Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Bilmeceler

Yanıt
Konu Notu: 11 oy, 3,82 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-05-2002, 00:53   #1
aristo

Mutlu Bilmeceler

sevgili dostlar,
bakalım aşağıdaki bilmecelerin cevabını bulabilecek misiniz?
cevaplarını sonra vereceğim.

1-Ol nedir kim bir güzel esmer civan,
rahat-i ruhu hayatefza-yi can,
anın içip meyledip erbab-ı dil,
işünuş eyler anınla her zaman

2-Hey bidili bidili
dala çıkar didini didini
Allah onu var etmiş
deliğini dar etmiş

3-Bize dün akşam bir misafir geldi
çarşafı yeşil,entarisi kırmızı,düğmeleri siyah idi,
acaba bu hanım kim idi?

4-Çarşıdan aldım ibrik,
içine koydum kuyruk
ibrik eridi,
kuyruk erimedi.

5-Sesi yok ,sadası yok,nazı yok edası yok;
yemek yerde su içmez;ağzı var dili yok;
kuyruğu var et değil;kanadı var kuş değil

6-Sıra sıra dervişler
Hak yoluna girmişler
vakit gelmiş ermişler
hep sararmış solmuşlar

7-İnsan görür Allah görmez

8-Dam üstünde yarım ekmek

9-Altı mermer,üstü mermer,içerisinde buruşuk Ömer

10-Masal masal maniki,tırnağı var on iki,bindi kürek sapına,indi macun küpüne,macun küpü taştı,koca karı şaştı.

11-Geldi mi gider,gitti mi gelmez

12-İki fener;gündüz yanar,gece söner

13-yere değer paslanmaz,suya değer ıslanmaz

14-Ankara'da pişi pişer,kokusu buraya düşer

15-Bizim bir gelin var gelenin elini öper,gidenin elini öper

16-Altı tahta,üstü tahta içinde bir kara softa
Old 01-07-2002, 22:46   #2
suigeneris

Neşeli meraklısına....

soru-1)
2 bacak 3 bacak üzerindeydi. 4 bacak geldi ve 1 bacağı çaldı. 2 bacak 3 bacağı 4 bacağa attı ve 1 bacağı geri aldı.

soru-2)
onu yapanın ona ihtiyacı yoktur,
onu alan istemez ve kullanmaz,
onu kullanan da kullandığını bilmez?

soru-3)
İki kişi 5 el satranç oynadı. İkisi de aynı sayıda oyun kazandı, ve hiç beraberlik olmadı. Ama nasıl?

soru-4)
İki kutunun üzerinde "A" ve "B" etiketleri bulunuyor.
A kutusundaki etikette şu yazılıdır: "B kutusunun üstündeki ifade doğrudur ve altın A kutusundadır."
B kutusundaki etikette şu yazılıdır: "A kutusunun üstündeki ifade yanlıştır ve altın A kutusundadır."
Kutuların birinde altın olduğunu varsayarsak, altın hangi kutudadır?

soru-5)
Hangi yaratik sabah 4, öglen 2, aksam 3 ayak üstünde yürür ve bacaklari ne kadar çoksa o kadar zayiftir?

soru-6)
Adımı söylersen ben orada olmam?

soru-7)
Ne kadar çok olursam o kadar az görürsün?

soru-8)
Yedi yaşlı kadın Roma'ya gidiyordu. Her kadının yedi katırı vardı. Her katırda yedi heybe ve her heybede yedi ekmek vardı. Her ekmekte yedi bıçak ve her bıçağın yedi kını vardı. Bunların hepsi kaç taneydi?

soru-9)
Ben St Ives'e giderken,
Yedi karılı bir adama rastladım.
Her kadının yedi torbası vardı,
Her torbada yedi kedi.
Her kedinin de yedi yavrusu vardı.
Yavrular, kediler, torbalar ve kadınlar,
Kaç kişi St Ives'a gidiyordu?

K O L A Y G E L S İ N ))
Old 02-07-2002, 09:27   #3
Cest la vie

Olumsuz bulamadık, ama merak ediyoruz

Tamam, bilmeleceler yazılıyor da, bunların cevaplarını ne zaman öğreneceğiz?
Ben şahsen bir tek Sn. Aristo'nun 3. sorusunu cevaplayabildim, (cevap "karpuz" mu Sn. Aristo? ) bazı bilmecelerinse sorusunu bile anlayamadım
Hadi, bizi daha fazla merakta bırakmayınız..
Sevgi ve Saygılarımla
Old 02-07-2002, 18:20   #4
suigeneris

ben üstüme düşeni yapıyorum, umarım Sn. Aristo da bizi daha fazla merakta bırakmaz....

1)Bir adam taburede oturmuş bir koyun budu yiyordu. Bir köpek geldi ve budu çaldı. Adam tabureyi köpeğe attı ve köpeği kaçırarak budu geri aldı.

2)tabut

3)ikisi de farklı kişilerle satranç oynadılar

4)A kutusundaki ifade doğruysa, B kutusundaki ifade de doğru olmalıdır, çünkü A kutusundaki ifadenin dediği budur.

Fakat B kutusundaki ifade A kutusundaki ifadenin yanlış olduğunu söylüyor. Bu ilk kabulümüzle çelişir.

Öyleyse, A kutusundaki ifade yanlış olmalıdır. Bu da ya B kutusundaki ifadenin yanlış olduğu ya da altının B kutusunda bulunduğu anlamına gelir. B kutusundaki ifade yanlışsa, ya A kutusundaki ifade doğrudur (bu olamaz) ya da altın B kutusundadır.
Her iki durumda da altın B kutusundadır.

5)insan... nasıl mı? sabah bebekliği(emekleme), öğlen gençliği(iki ayak), akşam yaşlılığı(iki ayak+baston) temsil ediyor

6) sessizlik

7)karanlık

8)7 + 72 + 73 + 74 + 75 + 76 = 137,256. (7, 7'nin karesi, 7'nin küpü...)

9)Bir kişi (ben), diğerleri St Ives'dan dönüyordu
Old 03-07-2002, 19:13   #5
Gelecegin Hukukcusu

Varsayılan Bilmece

Üc kisi lokantada yemege gidiyor. hesap tam 30 TL tutar. herkez cebinden 10 TL garsona verir. Garson müsterilere tesekkürde bulunmak icin, 30 TL den 5 TL cikarir ve herbirine 1TL geri verir ve elinde 2 TL kalir (5-1-1-1=2). Böylece müsterilerden herbiri 9 TL ödemis olur.
PEKI:
herkez 9 TL ödedi ise (9x3=27) ortada 27 TL ve garsonun elinde 2 TL vardir. Bunlari toplarsak 2+27=29 eder. Ödenen hesap fakat 30 TL idi!!!!
Eeee, 1 TL nerde kalti (30-29=1)???????????
Old 03-07-2002, 20:49   #6
aristo

Yeni Fikir Cevaplar

1-Kahve
2-Karınca
3-karpuz
4-Ayakkabı
5-?
6-Buğday
7-Rüya
8-Ay
9-fındık
10-?
11-?
12-göz
13-güneş
14-yasa
15-?
16-Kablumbağa

kolay gelsin
selamlar
Old 04-03-2007, 13:11   #7
Envanter

Bilmece

--------------------------------------------------------------------------------

Üc kisi lokantada yemege gidiyor. hesap tam 30 TL tutar. herkez cebinden 10 TL garsona verir. Garson müsterilere tesekkürde bulunmak icin, 30 TL den 5 TL cikarir ve herbirine 1TL geri verir ve elinde 2 TL kalir (5-1-1-1=2). Böylece müsterilerden herbiri 9 TL ödemis olur.
PEKI:
herkez 9 TL ödedi ise (9x3=27) ortada 27 TL ve garsonun elinde 2 TL vardir. Bunlari toplarsak 2+27=29 eder. Ödenen hesap fakat 30 TL idi!!!!
Eeee, 1 TL nerde kalti (30-29=1)???????????
------------------
saygilarimla

Sayın Gelecğin Hukukçusu
ben garsonluk yaptığımdan biliyorum. epey bir zaman geçmiş ama yinede yanıtlamak istiyorum. üç kişinin her biri önce 30 lira vermiş oluyor. sonra garson 3 lirayı herkese dağıtıyor. garsonda kaldı 27 lira. eğer 3 lirayı vermeseydi yine 30 lira olacaktı. garsonun elindeki 2 lirayı değilde bütün parayı hesaplayalım. garsonda 27 lira var. müşterilerdeki 3 lira olduğuna göre ortada problem yok demektir.. saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,05200505 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.