Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tapu İptal (gabin ,hile)

Yanıt
Old 25-12-2012, 16:19   #1
firathukuk

Soru Tapu İptal (gabin ,hile)

Öncelikle merhaba.
İzmir adliyesinde stajımı yapmaktayım.Maddi durumu iyi olmayan(bu yüzden de bir avukat danışmanlığı almaktan çekinen) bir yakınım ,bir olay hakkında bana danıştı.Ancak stajyer olduğum ve özellik arz eden konulara henüz tam anlamıyla vakıf olamadığım için siz değerli üstadlarımın fikrini almak istedim. Cevaplarınız için şimdiden teşekürler.

OLAY: Bayan m'nin kocası k bundan 10 ay önce karşılıksız çek suçu ile mahkum olmuş ve hapse girmiştir.Bayan m zararı karşılayıp eşini hapisten çıkarmak ve şehirdışında okuyan çocuklarının eğitim parasını karşılamak için babasından kalan tarlayı satmak istemiştir.Fakat tarlanın üzerinde de yine eşinin şirketi ile alakalı başka bir dava yüzünden ihtiyati haciz tedbiri vardır.Bayan m üzerinde 80 bin tl tedbir olan ve değeri yaklaşık 400 bin tl olan tarlasını , alıcı A ile anlaşıp 300 bin liraya satmıştır.Aralarında satım vaadi sözleşmesi veya benzer yazılı bir anlaşma olmadan paranın 220 bin lirasını elden almıştır.Paranın 80 bin liralık kısmını da tedbir kalkınca alacağı yönünde alıcıdan söz almıştır.Alıcı tedbirin kalkmasına rağmen bu 80 bin lirayı ödememiş ve Bayan m ' yi mağdur etmiştir.Satım yapılırken tapuda bayan M bedelin tamamını aldığını beyan etmiştir.Bununla beraber alıcı A tapuda satış bedelini 60 bin lira olarak göstermiştir.Tarafların satım konusundaki anlaşmalarına tek tanık da bayan M'nin oğlu T dir.

Bayan M'nin bu durumda zararını karşılamak için hangi şekilde hangi davaları açması gerekmektedir.Nasıl bir hukuki yol izlemelidir.Ben de bu konuda araştırma yapmakla birlikte , stajyer olarak mağdur durumdakileri yanlış yönlendirmek istemediğim için , siz değerli hukukçuların yardımını almak ve en azından yardımcı olabilmek adına sağlıklı bir araştırma için fikirlerinizi öğrenmek isterim.

Şimdiden teşekkürler.
Old 25-12-2012, 16:54   #2
garani

noter huzurunda verilmiş olan paranın tamamını aldım diye bir beyan ve bir imza söz konusu ve bunun aksi nasıl ispatlanacak?tapu tamamını aldım beyanı ile vaaddeki beyan da aynı mı?
Old 25-12-2012, 16:56   #3
detay82

Anlatımınıza göre, olayda TBK madde 28 de düzenlenen Aşırı Yararlanmanın (gabin), objektif ( edimler arasında açık oransızlık; tapudaki görünen 60.000 TL olmasına rağmen gerçek değer bunun kat be kat üstünde) ve subjektif unsuru (şahsın eşinin durumundan dolayı zor durumda kaldığından satması veya deneyimsizliği nedeniyle düşük bedelde satması) bulunmaktadır.
Deneyim ile ilgili, vatandaşın eğitim durumu gibi özel durumları önemlidir.

Konu ile ilgili yasa maddesi

Türk Borçlar Kanunu
Aşırı Yararlanma
Madde 28: Bir sözleşmede karşılıklı edimler arasında açık bir oransızlık varsa, bu oransızlık, zarar görenin zor durumda kalmasından veya düşüncesizliğinden ya da deneyimsizliğinden yararlanılmak suretiyle gerçekleştirildiği takdirde, zarar gören, durumun özelliğine göre ya sözleşme ile bağlı olmadığını diğer tarafa bildirerek edimin geri verilmesini ya da sözleşmeye bağlı kalarak edimler arasındaki oransızlığın giderilmesini isteyebilir.
Zarar gören bu hakkını, düşüncesizlik veya deneyimsizliğni öğrendiği; zor durumda kalmada ise, bu durumun ortadan kalktığı tarihten başlayarak BİR YIL VE HER HALDE SÖZLEŞMENİN KURULDUĞU TARİHTEN BAŞLAYARAK BEŞ YIL içinde kullanabilir.

Alıcı, 220.000 TL nin vatandaşa ödediğini ispatlaması HMK md.200 gereği senetle olmalıdır. Ortada bir senet de bulunmadığından bunun tanıkla ispatı mümkün değildir. Vatandaşın ben tapuda görünen 60.000 TL den başka para almadım demesi durumunda alıcı zor durumda kalacaktır.

Yukarıda açıklanan nedenlerle, ilgili yasal düzenleme gereği, muhataba arazinin gerçek değerinin 400.000 TL olmasına rağmen (ihtiyati haciz alacağı düşünce 300.000 TL seviyesinde) 60.000 TL bedelle satıldığından bunun vatandaşın deneyimsizliğinden ve ceza evindeki eşini kurtarmak için zor durumda kalmasından kaynaklandığını Türk Borçlar Kanunu madde 28 gereği ya sözleşme ile bağlı olmadığını ya da edimler arasındaki oransızlığı istenmesi yönünde ihtar gönderin. Öncesinde taşınmazın değeri hakkında delil tespiti de yaptırıp ihtara ekleyebilirsiniz.

Bu ihtardan sonra, alıcı biraz telaşlanıp belki bakiye parayı öder, ancak taşınmazı başkasına devretmesi veya üzerine haciz koydurması, satış vaadi yapma ihtimali de vardır, kendisini sağlama almak için. Bu sakıncalardan kurtulmak için derhal delil tespiti yaptırıp ardından da ihtiyati tedbir istemli tapu iptal ve tescil davası açın.

Saygılarımla.
Old 25-12-2012, 17:02   #4
thanatos

her ne kadar birkaç terimde kafanız karışması nedeniyle olayı anlatırken karışılık yapmış gibi görünüyor olsanız da satış sözleşmesinde hukuki açıdan her şey yolunda gözüküyor. bakiye 80 bin TL yi almanın herhangi bir yolu bulunmamaktadır.
yapılabilecek tek şey eşin hapiste olması nedeniyle gabin halinden faydalanıp sözleşmenin geçersizliği yoluna gitmek olabilir. ama taşınmazın tapuda devir anında muhtemelen eş hapisten çıkmış olduğundan ve taşınmaz üzerindeki ihtiyati haciz kaynağı borç ödendiğinden ortada gabin halini gerektirir bir durumda bulunamakta diye tahmin ediyorum.
illa şansımızı denemek istiyoruz derseniz denenbilecek tek yol 400 binlik taşınmazın 220 bin TL'ye gabin nedeniyle satılması uyarınca sözleşmenin geçersizliği dava edilebilir.
Old 25-12-2012, 17:20   #5
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan firathukuk
Öncelikle merhaba.
İzmir adliyesinde stajımı yapmaktayım.Maddi durumu iyi olmayan(bu yüzden de bir avukat danışmanlığı almaktan çekinen) bir yakınım ,bir olay hakkında bana danıştı.Ancak stajyer olduğum ve özellik arz eden konulara henüz tam anlamıyla vakıf olamadığım için siz değerli üstadlarımın fikrini almak istedim. Cevaplarınız için şimdiden teşekürler.

OLAY: Bayan m'nin kocası k bundan 10 ay önce karşılıksız çek suçu ile mahkum olmuş ve hapse girmiştir.Bayan m zararı karşılayıp eşini hapisten çıkarmak ve şehirdışında okuyan çocuklarının eğitim parasını karşılamak için babasından kalan tarlayı satmak istemiştir.Fakat tarlanın üzerinde de yine eşinin şirketi ile alakalı başka bir dava yüzünden ihtiyati haciz tedbiri vardır.Bayan m üzerinde 80 bin tl tedbir olan ve değeri yaklaşık 400 bin tl olan tarlasını , alıcı A ile anlaşıp 300 bin liraya satmıştır.Aralarında satım vaadi sözleşmesi veya benzer yazılı bir anlaşma olmadan paranın 220 bin lirasını elden almıştır.Paranın 80 bin liralık kısmını da tedbir kalkınca alacağı yönünde alıcıdan söz almıştır.Alıcı tedbirin kalkmasına rağmen bu 80 bin lirayı ödememiş ve Bayan m ' yi mağdur etmiştir.Satım yapılırken tapuda bayan M bedelin tamamını aldığını beyan etmiştir.Bununla beraber alıcı A tapuda satış bedelini 60 bin lira olarak göstermiştir.Tarafların satım konusundaki anlaşmalarına tek tanık da bayan M'nin oğlu T dir.

Bayan M'nin bu durumda zararını karşılamak için hangi şekilde hangi davaları açması gerekmektedir.Nasıl bir hukuki yol izlemelidir.Ben de bu konuda araştırma yapmakla birlikte , stajyer olarak mağdur durumdakileri yanlış yönlendirmek istemediğim için , siz değerli hukukçuların yardımını almak ve en azından yardımcı olabilmek adına sağlıklı bir araştırma için fikirlerinizi öğrenmek isterim.

Şimdiden teşekkürler.

Değerli genç meslektaşım,
400.000.- tl olan tarlanın alıcı ile anlaşıp300.00.-tl ye satılmasında gabin yoktur.Paranın 80.000.-tl lik kısmı için ise, açılması düşünebilecek bir davada, ancak yemin teklif edilebilir. Kolay gelsin...
Old 25-12-2012, 17:30   #6
firathukuk

Varsayılan sayın thanatos

Alıntı:
Yazan thanatos
her ne kadar birkaç terimde kafanız karışması nedeniyle olayı anlatırken karışılık yapmış gibi görünüyor olsanız da satış sözleşmesinde hukuki açıdan her şey yolunda gözüküyor. bakiye 80 bin TL yi almanın herhangi bir yolu bulunmamaktadır.
yapılabilecek tek şey eşin hapiste olması nedeniyle gabin halinden faydalanıp sözleşmenin geçersizliği yoluna gitmek olabilir. ama taşınmazın tapuda devir anında muhtemelen eş hapisten çıkmış olduğundan ve taşınmaz üzerindeki ihtiyati haciz kaynağı borç ödendiğinden ortada gabin halini gerektirir bir durumda bulunamakta diye tahmin ediyorum.
illa şansımızı denemek istiyoruz derseniz denenbilecek tek yol 400 binlik taşınmazın 220 bin TL'ye gabin nedeniyle satılması uyarınca sözleşmenin geçersizliği dava edilebilir.

öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.belirttiğiniz gibi somut olayı doğru terimlerle ifade edemememiş olabilirim.Lakin satım taraflar arasında sözlü anlaşma ile 300 bin liraya anlaşılmış 220 bin lirası verilmiş ve tapuda da satım 60 bin lira olarak gösterilmiş.yani muhtemel değeri 400 bin olan bir yerin 60 bin liraya satılmış yada satılmış olarak gösterilmesi bile , idda edilebilecek olan gabin olayına bir kanıt olarak gösterilemez mi? Veyahut bu şekilde düşük bildirimin sonuçlarından birinden yararlanılamaz mı? tekrardan teşekür ederim
Old 25-12-2012, 17:41   #7
firathukuk

Varsayılan sayın garani

Alıntı:
Yazan garani
noter huzurunda verilmiş olan paranın tamamını aldım diye bir beyan ve bir imza söz konusu ve bunun aksi nasıl ispatlanacak?tapu tamamını aldım beyanı ile vaaddeki beyan da aynı mı?

öncelikle ilginiz için teşekkürler. noterde bir satış vaadi sözleşmesi yada taraflar arasında yazılı herhangi bir sözleşme yok.taşınmaz için 300 bin liraya anlaşılmış 220 bin lira elden verilmiş ve satış bedeli tapuda 60 bin lira olarak gösterilmiş ve bayan m tapuda 60 bin liranın tamamını aldığını beyan etmiş.Vatandaş kocasını hapisten çıkarmak ve kızının okul parasını yatırmak amacıyla da deneyimli kişilere başvurmadan acele bir şekilde işlemi gerçekleştirmek istemiş.birçok da sorunla karşılaşmış ve 80 bin tl sini bir türlü tahsil edememiş ve bu durumdan dolayı fazlasıyla mağdur olmuşlar.
Old 25-12-2012, 17:43   #8
Cumhur Okyay

Tapudaki miktar (bedel), mahkemelerin ve Yüksek Dairelerin blgi ve takdiri tahdındadır. Zannımca tapudaki bedel, ( hem de resmi senet olması itibariyle) kabul veya red sebebi olarak ele alınamayacaktır. Kolay gelsin...
Old 25-12-2012, 17:47   #9
firathukuk

Varsayılan sayın c_okyay

Alıntı:
Yazan C_OKYAY
Değerli genç meslektaşım,
400.000.- tl olan tarlanın alıcı ile anlaşıp300.00.-tl ye satılmasında gabin yoktur.Paranın 80.000.-tl lik kısmı için ise, açılması düşünebilecek bir davada, ancak yemin teklif edilebilir. Kolay gelsin...
ilginiz için teşekür ederim.
taraflar aralarında 300 bin liraya anlaşmışlar ama bunu kanıtlayabilecek herhangi bir yazılı delil mevcut olmamakla birlikte tapuda satım bedeli 60 bin lira olarak gösterilmiş.400 bin değeri olan bir taşınmazın bu kadar düşük bir fiyata satılmış olmasının gabin iddasında bulunmak için gerekecek olan objektif unsurları tamamlandığını düşünmekteyim.lütfen beni mazur görün .yeni mezun biri olarak olayı doğru aksettiremiyor yada sizin demek istediğinizi tam olarak kavrayamıyor olabilirim.teşekkürler
Old 25-12-2012, 17:48   #10
firathukuk

Alıntı:
Yazan C_OKYAY
Tapudaki miktar (bedel), mahkemelerin ve Yüksek Dairelerin blgi ve takdiri tahdındadır. Zannımca tapudaki bedel, ( hem de resmi senet olması itibariyle) kabul veya red sebebi olarak ele alınamayacaktır. Kolay gelsin...
teşekkür ederim
Old 25-12-2012, 18:13   #11
detay82

Sayın firathukuk,

Elimdeki hukuk programlarında bulunmayan ancak Mehmet Handan Surlu'nun Açıklamalı-İçtihatlı Taşınmaz Satış Vaadi isimli kitabının 572 ve 573. sayfalarında, bahsettiğiniz olaya benzer bir konuda, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 11.05.1988 tarih ve 14-180/396 E-K sayılı kararında, eşinin borçlarından dolayı davacı eşin müzayaka hali kabul edilmemiştir.

Karardan alıntı: "A.F.K. vekili, müvekkilesinin kocasının müzyakaya düşmesinden ötürü onun borcuna teminat olmak üzere satış vaadi sözleşmesi yapıldığını, ivazlar arasında açık oransızlık bulunduğunu....
A.F.K bakımından tecrübesi ve hiffet söz konusu değildir. Kocasının müzayaka halinde bulunması da gabine neden teşkil etmez."

Konunun önemine binaen vatandaşa profesyonel yardım alması gerektiği yönünde telkinde bulunun.
Old 26-12-2012, 09:44   #12
firathukuk

Varsayılan sayın av. ismail değer

vatandaşın durumu , kaybediceği yüksek muhtemel bir davanın maliyetini karşılayacak durumda değil.bu yüzden kendilerine muhtemel sonuçları belirtip en azından yardımcı olmak istedim.yoksa kendilerine ilk önerim profosyonel bir yardım almalarıydı.

konuya verdiğiniz cevap ,ilgi ve alakanıza teşekkür ederim.iyi çalışmalar
Old 26-12-2012, 15:45   #13
detay82

Sayın firathukuk,

Kanımca açılacak davaların bir şekilde kazanılma ihtimali mevcut olduğundan dava yoluna başvurulmalıdır. Bunun için, ekonomik durumları nedeniyle, vatandaşlara avukatlık ücreti ve yargılama gideri ödememeleri için adli yardım yoluna başvurmalarını önerin.

Saygılarımla.
Old 26-12-2012, 16:46   #14
garani

valla tutar mı bilmiyorum bugun aklıma geldı
kadını vesayet altına aldırmak mantıklı olan zira vesayet altına alınma sebebi varsa malumunuzdur ki işlem en basından itibaren sakat bir hale gelmekte.akli mamelekleri yerinde olmayan birisinin yaptığı işlemler tamamı ile sakat ve iyi niyet korunmuyor tapu iptali ve tescil davalarında.bir yol ve sadece fikrim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi