Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Evlilik Dışı Çocuğun Tanınması

Yanıt
Old 05-10-2006, 08:41   #1
Fatma KAPUÇAM

Varsayılan Evlilik Dışı Çocuğun Tanınması

merhaba arkadaşlar,
evlilik dışı çocuğun tanınmasında tanıma isteminden sonra hakim veya nüfus memuru bu talebi kabul ederken herhangi bir araştırma yapıyormu?Bildiğim kadarıyla talepten itibaren 10 gün içinde nüfus müdürlüğüne bildirmesi gerekiyor.başkaca bir prosedür var mı?bir de bu süreç çok uzun sürer mi?değerli bilgileriniz için teşekkürler
Old 05-10-2006, 14:54   #2
erdal7

sayın Fatma Kapuçam

KANUN NO: 5490 NÜFUS HİZMETLERİ KANUNU

Kabul Tarihi: 25 Nisan 2006

Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 29 Nisan 2006 - Sayı: 26153

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Tanıma ve Evlat Edinme

Tanıma işlemi
MADDE 28- (1) Tanıma; babanın yazılı başvurusu üzerine mahkemede yapılmışsa mahkeme tarafından, notere başvurusu üzerine düzenlenen senetle yapılmışsa noter tarafından tanımanın yapıldığı tarihten itibaren on gün içinde nüfus müdürlüğüne bildirilir.
(2) Tanımanın babanın vasiyetnamesindeki beyanla yapılması durumunda nüfus müdürlüğüne bildirim, vasiyetnameyi açan hakim tarafından yapılır.
(3) Nüfus memuruna yapılan tanıma beyanı ise doğrudan aile kütüklerine tescil edilir.
(4) Tanınan çocuklar babalarının hanesine baba adı ve soyadı ile analarının kimlik ve kayıtlı olduğu yer bilgileri belirtilmek suretiyle tescil edilir.
(5) Yurt dışında yapılan tanıma işlemlerine ait bildirimler dış temsilciliklere veya Türkçeye tercüme edilip, onaylanmış olmak kaydıyla yurt içinde nüfus müdürlüklerine yapılabilir.

MEDENİ KANUN

TANIMA VE BABALIK HÜKMÜ

A. Tanıma
I. Koşulları ve şekli
MADDE 295.- Tanıma, babanın, nüfus memuruna veya mahkemeye yazılı başvurusu ya da resmi senette veya vasiyetnamesinde yapacağı beyanla olur.
Tanıma beyanında bulunan kimse küçük veya kısıtlı ise, veli veya vasisinin de rızası gereklidir.
Başka bir erkek ile soybağı bulunan çocuk, bu bağ geçersiz kılınmadıkça tanınamaz.
II. Bildirim
MADDE 296.- Beyanda bulunulan nüfus memuru, sulh hakimi, noter veya vasiyetnameyi açan hakim, tanımayı babanın ve çocuğun kayıtlı bulunduğu nüfus memurluklarına bildirir.

Saygılarımı sunarım Av. Erdal
Old 05-10-2006, 15:08   #3
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Konu başka bir başlık altında, aşağıdaki forumda da tartışılmıştı. Oradan da yararlanabilirsiniz.

Saygılarımla...

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...ht=soyba%F0%FD
Old 06-10-2006, 12:57   #4
Av.Ali KAYA

Varsayılan Anne Babanın Beyanı Yeterli

Alıntı:
Yazan Av.SEHPER
Konu başka bir başlık altında, aşağıdaki forumda da tartışılmıştı. Oradan da yararlanabilirsiniz.

Saygılarımla...

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...ht=soyba%F0%FD
Ben 10 gün önce Nüfus Müdürlüğünde tanıma işlemi yaptım.Doğum Raporunu sunduk.Anne babanın beyanı alındı.Çocuk babanın nüfusuna kaydedilip nüfus kağıdı verildi.Başkaca bir araştırma yapılmadı..
Old 07-10-2006, 00:27   #5
a.c.79

Varsayılan Evlİlİk DiŞi ÇocuĞun Taninmasi

DeĞerlİ MeslektaŞlarim; GeÇen GÜnlerde KarŞilaŞtiĞim Ve Sİzlerlede PaylaŞtiĞim DesteĞİnİzİ AldiĞim Soruna Benzer Bİr Sorunla KarŞilaŞmiŞ Durumdayim. Evlİlİk DiŞi Ve Yabanci Uyruklu Bİr Hanimdan Olan, Halen Yurt DiŞinda Olan ÇocuĞun Babalari Taninmasi Konusundakİ Bİlgİlerİnİzİ Özellİkle Bayanin Yurt DiŞinda Olmasi Ve Evlİlİk DiŞi Olmalarindan ÖtÜrÜ Çocuklari Yabanci Bİr NÜfus KÜtÜĞÜ Olan Kendİ Adina KaydettİrmİŞ Olmasi AÇisindan DeĞerlendİrİp Bİlgİlerİnİzİ PaylaŞirsaniz Sevİnİrİm. Saygilar...
Old 07-10-2006, 01:02   #6
Av.Selim Balku

Geçen günlerde dediğiniz paylaştığınız konu nerede ben bulamadım da, keşke ordan devam etseydiniz yada buraya bir link ekleseydiniz daha faydalı olurdu...
Old 07-10-2006, 11:09   #7
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Konular birleşti.

Site sayfalarında, THS logosonun altında yer alan "arama" butonunu kullanıp, aradığınız soruyla ilgili bir veya iki kelime yazarak, sormak istediğiniz konuyla ilgili daha önce soru sorulup sorulmadığını görebilir, böylelikle yeni konu açmak zorunda kalmayıp, sorunuzu o foruma yönelterek oradan devam edebilir, belki de soru sormaya gerek dahi duymayabilirsiniz.

Saygılarımla...
Old 09-10-2006, 08:44   #8
Fatma KAPUÇAM

değerli bilgileriniz için teşekkürler.özür dilerim anlatmak istediğimi tam olarak anlatamadım olay karışık olduğu için nerden başlayacağımı da bilemedim.olayımızda anne başka bir adamla evli olduğu için yuvanın selahiyeti açısından ortaya çıkmak istemiyo.Bu durumda babanın beyanı yeterli olacakmı.ayrıca babalığın ispatı gerekecek mi?değerli vaktinizi aldığım için özür dilerim
Old 09-04-2007, 17:11   #9
ebru_bdr

Arkadaşlar bu tanıma konusunda takıldım. Araştırmama rağmen bulamadım. Benim sorum şu olacak. Baba türk, anne yabancı ve başka bir yabancı erkekten boşanmış. Çocuk da annenin iddet müddeti dolmadan dünyaya geliyor. türk vatandaşı baba evlilik dışı doğan çocuğunu tanımak için notere başvurdu, ancak noter çocuk iddet müddeti içinde dünyaya geldiğinden , tanıma işlemini yapmadı. Ne yapmamız gerekiyor, uygulamada böyle bir sorunla karşılaştınız mı? yardımcı olursanız çok sevinirim.
Old 05-05-2009, 20:46   #10
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan evlilik dışı çocukların, anne ve gerçek babanın evlenmesinden sonra tanınması

Merhaba,

Müvekkilem Almanya'da ilk eşi ile evli iken 3 çocuğu oluyor. Bu 3 çocuğun doğumundan sonra müvekkilem ile ilk eşi boşanıyorlar. Müvekkilemin ilk eşi Almanya'da açmış olduğu nesebin tashihi davası ile müvekkilem ile evliliği esnasında dünyaya gelen bu 3 çocuğun kendisinden olmadığını karara bağlatıyor. Boşanma kararı ve nesebin tashihine ilişkin Alman mahkemesi kararı Türkiye'de tanıtılıyor fakat çocukların nesebinin tashihine ilişkin mahkeme kararı Türk nüfus kayıtlarına son bir aya kadar işlenmiyor. Bu arada müvekkilem ile çocukların gerçek babası evleniyorlar. Müvekkilemin bana vekalet vermesinden sonra nesep tashihine ilişkin kararı nüfus kaydına işlettirdim. Yine çocukları da müvekkilemin kızlık soyadıyla müvekkilemin nüfus kaydına ve müvekkilemin şu anki eşi ve çocukların gerçek babasını da baba hanesine yazdırarak kaydettirdim.
Müvekkilemin eşi (çocukların gerçek babası) ile bulunduğumuz şehirdeki Türk Konsolosluğuna gittik. Baba çocukları konsolosluğun nüfus birimine verdiği beyan ile tanımak istedi. Ben de hazırlıklı şekilde gerek Medeni Kanunun gerekse Nüfus Hizmetleri Kanununun ilgili hükümlerini yanıma alarak çocukların gerçek babası ile birlikte konsolosluğua gittim.

Tüm çabamıza rağmen konsolosluk çocukların gerçek babasının çocuklarını tanıma ve kendi nüfusuna ve kendi soyadıyla geçirilmesi talebini kabul etmedi. Konsolosluktaki yetkilinin düşüncesine göre çocuklar evlilik dışı olmuş olsaydılar babanın bugünkü talebi kabul görebilirmiş.
Tanıma isteminde bulunan gerçek baba şu an çocukların annesi ile evli olduğu için çocukları tanımak için Türkiye'de dava açmak zorundaymış. Yine konsolosluktaki yetkiliye göre tanınacak 3 çocuktan 2'sinin 18 yaşını geçmesi de bu çocukların gerçek baba tarafından tanınmalarına engelmiş ve ancak bu 2 çocuk dava açarak babalarının hanelerine geçebilirlermiş.

Kanuni düzenlemelere baktığımda; gerçek babanın çocuklarını tanıması için ne anne ile evli olmaması koşulu ne de yaşla ilgili bir koşul var.

Çocukları tanıyacak şahsın (gerçek babanın) çocukların annesi ile evlenmiş olmasının, çocukların nüfus memuruna yazılı beyan ile tanınmasına bir engel göremiyorum. Mahkeme yoluna başvurmak ise zaman kaybından öteye bir anlam ifade etmiyor.

Bahsettiğim problem ile ilgili olarak kıymetli bilgilerinizi ve görüşlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

Saygılarımla.
Old 06-05-2009, 11:23   #11
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Akgül

Görüşünüze katılıyorum.Tanıma için evlenme şart olmadığı gibi,evliliğin varlığı tanımaya engel oluşturmaz.Hatta yasal düzenlemeye göre evlilik dışı doğan çocuklar,anne-babalarının evlenmesi ile ,evlilik içi doğan çocuklarlara ilişkin hükümlere tabi olur. (TMK 292)

Hatta evlenme,"TMK MADDE 293.- Eşler, evlilik dışında doğmuş olan ortak çocuklarını, evlenme sırasında veya evlenmeden sonra, yerleşim yerlerindeki veya evlenmenin yapıldığı yerdeki nüfus memuruna bildirmek zorundadırlar." düzenlemesi nedeniyle tanıma işlemini şeklen dahi gereksiz hale getiren bir durum olarak değerlendirilebilir.

Çocukların tanınmasında,çocuklar için öngörülmüş bir yaş sınırlaması da bulunmamaktadır.

Çocukları babalık davası açmaya zorlamak ve anne ve babanın beyanı ile çözülebilecek bir sorunu daha külfetli ve gereksiz bir yolla çözülmesini istemek yerinde değildir,yasal dayanağı yoktur.
Old 13-05-2009, 14:44   #12
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan Teşekkür

Habibe Hanım,
Kıymetli emeğinizden dolayı teşekkür ediyorum.
Old 10-07-2009, 01:01   #13
yustaoglu

Av.Kamer akgül üstadım..Siz neshebin tashihi davasını Türkiyede nasıl tanıttınız? Ben bir tanıma davası açtım hakim çıkamıyor içinden? Tanıma davasında kayyum atamakistiyor..Bilginiz var mı?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi