Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Davadan Önce İhtiyati Haciz istendiğinde teminat neye göre belirlenir?

Yanıt
Old 18-01-2011, 16:30   #1
advocat63

Varsayılan Davadan Önce İhtiyati Haciz istendiğinde teminat neye göre belirlenir?

Davadan önce veya davayla birlikte ihtiyati haciz istendiğinde alacağın miktarı belli olmadığı için hakim teminatı neye göre belirleyecektir?
Old 18-01-2011, 16:59   #2
Av.Suna SOYDAŞ

Dava dilekçesine alacağınız miktarı yazmanız gerekiyor. Yazdığınız rakama göre teminat belirlenecektir.
Old 18-01-2011, 17:06   #3
advocat63

Açacağım dava işçi alacağı davasıdır. Miktarı belli olmadığı için dava dilekçesinde tam miktarı belirtemiyorum. Fazla mikatar yazdığım zaman da hem fazla harç ödemiş olrum hemde karşı tarafa vekalet ücreti ödemek zorun kalırım.
Old 18-01-2011, 17:08   #4
Av.Suna SOYDAŞ

Bu halde ihtiyati haciz değil TEDBİR TALEPLİ dava açmaız daha uygun gibi geliyor bana.
Old 18-01-2011, 17:11   #5
üye32062

Bende sn.meslektaşım gibi düşünüyorum. İşverenin malvarlığı, var ise hakedişleri üzerinde tedbir talep etmeniz daha uygun görünüyor. Ancak uygulamada işveren taraf cevap vermeden ( itiraz mahiyetinde ödeme belgesi sunulabileceği dikkate alındığından ) duruşmasız tedbir verilmiyor diye biliyorum. İyi çalışmalar
Old 18-01-2011, 17:21   #6
advocat63

''İhtiyati haciz sadece para alacaklarına ilişkin davalarda ve icra takiplerinde söz konusu olduğu halde, ihtiyati tedbir paradan başka şeylere ilşikin davalarda alınır......İhtiyati tedbirle dava konusu olan ve kime ait olduğu taraflar arasında çekişmeli bulunan mal için emniyet tedbiri alınır. İhtiyati hacizde ise dava konusu olan para alacağının ileride dava sonunda ödenmesini emniyet altına almak için alınır'' KURU/YILMAZ/ARSLAN, Medeni Usul Hukuku, 15. baskı s. 714-715)
Old 18-01-2011, 17:23   #7
advocat63

Bu nedenlede ihtiyati tedbir alınamayacağı kaanatindeyim.
Old 18-01-2011, 17:25   #8
Av.Suna SOYDAŞ

İşçi alacağı gibi alacak miktarı bilirkişi incelemesi ile ortaya çıkacak davalarda ihtiyati tedbir kararları verilmektedir.
Old 18-01-2011, 17:33   #9
üye32062

İhtiyati haciz zımmında ihtiyati tedbir verilmesini talep edebilirsiniz. iyi çalışmalar
Old 18-01-2011, 17:35   #10
advocat63

Uygulamanın yanlış olduğu açık. Hakimin maktu bir teminat miktarını takdir etmesiyle çözümlenmesi gerekir diye düşünüyorum...
Old 18-01-2011, 17:39   #11
advocat63

İhtiyati haciz ihtiyati tedbiri bir çeşidir. Dolayısıyla da ihtiyati haczi zımnında ihtiyati tedbir bana usule uygun bir talep gibi gelmiyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi