Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

delil listesi kesin süre: "-ihtarına" denmesine fakat "(ihtar yapıldı)" ibaresinin olmaması

Yanıt
Old 25-03-2011, 15:01   #1
Av.Hayrullah ÇUHADAROĞLU

Varsayılan delil listesi kesin süre: "-ihtarına" denmesine fakat "(ihtar yapıldı)" ibaresinin olmaması

Tapu iptali ile ilgili davada mazeret gönderdik ama ulaşmamış. duruşma zaptında hakim delil listesi için kesin süre vermiş ve -duruşma tutanağının kendisine tebliğinden itibaren 10 günlük kesin süre verilmesine, verilen süre içerisinde delil listesi ve deliller sunulmadığı takdirde delil bildirmekten vazgeçmiş sayılacaklarının davacı vekiline ihtarına, gerekli masrafın..... diye devam ediyor. Ben tebliğ aldım fakat süresi içinde bazı sebeplerden ötürü sunamadım.Sonraki duruşmaya katıldım ama delil listesi için ek süre talebim bu sebepten reddedildi. Ancak bu duruşmada ise - dava dilekçesinde belirtilmiş olmakla davacı vekiline tanık listesini sunması ve tanıklarını hangi hususlarda dinleteceklerini beyan etmesi için 10 günlük kesin süre verilmesine, verilen süre içerisinde tanık listesi sunulmadığı takdirde tanık deliline dayanmaktan vazgeçmiş sayılacağı davacı vekiline ihtarına ihtar olundu. şeklinde bir karar verdi.

Şimdi sormak istediğim sorular şunlar;

1- Dava dilekçesinde " tapu kaydı, keşif, tanık listesi ve sair yasal delillerin tümü " şeklinde dava açmıştım ama dilekçe içeriğinde isim isim tanıklardan bahsetmemiştim. buna rağmen tanık listesi koyabilir miyim ?

2- Diğer tapu kaydı vs gibi deliller ekleyebilir miyim sadece tanık mı ekleyebilirim ?

3- İhtarat yapılmaması kesin süreyi engeller mi ? bu arada duruşmada bulunmadığımdan ihtarat yapılamamış olabilir.
Old 25-03-2011, 15:23   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Hayrullah ÇUHADAROĞLU
Tapu iptali ile ilgili davada mazeret gönderdik ama ulaşmamış. duruşma zaptında hakim delil listesi için kesin süre vermiş ve -duruşma tutanağının kendisine tebliğinden itibaren 10 günlük kesin süre verilmesine, verilen süre içerisinde delil listesi ve deliller sunulmadığı takdirde delil bildirmekten vazgeçmiş sayılacaklarının davacı vekiline ihtarına, gerekli masrafın..... diye devam ediyor. Ben tebliğ aldım fakat süresi içinde bazı sebeplerden ötürü sunamadım.Sonraki duruşmaya katıldım ama delil listesi için ek süre talebim bu sebepten reddedildi. Ancak bu duruşmada ise - dava dilekçesinde belirtilmiş olmakla davacı vekiline tanık listesini sunması ve tanıklarını hangi hususlarda dinleteceklerini beyan etmesi için 10 günlük kesin süre verilmesine, verilen süre içerisinde tanık listesi sunulmadığı takdirde tanık deliline dayanmaktan vazgeçmiş sayılacağı davacı vekiline ihtarına ihtar olundu. şeklinde bir karar verdi.

Şimdi sormak istediğim sorular şunlar;

1- Dava dilekçesinde " tapu kaydı, keşif, tanık listesi ve sair yasal delillerin tümü " şeklinde dava açmıştım ama dilekçe içeriğinde isim isim tanıklardan bahsetmemiştim. buna rağmen tanık listesi koyabilir miyim ?

2- Diğer tapu kaydı vs gibi deliller ekleyebilir miyim sadece tanık mı ekleyebilirim ?

3- İhtarat yapılmaması kesin süreyi engeller mi ? bu arada duruşmada bulunmadığımdan ihtarat yapılamamış olabilir.

Bu konu, THS'de çok tartışıldı. Anlaşıldığı kadarıyla size verilen "kesin süre" Yargıtay'ın aradığı kriterlere uymuyor. THS şerhindeki şu linke bakabilirsiniz:

Alıntı:
Kesin sürenin hukuki sonuç doğurabilmesi için, taraflara yüklenen yükümlülüklerin birer birer açıklanması, tarafların yapacağı işlevlerin duraksamaya yer vermeyecek biçimde açık ve kesin olarak belirlenmesi, kesin süre verilen tarafın, süreye uymadığı takdirde davasının bu nedenle reddedileceği konusunda uyarılması gerekir. (Ayrıca Bknz: HGK 25.06.1975-1-1560/837, HGK 18.02.1983-1-1284/141, HGK 24.06.1992-14-296/395, HGK 10.10.2001-14-940/709)

http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=9123
Old 27-03-2011, 00:57   #3
BALDIRAN

Sn.Suat ERGİN'le aynı kanıdayım.Kesin sürenin amacı, yargılamanın hızlı bir biçimde sonuçlanmasını temin etmektir. Ancak bu yapılırken, hak kayıplarına da neden olunmamalı, kesin süre içinde yapılması istenen işler açık seçik, tereddüt kalmayacak şekilde anlatılmalı, kesin süreye uymamanın sonuçları açıkça anlatılmalıdır.Bu Yargıtayın görüşü.Sizin duruşma tutanağından, bu zorunluluğa uyulduğunu söylemek zor kanımca.Bence hakim ek süre talebinizi red etse dahi siz hemen delil ve tanık listenizi verin, hakim red etse dahi, bunun bir bozma sebebi olacağını düşünüyorum.Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi