Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Harca Esas DeĞer

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-06-2010, 18:45   #1
Mesut Şahin

Varsayılan Harca Esas DeĞer

Arkadaşlar davaci taraf ile kat karşiliği inşaat sözleşmesi var. sözleşmede paylaşim kismi dişinda "kottan çikacak olan daireler müteahhidin olacaktir" şeklinde teknik şartlar içerisine bir not eklenmiş. sözleşmede belirtilen bağimsiz bölüm adedi 16 dir. 5 bağimsiz bölüm arsa sahibine 11 tanesi de müteahhide birakilmiş. ancak bina yapildiğinda müvekkilimiz arsa sahibi bakmiş binada tam 34 tane bağimsiz bölüm çikmiş. bu nedenle müteahhide verilen tüm yetkileri kaldirir şekilde vekalet iptal edilmiş. müteahhit 8 tane bağimsiz bölümün tapusunun iptali için 800.000 tl harca esas değerinde dava açti. biz de sözleşmede belirtilen not kisminin ( kottan çikacak daireler müteahhidin olacaktir) iptali için karşi dava açtik. sözleşmede belirtilen bedel 5.270 tl. dir. bizim açmiş olduğumuz karşilik davada dava harcini sözleşmede belirtilen miktar üzerinden mi? yoksa bahse konu bağimsiz bölümlerin değeri üzerinden mi yatirmamiz gerekmektedir. saygilar
Old 08-06-2010, 21:17   #2
Av.Muhammet Aydın

Harç ihtilaf konusu mal veya şeyin bedeli üzerinde hesaplanır. Zannımca dava konusu ve talep ettiğiniz dairelerin toplam bedeline göre hesaplanır yada öncelikle fazlaya ilişkin hakkı saklı tutup kısmi dava da açabilirsiniz...
Old 09-06-2010, 14:42   #3
wellan

Muhammet Bey'e katılıyorum.İhtilaf konusuna göre belirleneceğini düşünüyorum.SAYGILARIMLA.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Old 09-06-2010, 23:35   #5
kapgan

Konu özetle Sözleşme maddesinin iptali yani aslında sözleşmenin iptali başlığında incelenecektir.Uyap sisteminde ise,sözleşmenin iptali konulu dava türü için belirnene harç, nisbi harçtır.Yani sözleşmeye konu bir miktar varsa buna göre belirlenmelidir.Kanaatimce sözleşmede yazan bedel olan 5270-Tl üzerinden nisbi harç alınmalıdır.
Old 16-06-2010, 10:38   #6
Mesut Şahin

Kıymetli meslektaşım KAPGAN ;
Harca esas değer konusunda aslında ben de sizi düşünüyorum; ancak bu konuda herhangi bir yargıtay kararına rastlayamadım. eğer elinizde bu konu ile ilgili bir kararınız var ve benimle paylaşırsanız çok sevinirim. ilginiz için çok teşekkür ederim.
Old 16-06-2010, 10:47   #7
raskalnikow

netice ve talep kısmında tapu iptal ve tescil istemi var mı? Sözleşmenin ilgili maddesinin iptali ile tapuda adımıza tesciline karar verilmesi gibi bir taleple açtıysanız. Ödemeniz gereken harç tescilini istediğiniz dairelerin değerine göre belirlenecektir. Eğer böyle bir talebiniz yoksa ve sadece sözleşmenin ilgili maddesinin iptalini talep ediyorsanız sözleşmenin değerine göre belirlenecektir diye düşünüyorum...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi