Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

davam nasıl sonuçlanır

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-01-2012, 04:07   #1
çaresizzzz....

Varsayılan davam nasıl sonuçlanır

ben eşimden şiddet gördüğüme dair rapor alınca eşim boşanma davası açtı bana 10 aydır sürüyor davamız altınlarımı da almıştı eşim benden bu davada altınlarımı isteyebilir miyim acaba bilgi veriri misiniz bide haksız taraf dava açamaz red olunur diye duymuştum böle bişi var mı teşekkürler şimdiden..
Old 05-01-2012, 08:52   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan çaresizzzz....
ben eşimden şiddet gördüğüme dair rapor alınca eşim boşanma davası açtı bana 10 aydır sürüyor davamız altınlarımı da almıştı eşim benden bu davada altınlarımı isteyebilir miyim acaba bilgi veriri misiniz bide haksız taraf dava açamaz red olunur diye duymuştum böle bişi var mı teşekkürler şimdiden..

Sayın konuk,
Eşinizin davayı hangi hukuki nedene ve hangi olaylara dayandırdığını bilmiyoruz. Eğer sizin kusurunuzu kanıtlayamaz ve siz şiddet gibi onun kusurlu davranışlarını kanıtlarsanız, davası reddedilebilir.
Uygulamada altın gibi ziynet eşyalarının kadının kişisel malı olduğu kabul edilmektedir. Bu nedenle tam tersine sizin ayrı bir dava açarak o altınların varlığını ve eşinizin sizden aldığını kanıtlayıp, geri isteme hakkınız vardır.
Unutmayın ki haklarınızı almak ve korumanın yolu, profesyonel hukuki yardımdan geçer. Bu nedenle davayı bir avukatla birlikte takip etmenizi öneririm. Maddi gücünüz yeterli değilse, başvurunuz halinde ilinizdeki Baro tarafından size bu dava için ücreti devletçe ödenen bir avukat atanacaktır.
Old 06-01-2012, 00:11   #3
Konuk

Varsayılan nasıl ispatlarım

eşimin davayı açma sebebi ben şiddet gördüm diye evi terk ettim terk sebebiyle aşmış davayı, ailem beni gelip aldı eşyalarımıda aldım eşim açtığı davada benim ruhsal sorunlarım olduğunu beyan etmiş ki ben şiddet gördükten sonra sıkıntılarım başladı psikolojik yardım aldım depresyon ilacı vermişti doktor depresyon boşanma sebebi değil sanırım okuduğum kadarıyla ve dilekçede benim altınları alarak onu terk ettiğimi yazmış -altınları eşimin hesabına bankaya yatırmıştık ve o kendisi çekip almış benim haberim olmadan bunu bankadaki kayıtlardan ispat edebilir miyiiz şahit yok sadece ailem şahitlik edebilir mahkeme kabul edermi ki onların şahitliğini, ispatı nasıl olurki altınların eşimde olduğuna dair .. teşekkürler bilginiz için
Old 06-01-2012, 01:31   #4
Konuk çaresizzz

Varsayılan ...

davayı eşim açtı ya bana ben de karşı dava açmadım ve onun açtığı dava düşerse mi tekrar dava açıcam yoksa bu davayı hakim kabul eder ve bizi boşar mı "haksız tarafın davası red olunur da deniyor ben hangisini düşünecem " _bide ben altınlarımı bu davada neden isteyemiyorum da tekrar dava açmam gerekiyo ? Ben baro avukatına sormuştum senin altınlarını ve nafakanı alırım demişti şimdi ise altınları alamazsın tekrar dava açıcaksın diyor..Tazminat talebimi baştan belirlemiştim miktarı yükseltemez miyim artık..ilginiz için çok teşekkür ederimmmm...
Old 06-01-2012, 09:53   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Size karşı açılmış davada altınlarınızı isteyemezsiniz. Ayrıca bir dava açıp, harcını masrafını yatırmanız gerekir.

Altınların eşinizde kaldığını veya bankaya yatırıldığını ve eşiniz tarafındna çekildiğini tanık ve banka dökümanları ile ispatlayabilirsiniz. Anne babanız dahil en yakın akrabalarınızın şahitliğinden de yararlanabilirsiniz.

Size açılan boşanma daavasının reddine karar verilmesi yönünde savuma yapabilirsiniz. Ve davada lehinize nafakaya hükmedilmesini isteyebilirsiniz.

Siz de boşanma kararında iseniz, ayrı bir boşanma davası da açabilirsiniz.

Avukatınızın yönlendirmeleri doğrultusunda hareket ediniz.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler.

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi