Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ödememe protestosu çekilmemiş bonolar

Yanıt
Old 06-03-2009, 14:53   #1
Arif Aydın

Varsayılan ödememe protestosu çekilmemiş bonolar

sayın meslektaşlarım
ödememe protestosu çekilmemiş bonolarda cirantalara karşı takip yolu kapalı olup, kambiyo senetlerine mahsus takip yapamıyoruz.
Cirantaya karşı nasıl bir yol izlemeliyiz.
Old 06-03-2009, 15:53   #2
Avukat Canip Kazan

Her ne kadar durum söylediğiniz gibi olsa da, henüz protesto olmadığından ötürü cirantaya örnek 10 ödeme emri göndermeyen icra müdürlüğü görmedim. Ayrıca bu hususta itirazda bulunan bir borçlu da görmedim ( ama bir sefer ben borçlu müvekkilim adına itirazda bulunmuştum). Yine de olması gerekeni düşünürsek, ara cirantalara karşı bir yol olduğunu sanmıyorum fakat bononun alınmış olduğu son ciranta ile aradaki hukuki ilşkiyi ispatlayabiliyor isek alacak veya sebepsiz zenginleşme vs. hükümler doğrultusunda ilamsız takip başlatmak ve/veya genel dava yolu ile hak talep etmek mümkün diye düşünüyorum.
Old 06-03-2009, 15:58   #3
Arif Aydın

Av. can bey,
görüşlerinize katılıyorum. Ben de aynı şekilde düşünüyorum. Ama uygulamaya yönelik somut bir olay veya yargıtay kararı bulamadım.
Old 06-03-2009, 22:14   #4
Adalet Bakanı

Alıntı:
Yazan av.can
Her ne kadar durum söylediğiniz gibi olsa da, henüz protesto olmadığından ötürü cirantaya örnek 10 ödeme emri göndermeyen icra müdürlüğü görmedim. Ayrıca bu hususta itirazda bulunan bir borçlu da görmedim ( ama bir sefer ben borçlu müvekkilim adına itirazda bulunmuştum). Yine de olması gerekeni düşünürsek, ara cirantalara karşı bir yol olduğunu sanmıyorum fakat bononun alınmış olduğu son ciranta ile aradaki hukuki ilşkiyi ispatlayabiliyor isek alacak veya sebepsiz zenginleşme vs. hükümler doğrultusunda ilamsız takip başlatmak ve/veya genel dava yolu ile hak talep etmek mümkün diye düşünüyorum.

2 iş günü içerisinde protesto edilmemiş olan bono kambiyo özelliğini yitirmektedir. bu nedenle kambiyo hukukuna özgü takip de yapılamaz. icra müdürünün de senedin kambiyo vasfının olup olmadığını incelemesi gerekmektedir. aksi takdirde zaten şikayet yoluyla takip iptal edilir.

cirantaya karşı aradaki temel ilişkiye dayanılarak dava ve talepte bulunulamaz. temel ilişkiye dayalı dava sadece keşideciye karşı açılır.
Old 07-03-2009, 12:10   #5
Arif Aydın

Alıntı:
Yazan Adalet Bakanı
2 iş günü içerisinde protesto edilmemiş olan bono kambiyo özelliğini yitirmektedir. bu nedenle kambiyo hukukuna özgü takip de yapılamaz. icra müdürünün de senedin kambiyo vasfının olup olmadığını incelemesi gerekmektedir. aksi takdirde zaten şikayet yoluyla takip iptal edilir.

cirantaya karşı aradaki temel ilişkiye dayanılarak dava ve talepte bulunulamaz. temel ilişkiye dayalı dava sadece keşideciye karşı açılır.

sayın adalet bakanı
2 iş günü içerisinde protesto edilmemiş senet bono kambiyo özelliğini kaybetmez. sadece takip yönünden ciranlara gidilemez. kambiyo özelliğini kaybetse keşideciye (asıl borçluya) karşı da takip yolu kapanması gerekir.
Old 07-03-2009, 14:46   #6
Tuğçe AYMEN

Her şeyden önce olayı keşideci, ara cirantalar ve hamile senedi ciro eden ciranta açısından olmak üzere 3 şekilde değerlendirmeliyiz.
Ödememe protestosu bono ve poliçelerde müracaat borçlularına başvurmanın ön şartını oluşturur. Bu nedenle daha önce de belirtildiği üzere protestonun çekilmemiş olması sadece müracaat borçlularına başvuramama sonucunu doğurur, senedin kambiyo vasfına etki etmez. Senetteki asıl borçluya (bonoda düzenleyen; poliçede kabul eden muhatap) başvuru hakkı zamanaşımı süresi içinde mümkündür.
Bunun sonucu olarak ödememe protestosu yapılmamış bir bonoda
1) Asıl borçlu olan düzenleyene zamanaşımı süresi içinde başvurabilirsiniz.
2) Aradaki cirantalara başvurmanız mümkün değildir.
3) Ancak sizinle arasındaki ilişki nedeniyle bonoyu size devreden cirantaya karşı aranızdaki temel ilişki çerçevesinde başvurmanız mümkündür. Burada temel ilişki nedeniyle sadece keşideciye başvurulabileceği genellemesi isabetli değildir. Bu durum sadece lehdar açısından geçerlidir. Çünkü keşideci ile arasında temel ilişki olan lehdardır.
Dolayısıyla sorunuzun cevabını şöyle belirtebiliriz: Ödememe protestosu çekilmemiş bir senede dayanarak cirantalara karşı takip yapamazsınız. Ancak senetten ayrı olarak, senedi devraldığınız cirantaya karşı aranızdaki temel ilişkiye dayanarak başvurabilirsiniz.
Old 12-06-2009, 13:24   #7
av_abay

Peki şikayet süreye tabi midir..... Süresi içinde şikayet olmazsa ileriki aşamalar da takibin iptalini sağlayabilirler mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi