Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davasında velayet için maddiyat

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-07-2009, 10:14   #1
Konuk

Önemli boşanma davasında velayet için maddiyat

merhaba;

2004 doğumlu,5yaşını dolduracak bir kızım var.10 yıllık evliyiz.Eşim ve ben aynı şirketin 2 ayrı şubesinde çalışıyoruz.Eşim genel müd.yrd. olarak, bende diğer şubede bölüm müdürü olarak 12 yıldır çalışıyoruz.Şimdi fikir ayrılıkları yüzünden ve kendimi evde hayalet kadın gibi hissetmemden,eşimin ilgisizliği ve işkolikliğinden dolayı kesinlikle ayrılmak istiyorum.
Ama birimizden biri işten ayrılacak.Tabii beni gönderecekler ve maddi olanaklarımın kısıtlanması için ondan ayrılmamam için herşeyi yapacak birisi zaten bunca yıldır bana cocugumu göstermemekle ve ikimiz araçta tartışırken aracı uçuruma sürmekle tehdit eder ve yaparda.Tek isteğim aryılmak kuruş dahi istemiyorum.Ama kızımı asla ona bırakamam istediğinde görsün ama zaten cocuk bakmayı bilmez sadece ben acı çekeyim diye cocuguma düşkünüm diye cocugun onda kalmasını istiyor.Maddi açıdan zor durumda kalacağım ailem bana destek fakat evleri kira onlarla büyük bir eve geçeceğim ve iş bulabilirim inanılmaz çevrem var.Sizce çocuğum bende kalır mı ? Kalmazsa onsuz olamam ama böylede özgüvenimi kaybederek yasayamam.teşekkürler
Old 05-07-2009, 11:19   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Çocuğun velayetinin kimde kalacağı konusu çocuğun sağlığı, gelişimi ve yararı doğrultusunda mahkemece kendiliğinden araştırılıp karar verilecek bir konudur. Sizin işten çıkmanız, çocuğun velayetinin size verilmemesi için yeterli değildir. Önemli olan çocuğun beden ve ruh sağlığının en iyi şekilde hangi ortamda korunabileceğidir.

Boşanma davası açmadan önce veya açtıktan sonra size karşı uyguladığı şiddete karşı korunmak için Ailenin Korunmasına Dair Kanunun öngördüğü önlemlerin alınmasını aile mahkemesi yargıcından isteyebilirsiniz. Bu önlemlerden bazıları eşinizin ortak konuttan uzaklaştırılması, işyerinize yaklaştırılmaması gibi önlemlerdir. Ayrıca bu yasaya göre başka hükme dayanarak tedbir nafakası almasanız da tedbir nafakasına hükmedilir. Bu önlemlere uymayan kişi, hapis cezasıyla cezalandırılır.

Eşinizden boşanma nedeniyle maddi menfaatlerinizin zarar görmesi nedeniyle maddi tazminat ve boşanmaya neden olayların size verdiği sıkıntı nedeniyle manevi tazminat isteyebilirsiniz. Ayrıca kendinize yoksulluk nafakası, çocuğunuza iştirak nafakası bağlanmasını isteyebilirsiniz.
Siz kendiniz için nafaka veya tazminat istemeseniz de çocuğunuzun giderlerine katılması için iştirak nafakası bağlanması çocuğun çıkarlarını koruyacaktır. Siz istemeseniz de mahkemece karar verilebilir.

Haklarınızı kullanırken bir avukattan yardım almanız çok önemlidir, hak kaybına uğramamanız, yanlış bir adım atmamanız için zorunludur. Eğer mali gücünüz buna elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım birimine başvurduğunuzda ücretsiz olarak avukat atanması olanaklı olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi