Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Anket Sonucu: sinemamı tiyatromu
Sinema 15 46,88%
Tiyatro 17 53,13%
Oy Verenler: 32. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 105)

Sinema - Tiyatro sizce hangisi

Yanıt
Old 30-08-2006, 17:38   #1
ali_soylu

Varsayılan Sinema - Tiyatro sizce hangisi

hangisine daha çok ilgi duyoyorsunuz.
Old 31-08-2006, 23:26   #2
ankara7406

Olumsuz

İkisine de az çok...Ama tiyatro daha çok, ve keşke tiyatroya heryerde rahatlıkla ulaşabilsek ama malesef sadece büyük şehirlerde bu oluyor ancak ufak şehirlerde kim bilir ne zaman gelecek de...Ve o ufak şehirin bi kasabasında iseniz. Bu yaz benim için böyleydi. Saygılarımla..
Old 19-06-2007, 19:12   #3
adalet tanrıçası

Olumlu Tiyatro...

Ben kesinlikle tiyatro derim... Tiyatro,yaşamdan bir parçadır.Sahnedeki oyuncu sizi anlatır aslında.Hatalarıyla ve sergilemiş olduğu performansla o, sizi canlandırır.Tiyatro, kendini bulmak isteyenlerin tercihi ve benim vazgeçilmezimdir.(Her ne kadar okuduğum şehirde devlet tiyatrosu olmasa da gelen turnelerle idare etmeye çalışıyorum yani vazgeçilmezimden vazgeçmeyi öğreniyorum... )
Old 20-06-2007, 08:37   #4
ISIL YILMAZ

Tiyatrodan oldum bittim hoşlanmadım. Sinemaseverim ben. Tiyatro bana, özellikle biçimsel olarak miadını doldurmuş bir sanat gibi gelmiştir.

Saygılar.
Old 20-06-2007, 09:34   #5
halit pamuk

Tiyatro miadını doldurmuş bir sanat mı?

Yapmayın; bir sanat nasıl miadını doldurur.Seversiniz ya da sevmezsiniz o ayrı, ama "işe yaramaz" olduğuna ilişkin gibi bir ifade kullanmak ne kadar doğru olur.

Ben açıkcası Tiyatro'nun çok ayrı bir yeri olduğunu düşünüyorum.Ve bu sanatın 7. sanat denen "şey"den bile daha değerli olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla
Old 20-06-2007, 12:27   #6
ISIL YILMAZ

Alıntı:
Seversiniz ya da sevmezsiniz o ayrı, ama "işe yaramaz" olduğuna ilişkin gibi bir ifade kullanmak ne kadar doğru olur.

Sn.korayad,

Tiyatroyu sevmiyorum ve sevmeme gerekçelerimden birini de söylüyorum, ne var ki bunda?
Old 20-06-2007, 12:30   #7
halit pamuk

tabi ki bunda bir şey yok; sadece sizden beklemiyordum.
Old 20-06-2007, 12:38   #8
ISIL YILMAZ

Alıntı:
sadece sizden beklemiyordum.

Tiyatroyu sevmediğimi kime söylesem aynı tepkiyi alıyorum

Bu tepkinin teşekkür edilecek bir tarafı olduğunu biliyorum,aslında. Teşekkür ederim Sn.korayad

Saygılar.
Old 20-06-2007, 14:53   #9
ecesaka

Sinema izlemeyi sadece Süreyya Paşa Sinemasında seviyorum ki, maalesef Süreyya Paşa bu sıralar restorasyonda... Tiyatroyu ise her zaman için sinemadan daha çok sevmişimdir... Daha yakınsınızdır oyunculara. Ve yapacakları hataları geri alma imkanları yoktur... Oyuncuları yakından izlerken çoğu zaman seslerinin bu kadar gür çıkmasına, orada onları izleyen onca insan arasında sanki kendi aralarında konuşuyorlarmış gibi rahat davranmalarına elimde olmadan hayran kalıyorum...
Old 23-06-2007, 23:35   #10
Av. Galip DAĞTEKİN

Bu yıl amatör bir tiyatro topluluğunda hem oyuncu hemde yönetmen yardımcısı olarak görev yaptım.Ve hiçbir zaman yaşamayacağım kadar tecrübe sahibi oldum çünkü sahne arkası çok farklı bir duygu bu yönüyle tiyatro sinemaya tercih edilir.Ayrıca tiyatro da yapılan herşeyin canlı olması her hareketin göz önünde bulunması insana ayrı bir heycan katıyor...Saygılarımla..
Old 24-06-2007, 21:46   #11
asiyeöngü

Tabiki tiyatro. Tiyatrocularla muabbet bile çok güzel.
Old 27-06-2007, 15:29   #12
*sinequanon*

Herhangi bir ayrım yapmam mümkün değil.Birini diğerinden daha çok sevemem.

Tiyatro sanki görünmez olmuşum da başka hayatların perdesini aralamışım,gizlice gözetliyormuşum hissi veren;herhangi bir efekt,yapay bir parça olmadan tüm doğallığıyla karşınıza çıkan;her izlediğimde "Bu oyuncular bu mesleği yaptıkça kesinlikle yaşlanmazlar" dediğim bir sanat.Ama sinemayı da küçümsemek mümkün değil.Ancak rüyalarınızda görebileceğiniz görüntüleri,sesleri,efektleri birleştiren hayal dünyanızı geliştiren ve sonunda seyirciyi selamlamadıkları için filmdeki karakterlerin gerçekte de yaşadığı izlenimini layıkıyla veren ;dekor,mekan vs. gibi sınırlardan arınmış gerçek bir sanat.

İnsanlaştırabilsek bu sanat dalları iki iyi dost,kan kardeş veya ciddi ciddi kardeş olurlardı bence
Old 12-07-2007, 23:24   #13
Gülümse

Ne oldu dostlar?
Burada tiyatroyu sevmem diyenleri kinamaya mi karar verdik.. Unutmayin ki bu bir secim..

Sevgi ile kalin
ve Gulumsemeyi unumayin
Old 18-07-2007, 17:53   #14
Belgium

Tiyatroya daha çok ilgi duyuyorum ama sinemaya daha sık gidiyorum.

Küçük yaştan beri tiyatro tecrübem olduğu için duygusal bir bağım var tiyatro ile ama son yıllarda daha çok sinemaya gider oldum.

Neredeyse her haftasonu sinemaya gidiyorum ama tiyatroyu da çok seviyorum her ne kadar daha az gitsemde.
Old 18-07-2007, 18:16   #15
uSaRe01

Ben de ikisi arasında tercih yapmam. Ancak; teknolojinin ilerlediği günümüzde; tiyatronun tamamen insan emek ve ürünü olarak ortaya çıkması ve kişisel gelişim (bana göre) açısından daha pozitif olması nazara alındığında tiyatro derim. Ancak sinemanın görselliği de ön plana çıkararak seyir zevkini artırması,nihayetinde bir insan ürünü olan hayal gücünü değişik şekillerde seyirciye aktarması ayrı bir konu.Her ikisi de yeterince alınmalıdır (Reçete gibi oldu ama )
Old 18-07-2007, 19:40   #16
Gülümse

Sanirim bundan 25 sene once hocalarimdan biri Londara asilan buyuk pankartlardan bahsetmisti.. Pankartlarin icerikleri yaklasik olarak soyledi..

Bu sene tiyatro seyircisi futbol seyircisinden daha fazlaydi..

Tabi burada seyirci derken biletli seyirciden bahsediyorlar..
Old 19-07-2007, 08:44   #17
Ayşegül Kanat

Dram Sanatı, insanın insana, insanca ve insanla anlatma sanatıdır(T.Özakman).

Birkaç örnek dışında tiyatro eseri oynanmak için yazılır. Bunlar bile "okumak"için özel bir ilgi ister. Böyle bir ilginiz yoksa, tiyatro eseri okunması en zor eser türüdür.

Sahnelenme olanağı bulan bir eser, oynandığı sürece gelişir, yetkinleşir. Bir eseri bir hafta boyunca her gün izleme sabrınız olursa ne kadar olgunlaştığını fark ederceksiniz.Çünkü eser oyuncu ve seyirci ile beslenir. Bu nedenle sinemaya aktarılan bir tiyatro eseri özelliğinden çok şey kaybeder. Biraz "kuru"laşır, tek tipleşir.

Sinema ise farklı bir türdür. İlk kaynağı tiyatro olsa da daha zengin,izleyinin katılımını istemeyen, çekimi sırasında ne yapıldıysa o kadarla kalan sabit, değişmez bir şeydir.

Tek tek bir tür seçer, sevebiliriz ya da ikisini birden. Engel yalnızca kendi zevklerimiz ve beklentilerimizdir.
Old 03-09-2007, 17:47   #18
Av.Nur

Tiyatro!
Old 03-09-2007, 19:58   #19
Ahmet Turan

Kesinlikle sinema...
Old 04-09-2007, 01:05   #20
Gülümse

gariptir.. Genelde boyle bir soru soruldugunda verilen cevap %80 tiyatrodur.. Ama sinema seyircileri ile tiyatro seyircileri sayisi bu orantinin tam tersi olur..
Old 04-09-2007, 09:15   #21
Ahmet Turan

Alıntı:
Yazan Gulumse
. Genelde boyle bir soru soruldugunda verilen cevap %80 tiyatrodur.. Ama sinema seyircileri ile tiyatro seyircileri sayisi bu orantinin tam tersi olur..

Demekki bu anketler tiyatronun önünde yapılıyor
Ya da tiyatro dersem belki daha entellektüel gözükmüş olurum düşüncesi hakim
Old 04-09-2007, 10:29   #22
Av.Turhan Demiroğlu

Tiyatro'nun sadece adını duyduğumuzdan, -kişi bilmediğine düşmandır fehvasınca- sinema demek zorundayım.
Old 04-09-2007, 15:13   #23
Av.Ufuk Bozoğlu

Tiyatro mu sinema mı ayıramayacağım ama;

Tiyatro izlerken o kadar heyecanlanıyorum ki,hep bir aksaklık olacak da sahnede oyuncular kötü bir pozisyonla karşılaşacaklar diye ödüm kopuyor.

Tedirginlik içinde seyretmekten, oyunun özünü kaçırıyorum. Bu da bana özgü bir ruh hali olsa gerek.Aman bir aksilik çıkmaz inşallah demekten fenalık geliyor.

Sinema seyrederken ise, paket program almışcasına bir rahatlık halidir ki sorma gitsin.

Mükemmellik hissini o kadar fazla yaşıyorum ki, hani daha sonra film hatalarını filan açıklıyorlar ya, hoppala nereden çıktı şimdi bunlar.

Ben kuzu kuzu izlemiştim hiç de öyle bir şey yoktu, nasıl tespit ettiniz demekten kendimi alamıyorum.

Saygılarımla...
Old 07-09-2007, 11:45   #24
musti2741

Tiyatroyu tarihsel gelişimi içinde ele alırsak; m.ö 500 lü yıllara kadar dayanır.Bizde ise şölen adı verilen törenlerde şamanların düzenlediği etkinliklerden başlayıp, anadoluda yaygınlaşan 'Geleneksel Türk Tiyatrosu ' denilen Hacivat-Karagöz, Meddah, Orta Oyun ve kukla ile devam eden son olarak Tanzimat, Meşrutiyet dönemlerinde aksamalı olsa da varlığını sürdüren ve Cumhuriyet döneminde son şeklini alan tiyatronun vefası yadsınamaz.

Bu emektar sanatın sinemadan daha çok geçmişimize dokunduğunu biliyoruz ancak ne var ki son yılların gözdesi sinemadır.Yeni vizyona girmiş filmler gazetede ve anahaber bültenlerinde düzenli olarak yayınlanmakta ancak tiyatroda hangi oyunun sergileneceğine dair bir bilgiyi bulmak bize kalmaktadır.Tiyatronun daha ucuz olmasına rağmen tercihinin az olması tanıtımının az olmasından kaynaklanıyor diye düşünmekteyim.

Tabiki zevk meselesidir ancak sinema kadar tiyatronun da üstüne titrenmesi gerekir.Benim ne kadar sinemaya gitmişliğim varsa o kadar da tiyatroya gitmişliğim vardır.
Teşekkür ederim.
Old 26-09-2007, 17:44   #25
Av.Nur

Neşeli

Başlıyor, evet Tiyatro perdeleri açılıyor! Hazırlanın.
Birkaç link eklemek istedim.

http://www.devtiyatro.gov.tr/

http://www.tiyatro.net/

http://www.tiyatrom.com/

http://www.tiyatronline.com/

http://www.tiyatrokeyfi.com/

http://www.tiyatrodergisi.com.tr/Public/

http://www.tiyatrotarihi.com/
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi