Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İnŞaat MÜteahİdİnİn SorumluluĞu

Yanıt
Old 27-02-2010, 19:04   #1
Av.Mete

Varsayılan İnŞaat MÜteahİdİnİn SorumluluĞu

Değerli meslektaşlarım öncelikle mesleğe yani başlayan biri olarak hepinize saygı ve selamlarımı sunuyorum.. Ben bir davada işin içinden çıkamadım; burada sizinle paylaşmak istedm. Bir inşaat işçisinin inşaat halindeki binada asansör boşluğuna düşmesiyle ilgil bir olayda müteahidin kusuru ceza davası açısından nasıl sonuçlanır? Olayı şöyle özetleyim:
Bulunduğum ilde geçimini inşaat işçiliğiyle sağlayan bir vatandaşımız çalıştığı inşaatta asansör boşluklarına bariyer konulmadığı için düşmüş ve ölmüştür. 2 bilirkişiye giden davada raporlar da güvenlik önlemlerinin alınmadığını belirtmişse de karşı tarafın şahitleri tam tersini söylemiş; binada güvenlik önleminin alındığını vurgulamışlardır. Olayın olduğu gün de müteahid şehir dışındadır ve yerine işçi emeklisi babası bakmaktadır.
Ben son duruşmaya yetki ölen şahsın eşinin ve karısının vekili olarak girdim.
Son duruşmada müteahid kendini şehir dışında olduğunu delil göstererek savundu. Bir suçunun ya da ihmalinin olmadığını söyledi. bütün güvenlik önlemlerini aldığını belirtti. ancak ölen şahsın yakınları çok mağdur durumdalar. Dava da Asliye cezada görülüyor. Nasıl bir savunma yapmalıyım? Şimdiden teşekürler. Konuyla ilgili yargıtay kararları bulan meslektaşlarım myz68@hotmail.com adresine gönderirlerse minnettar kalırım. Allah a emanet olun.
Old 23-12-2010, 01:11   #2
burakkoca

benim başımda da böyle bir durum var sevgili meslektaşım fakat ben müteahhit kanadındayım acaba sizin olay ile ilgili içtihat bulduysanız göndermeniz mümkün mü ?
Old 23-12-2010, 12:26   #3
Av.Mete

Varsayılan Merhaba

Değerli meslektaşım ben bu konu ile ilgili herhangi bir içtihat bulamadım maalesef.. Yüzlerce içtihat var bu konuyla ilgili..ama tam olarak benim olayımla örtüşmüyor..eğer siz bulabilirseniz beni aydınlatırsınız..Selamlar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi