Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Zorla İstifa İstenmesi

Old 16-01-2006, 13:21   #1
sakkan

Varsayılan Zorla İstifa İstenmesi

5 ocak 2005 tarihinde internette yaptığım özel bir işlem sebebiyle çalıştığım iş yerine polis geldi ve beni sorgulamak için götürdü,mahkemeye çıktım yaptığım işlemin parasını daha önceden iade ettiğim için serbest bırakıldım.Ertesi gün iş yerimden aradılar ve 8 aydır sistem uzmanı olarak çalıştığım iş yerimden polis geldi yakışık almadı diye istifa etmemi istediler,aynı günde tüm çalışanlara ayrıldığıma dair bir mail atmışlar,bu gün konuştuğumda istifa etmemi benim iyiliğim için istediklerini dosyama geçmesin diye yaptıklarını hiç bir tazminat alamayıcağımı,şirkete olan ileri tarihli taksitli bir borcumunda daha ileri atabileceklerini ama ödenmesi gerektiğini söylüyorlar.
Benim sormak istediklerim;
Bu olaydan 15 gün önce ingilizce kursuna göndericeğiz diye sözleşmemi uzattılar bu tazminatımı etkilermi?
Benim tazminatımı alma hakkım yokmu,almak için ne gibi bir işlem takip etmem lazım.
benim işten çıkmadığımı çıkartıldığımı belirtmek için ne yapmam gerekiyor.

Cevap verenlere şimdiden teşekkür ederim
Old 16-01-2006, 23:09   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sayın Sakkan,

Durumunuz İşkanunu'nun 25/II-e fıkrası çerçevesinde (doğruluk ve bağlılığa uymayan davranış) değerlendirilebileceğinden tazminat alamazsınız.Birikmiş maaşa hak kazanırsınız; iş aktini siz feshedecekseniz 4 haftalık süreye veya iş aktinin işverence feshedilmesine uyun derim.

Geçmiş olsun
Old 17-01-2006, 00:37   #3
sakkan

Varsayılan cevap

kusura bakmayın ben konuyu anlatamadım galina ben istfifa etmek istemiyorum ve istifaya zorlanıyorum,benim öğrenmek istediğim ben istifa etmezsem ne olur?Almak istediğim tazminatta ihbar tazminatı.ve istifaya zorlandığımı nasıl ispat ederim

İyi günler
Old 17-01-2006, 12:51   #4
Av. Bülent Sabri Akpunar

Anlatmak istedğim şu : istifa etmezseniz çıkartılırsınız ve hiçbirşey alamazsınız.4 haftalık önelle işten ayrılacağınıza dair dilekçe vermenizi salık veririm.
Old 29-01-2006, 23:03   #5
mehmetdemirlek301

İşten istifa etse de birşey alamaz zaten.Ayrıca bu sakkan'ın internette ne işlemi yaptığını da bilmiyoruz.İş akdinin işverence feshi haklı olur mu olmaz mı o ayrı tartışma konusu.Eğer işveren haksız olursa tazminatlarını tabii ki alacaktır sakkan.Sakkan'ın burada yapması gereken işverenin teklifini yazılı olarak talep etmesidir.İşveren tarafından yazılı bir belgeyle işine son verilmiyorsa çalışmaya devam edecektir.Çünkü istifa dilekçesi verirse haklı iken haksız konuma düşme ihtimali bulunmaktadır.Saygılarımla..

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi