir yıllık kira bedeli tutarı, Nafakaya ilişkin icra takiplerinde nafakanın
bir yıllık tutarı üzerinden, icra mahkemelerinde açılan istihkak davalarında üçüncü kısım gereğince hesaplanacak
ücretlere hükmolunur.

2015 yılı : Tahliyeye ilişkin icra takiplerinde Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümünde belirtilen maktu ücrete hükmedilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 2 (0 Site Üyesi ve 2 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi