Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

SSK sicil numarası olup hizmet kaydı olmayan kişi

Yanıt
Old 04-08-2008, 15:19   #1
mustafayıldız

Varsayılan SSK sicil numarası olup hizmet kaydı olmayan kişi

arkadaşlar merhaba
bir müvekkilim bana SSK sicil numarasının olduğunu ancak hizmet kaydının bulunmadığını söyleyince olmaz diyerek şaşırdım ancak kayıtları görünce inandım. durum şu 1955 yılında işe giriş kaydı var ancak o günden beri hizmet kaydı yapılmamış ve tek bir gün bile çalışması görünmüyor vatandaşyın. askerlik borçlanmasını da yatırınca eşi 900 günlük hizmetten dolayı emekli olacak. ancak hizmet görünmediği için emekli olamıyor. ne yapabilirim. yardımlarınız için teşekkürler
Old 04-08-2008, 16:55   #2
avybaltaci

Varsayılan Hizmet kaydı olup, hizmet yoksa...

Alıntı:
Yazan mustafayıldız
arkadaşlar merhaba
bir müvekkilim bana SSK sicil numarasının olduğunu ancak hizmet kaydının bulunmadığını söyleyince olmaz diyerek şaşırdım ancak kayıtları görünce inandım. durum şu 1955 yılında işe giriş kaydı var ancak o günden beri hizmet kaydı yapılmamış ve tek bir gün bile çalışması görünmüyor vatandaşyın. askerlik borçlanmasını da yatırınca eşi 900 günlük hizmetten dolayı emekli olacak. ancak hizmet görünmediği için emekli olamıyor. ne yapabilirim. yardımlarınız için teşekkürler

Mustafa bey,
Sigortalımızın hizmet kaydının olmasından, adına o tarihte sigortalı işe giriş bildirgesinin verildiği, ancak o günkü mevzuata göre dönem bordrosunda hizmetinin yazılmadığı yani adına prim yatırılmadığı anlaşılıyor.
Sigortalı dına işe giriş bildirgesi verilmesi, 506 sayılı yasadaki 5 yıllık zamanaşımı süresini bertaraf eder yani sigortalı her zaman hizmetlerini dava edebilir.Somut olayda en güzeli sigortalılık başlangıç tarihinin tesbiti davası yani bir günlük çalışmanın tesbiti davası açmaktır.Davayı ıspat etmek için aynı işyerinde ya da komşu işyerindeki "sigortalı" tanıklara ihtiyaç var.Sigortalılıktan kasıt SSK, Bağ-Kur vaya Emekli Sandığı sigortalısı olabilir tanıklar.Tabii olay biraz eski ve tanık bulmak güçlük arzedebilir.Şayet sigortalılıkla ilgili işe giriş bildirgesinden başka yazılı belge varsa bunlar da yeterli olabilir.Dava, çalışılan yer iş mahkemesinde, işveren ve SGK Başkanlığı hasım gösterilmek suretiyle açılacak...Saygılar....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi