Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mehil Vesikası

Yanıt
Old 17-05-2016, 17:11   #1
İcap

Varsayılan Mehil Vesikası

Merhaba,
Mersin'de bir icra takibi başlatılıyor. Takibe itiraz ediliyor ve alacaklı itirazın iptali davası açıyor. Dava görevsizlikle Ankara'ya geliyor. İcra takip dosyası, fiziken dava dosyası içine Ankara'ya gelse de esasen yetki Mersin'de kalmaya devam. (Çünkü icra takibine itirazda yetkiye itiraz edilmiyor, itirazın iptali davasında ediliyor.) Alacaklı davacı, davayı kazanıyor. Kısa karar: "Takibin devamına, %20 inkar tazminatına vs..."

Gerekçeli karar henüz yazılmadı.

Sorum şu: Gerekçeli karar yazılır yazılmaz, kararı tehiri icra talepli olarak temyiz edeceğiz. FAKAT amaç; sıfır haciz ihtimali ile işlemleri yürütmek. Muhtıra gönderilmeden haciz uygulanma ihtimalini göze almak istemiyoruz.

Yani alacaklı vekili, henüz icra dosyasına gerekçeli kararı sunmadan ve takibin devamı ve/ya ilamda geçen sair kalemler hakkında talepte bulunmadan, biz borçlu vekili olarak; "gerekçeli kararı ve derkenarı sunarak" mehil vesikası talebinde bulunabilir miyiz?

Bana hem mantıklı geliyor hem de mantıksız.
Ancak, HACİZ İHTİMALİNİ SIFIRLAMAK İÇİN bir çözüm yöntemi olarak pratikte; uygulanıp uygulanmadığı yolunda bilgi ve görüşlerinizi rica ederim.
Old 18-05-2016, 14:22   #2
Av. Zeynep TÜFEKÇİ

Sayın Meslektaşım,

Bir kaç ay önce benzer bir durumda;

UYAP üzerinden Gerekçeli Kararı neredeyse saat başı takip ederek, yazılır yazılmaz temyiz edip, derkenar alarak Gerekçeli Kararı-Derkanarı ve Teminat Mektubu dosyaya borçlu vekili olarak ben sundum ve Mehil vesikasını aldım.

* Gerekçeli karara göre Dosya kapak hesabı için İcra dairesini beklemedim. Kapak hesabını kendim yaptım, üzerine de 1 yllık faiz ekledim. Teminat mektubunu buna göre erken hazırlattım.

* Ancak bu işlem için ( Teminat Mektubunu hazırda tutmak ) İcra dosya kaydının düşmemiş olması gerekiyor. Bazı icra daireleri Mahkemeye giden dosyaları da işlemsizlik nedeni ile düşürüp, Mahkemenin İtirazın iptali kararı üzerine harçsız yenileyebiliyor. Teminat Mektubu için de dosya numarası şart olduğundan erken Teminat Mektubu hazırlatmadan önce dosya durumunu bilmek gerekiyor.

* Dosya düşmüş olsa dahi, kararı temyiz edip derkenar aldıktan sonra kaydı sizin yenileyip Mehil Vesikası talebinde bulunmanızda hiçbir sakınca yok.

İyi çalışmalar dileklerimle.
Old 18-05-2016, 14:46   #3
İcap

Meslektaşım, dosya düşmedi aynı numaradan açık ama yine de uyarınız için teşekkürler; çok önemli bir detay.

Biz de sürekli gerekçeli kararın yazılıp yazılmadığını denetliyoruz. Pratikte uygulanmış olması kısmen de olsa içimi rahatlattı.

Kolay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi