Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Avukatların Aylık SGK (Bağ-Kur) prim miktarları

Yanıt
Old 06-01-2010, 12:41   #1
agursoy

Varsayılan Avukatların Aylık SGK (Bağ-Kur) prim miktarları

Sayın meslektaşlarım,
Konu sadece bize ilişkin olunca konuyu burada açtım umarım doğru forumda konu açmışımdır.
Ekim 2008 itibari ile daha önce çalıştığım kurumdan ayrılıp büromu açtım, dolayısıyla SSK mıydı a mıydı b miydi tartışmalarına hiç gerek kalmadan yeni yürürlüğe giren yasa çerçevesinde doğruca Bağ-Kur'a gidip prim ödemeye dair işlemleri başlattım. Kanunun yeni uygulanmaya başladığı zamanlardı, kargaşa karmaşa... Günlük kazanç beyanında bulunmak gerekiyordu. Ben de oradaki memurların "avukatlar şu kadar yazacak" şeklindeki lafına uydum ve şu anda aylık 232,16.-TL prim ödüyorum ama meslektaşlarımdan farklı miktarlar duyuyorum, inanmadığım bir sisteme bu kadar para yatırmak da rahatsız etmiyor değil. Bu noktada sizlerin de görüşlerine ihtiyaç duymaktayım. Saygılarımla
Old 10-01-2010, 00:05   #2
hakkaniyet_

Sayın meslektaşım,ben büromu açalı 7 ay oluyor.Sizi çok iyi anlıyorum çünkü henüz yerleşikleşmemiş bir düzende, bir de kendi düzeninizi kurmaya çalışmak çok zor oluyor.Ben de başlangıç işlemlerinde her kafadan farklı bir şey duydum,defalarca işlemler için gidip geldim.Neyse ki o yorucu süreci eksiksiz atlatmışımdır inşallah.Sigorta primini fazla yatırıdığınız hususnda endişeleniyorsanız, ben de şu an için 235TL yatırıyorum.5510 sayılı kanun 4-blisi olarak bağkurda farklı gelir düzeyi gruplarından oluşan, beyan ettğiniz gelire göre değişen prim miktarları var.Bu sistemde herhangi bir gelir beyan edilmezse, kendiliğinden en alt gelir düzeyi üzerinden prim borçlarınız doğuyor ve emekliliğinizde bu prim miktarı emekli maaşınızı belirliyor.Sizin belirttiğiniz prim miktarı beyan edilebilecek en alt gelir düzeyi üzerinden. Eğer bir avukat iyi paralar kazanmaya başlamışsa, gelir düzeyi artmışsa ne kadar kazanırsa kazansın beyan edebileceği gelirin bir de üst limiti var.Kişi isterse bu en üst limtten beyan ettiği gelirine göre daha yüksek tutarlı primini yatırabiliyor.Örneğin şu an için ne kadar kazanırsanız kazanın 700-800TL arasında(rakam yaklaşık böyle)bir tutar yatırabilirsiniz.Etrafınızda duyduğunuz farklı miktarlar, farklı gelir düzeyi beyan edilmesinden kaynaklanıyor olmalı.Ben mesela hiç bir gelir beyan etmediğim için en asgari tutardan doğmuş oldu prim borcum.Zannedersem sizin beyan ettiğiniz günlük kazanç da en asgari düzeyde yani en alt limite giriyor.
Saygılarımla
Old 10-01-2010, 00:56   #3
avukat.derviş.yıldızoğlu

sayın meslektaşlarım, avukatlar topluluk sigortasına tabidir. Primlerin farklı olmasınını nedeni şudur: sizin ödediğiniz prim asgari primdir. İstediğiniz takdirde daha yüksek prim ödeyebilrsiniz. Bunun faydası emekli olduğunuz zaman emekli maaşının artacak olmasıdır
Old 10-01-2010, 11:49   #4
hakkaniyet_

Sayın Yıldızoğlu sosyal güvenlik sistemimizdeki değişiklikleri takip etmiyor musunuz?5510 sayılı kanunun yürürlük tarihi olan 01.10.2008'den itibaren avukatlar için öngörülmüş olan topluluk sigortası uygulaması son buldu.Şu an avukatlar ve noterler 5510 sa.lı kanun madde 4-b'li sayılıyorlar.Yani eskinin bağkurlusu oluyoruz artık .
Saygılarımla
Old 05-01-2011, 13:48   #5
Arif Aydın

Avukatın aylık kazancı alt sınırdan yüksek ise, yani maliyeye bildirmiş olduğu matrah yüksek ise yine de bağkur pirimini alt sınırdan ödeyebilir mi? Yoksa SGK senin kazancın yüksek, alt sınırdan prim ödemişsin. farkını öde bakalım diyebilir mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi