Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Eurovision Üzerine...

Yanıt
Old 12-05-2007, 23:53   #1
Heybe Hukuk

Varsayılan Eurovision Üzerine...

Yine komşulara gitti oylar.. Bize hiç puan vermeyen ezeli düşmanlarımıza biz yine oy verdik. Ve ermenistan muhabbetine neredeyse tüm katılımcı ülkelerce adeta cezalandırıldık. Beş para etmez şarkılarına oy verilen ermenistan bize 1 puan bile vermezken; biz ermenistana 12 puan verdik. Sanata tüm bunların karıştırılmasına mı sinirlenmeli; bu olayı bu kadar ciddiye alıp ta gerçekten üzülen bana mı sinirlenmeli..
Old 13-05-2007, 00:45   #2
Ahmet Turan

Sayın av-yeliz Bence hem size, hem de ermenistana oy veren o kişilere..
O kişiler meğer ne kadar objektifmiş diye sinirlenelim.
Size de başka üzülecek konu mu kalmadı diye
Old 13-05-2007, 09:30   #3
Armağan Konyalı

Başarının tadını çıkaralım. İlk beşe girme hedefini tutturduk; hatta bir ileri gidip dördüncü olduk.

Bardağın dörtte beşi dolu.
Old 14-05-2007, 08:23   #4
Viyola

Üzülmeyiniz Sayın Av-Yeliz,
Tarafsızlığına inanmadığım oylamanın sonucuna da inanmıyorum.
İlk üçe giren ülkelerin Sovyetler ve Yugoslavya' nın parçalanması sonucu oluşan ülkeler olduğunu ve bunların al gülüm ver gülüm hesabı birbirlerine oy verdiklerini düşündüğümüzde onlardan sonra oylamada 4. olan Türkiye bence Eurovision' un birincisi oldu. Ben böyle düşünüyorum ve üzülmemeye çalışıyorum.
Umarım bu şekilde düşünmek üzüntünüzü bir nebze azaltır.
Saygılar.
Old 14-05-2007, 09:16   #5
Seyda

Sayın Viyola'ya katılıyorum, tamam beğenenler de olabilir ancak özellikle uzaylı gibi giyinen ve enteresan bir hali olan Ukrayna'nın ikinciliğinden sonra ''pes'' dedim ve televizyonu kapattım Kenan gönlümüzün birincisi..

Ayrıca burda tüm yetkililere sesleniyorum!! Lütfen bizimle alay eden eurovisionla biz de alay edelim ve seneye yarışmaya 'Çikita Muz' gibi bir şarkıyla Ajdar'ı gönderelim..Duruma bakılırsa saçma şeyler daha çok oy topluyor
Old 14-05-2007, 10:38   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Ayrıca burda tüm yetkililere sesleniyorum!! Lütfen bizimle alay eden eurovisionla biz de alay edelim ve seneye yarışmaya 'Çikita Muz' gibi bir şarkıyla Ajdar'ı gönderelim..

Ajdar'a ayıp etmeyelim lütfen. Ne işi var eurovisionda.O bir şaheser!
Old 14-05-2007, 13:38   #7
Av. Meral Akçınar

Mahçup Shake it up shekerim!

Her ne kadar objektiflikten dem vursakta bunun aranacağı platform siyasete Ali Cengiz oyunlarını sokan ve her türlü dalavereyle ve çağdaşlık kıstasıyla diğer ülkeleri sömürmeye çalışan "Avrupa"nın düzenlediği bir şarkı yarışması olmamalı..

Ben de objektif olmadım ayrıca. Oylamaya 2 kez katıldım. İsveç'i beğenmiştim. Ama hem İsveç'e hem de Bosna Hersek'e oy verdim. Bosne Hersek'e oy vermemin nedenini az çok tahmin edebirlirsiniz.

Ek olarak bence Rusya, İsveç ve Türkiyeden başka güzel şarkı yoktu..
Old 14-05-2007, 14:53   #8
| Burak |

Son 5 e kalmayı çok istedim !

Eurovision şarkı yarışmasındanda öte kültürlerin tanıtıldığı bir platformdur. Türkiyenin resmi dili Türkçe'dir. Yabancı bir dille katılmak kendi dilini küçük görmektir. Benim dilimi, benim kültürümü yansıtmayan bir şarkıyla katılmışın. birinci olsan ne olur sonuncu olsan ne olur?
Old 14-05-2007, 15:09   #9
uye8490

Alıntı:
Yazan | Burak |

Türkiyenin resmi dili Türkçe'dir. Yabancı bir dille katılmak kendi dilini küçük görmektir. Benim dilimi, benim kültürümü yansıtmayan bir şarkıyla katılmışın. birinci olsan ne olur sonuncu olsan ne olur?
Doğru söze ne denir?

Old 14-05-2007, 20:32   #10
_Halise_

Ben de kendi dilimizle katılmamız gerektiğini düşünüyorum shake it up şekerim in zihinlerde yer edinecek bir şarkı olmadığını fakat buna rağmen yarışmada diğer şarkıların yanında en azından ilk üçü hak ettiğini de belirtmeliyim.Bir de biz niye kavalımızla bağlamamızla özgün melodilerimiz yerine shake it gibi sıradanlaşmış basitleşmiş kelimelerle yola çıkıyoruz an-la-mı-yo-rum...
Old 14-05-2007, 22:12   #11
tuval2310

ben dil konusunda sızınle aynı fıkırde degılım..yarısmada sarkıları dınlerken kulagımıza hos gelıp gelmedıgıne bakıyoruz..acıkcası bı cok ınsanın dılden zıyade sarkının ezgısıne baktıgını dusunuyorum(sadece eurovısıon ıcın degıl genel anlamda da bu boyle) bu yuzden yabancı dılle katılmaya ben karsı degılım ama bence sarkılarımızda bıze aıt enstrümanları,bıze aıt ezgılerı daha cok kullansak hem kulturumuzu tanıtmıs oluruz hem de daha ıyı sonuclar alırız..
Old 15-05-2007, 00:43   #12
Heybe Hukuk

Ben de dil konusunda tutucu ve sınırlayıcı olunması taraftarı değilim. Yani çoğu Avrupa ülkesi sanırım bizim kadar ciddiye almıyor bu yarışmayı. Aslında ben de çok ciddiye alıyorum diyemem. Ancak yapılan politik oyunlar ve göndermeler sinirlendirdi beni. Sanırım herkes bu konuda benimle hem fikir.

Bu arada Ajdar'ı Eurovision'a yollama fikrini bayıldım.

Ve son dakika...!!!
Fransa'dan bir yorumcunun yarışma üzerine eleştirilerinde; Türkiye'nin Ermeni soykırımını bu yarışmada Ermenistan'a 12 puan vererek kabul etmeye başlamasına ne denli memnun olduğundan bahsetti.
İşte şimdi gerçekten de çok sinirlendim...
Old 15-05-2007, 00:47   #13
av.mgul

oylama konusunda benim dikkatimi çeken olay; yugoslavya cumhuriyetinden ayrılan ülkelerin hepsinin sırbistanı desteklemesi idi. iyi niyetli bir yorum yapacak olursak şarkıyı çok beğenmişler diyebiliriz ama bence bu devletler sanki bir vefa gösterisinde bulundalar kendilerince. böyle de olunca insanın aklına şu geliyor madem o kadar seviyordunuz niye ayrıldınız kardeşim. sonuç olarak yine siyasi olayların gölgesinde kalan bir yarışma oldu.
bir diğer ilginç olay ise bizim ermenistana 12 puan vermemiz(bu konuda yorum yapmak istemiyorum) fransa nın bize 12 puan vermesiydi. fransanın verdiği puanda da son zamanlardaki türk-fransız geriliminin payı yokmuydu?
tüm bunların ışığında şarkının diline geçmek istiyorum. herkes aynı konuda hemfikir olduğuna göre; yani oyların siyasi olduğunu düşünüyoruz. o zaman kendi kültürümüzü tanıtan bir şarkıyla çıkıp en azından duruşumuzu göstersek daha iyi olmaz mı?
(evet ben de kenan doğulu nun bu dil tartışmalarının ilk çıktığı sıralarda geri kafalı ilan ettiği kişilerdenim)
saygılar
Old 15-05-2007, 03:41   #14
Av. Can DOĞANEL

Oylama konusunda kimsenin bize bir lütufta bulunduğu falan yok. Türkler nerede yoğunluktaysa oralardan puan aldık işte.. Türk'lerin az olduğu Kuzey Avrupa'dan da her zamank gibi oy alamadık. Kendimize oy veremediğimiz için hiç kimseye oy vermeyelim seçeneği tercih edilince, ülkemizde yaşayan Ermenilerin çok fazla da sıkmadan SMS çoğunluğunu sağlamaları da çok normal.. Bunda şaşıracak bir şey yok. Organize olabilmekle ilgili.. Türkiye'nin yarışmada üst sıralara çıkmaya başlaması (Şebnem Paker "Dinle") SMS oylaması sisteminin başlaması ile aynı tarihlere denk geliyor. Bu ne tesadüf, ondan beri de Türkiye 'de bile büyük eleştiri alan geçen seneki tuhaf şarkı dışında hep ilk on civarlarında derecelerimiz var. Geçen seneki Finlandiyalı canavar görünümlü Black Metal grubunun birinciliğinden sonra bu yarışma iflah olmaz diyordum ama o yoldan gelen olmadı. Rock felsefesine yakışmayan bir durum zaten pop yarışmasına girip, şarkı yarıştırmak. Normaldir..
Old 15-05-2007, 11:09   #15
Opioid

Varsayılan Türkçe:Türk gibi, İngilizce: İngiliz gibi..

Tamam Kenan'ın şarkısı çok güzel. Şarkıya diyecek bir lafım yok.
Ama o şarkının yeri orası değildi.
Belki arabamızda yolculuk yaparken, belki tv'de müzik kanallarında, belki
diskoda, belki konsserlerde dinlenebilirdi ama eurovizyonda değil.
(Hangisi olduğunu hatırlamıyorum)başka ülkeler bile almıştı sazı ellerine, kendi dillerinde söylüyorda söylüyorlardı.
Açıkçası, birinci olmamızı istemedim. Birinci olmamız, "tek yol ingilizce fırkası" açısından,
bir gaz mahiyeti taşıyacaktı ve özümüze dönebilmemiz nerdeyse imkansız bir hale gelecekti.
Herneyse..
konuştuklarımızın boşuna olduğunu düşünüyorum çok zaman.
O yüzden yorumumu burada kesiyorum.
Ha bu arada bir şey daha..
O her yıl düzenlenen Siyasi Müzikal Yarışmasına
ben yada bu siteden herhangi biri katılmış olsaydık 4-5 ülkeden,
direk 10 yada daha yüksek puanlar kazanabilirdik..
Gurbetçilerimiz sağolsunlar..
(Son olarak;01 yazıp 1004'e yolladım)
Saygılarımla..
Old 15-05-2007, 14:01   #16
Jeanne D'arc

Sonuncu olamadığımıza çoook üzüldüm.

Ancak ön yarışmanın son dakikalarında finale katılma hakkının kazanılması üzerine, Bülent Özveren'in "Allah sevdiği kuluna eşeğini önce kaybettirir sonra buldururmuş" sözüne çok güldüm.

Saygılar.
Old 18-05-2007, 01:20   #17
Heybe Hukuk

Komşularından en az oy alan ülkeymişiz. Bu kadar mı tu kakayız?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi